Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-25 18:13
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież: naszym zadaniem świadczenie o obecności Boga w świecie

W pełnej pokorze prośmy naszego Pana Jezusa Chrystusa, abyśmy my, chrześcijanie całego świata, dzięki Jego łasce, mogli być narzędziami pokoju. - mówił dziś Papież do delegacji z Finlandii.

Autor/źródło: Joanna Turek, licencja: CC BY-SA

„Nasza służba na rzecz ekumenizmu, szczególnie w obecnym czasie, w którym społeczeństwa są bardzo zsekularyzowane, wyraża się w świadczeniu o obecności żyjącego Boga w świecie, ponieważ głównym wyzwaniem ekumenicznym jest potwierdzanie, że to Bóg znajduje się w centrum wszystkiego, nie jakikolwiek Bóg, ale Ten, który objawił się w obliczu konkretnego człowieka: Jezusa z Nazaretu” – powiedział Papież, przyjmując delegację z Finlandii z okazji przypadającego 19 stycznia wspomnienia męczeńskiej śmierci patrona tego kraju św. Henryka. Ów XII-wieczny biskup oddał tam życie za wiarę, a jego grób znajduje się w rzymskiej bazylice Santa Maria sopra Minerva.

W wygłoszonym przemówieniu Franciszek nawiązał do ubiegłorocznych obchodów 500-lecia Reformacji.

„Te wspólne obchody pozostają wielką szansą dla ekumenizmu, ponieważ wyznaczyły nie punkt dojścia, ale punkt wyjścia w ekumenicznym poszukiwaniu pełnej i widzialnej jedności między nami, opartej na trzech znakach: wdzięczności, skrusze i nadziei. Wszystkie one są nieodzowne, jeżeli naprawdę chcemy uzdrowić naszą pamięć. Nie jest przypadkiem, że nasze wysiłki kierują się w stronę badań nad fundamentalną kwestią ekumeniczną, nad którą zamierzamy zatrzymać się w przyszłości, tj. nad problemami dotyczącymi natury Kościoła” – powiedział Ojciec Święty.

Papież podkreślił także, że obchody rocznicowe w ich ekumenicznym wymiarze nie niosły już ze sobą sporów i konfliktów z przeszłości. Rocznica ta stała się okazją do wspólnej refleksji nad utraceniem przez chrześcijaństwo wiarygodności i pozwoliła z nową siła wyznać wspólną wiarę w Boga Trójjedynego.

Franciszek odniósł się także do kończących się dziś obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Potężna jest prawica Twoja, Panie”.

„Temat ten przypomina o wielkich trudnościach, w których żyje wielu ludzi w różnych częściach świata, do których musimy zejść, zjednoczeni w naszych wysiłkach ekumenicznych. W pełnej pokorze prośmy naszego Pana Jezusa Chrystusa, abyśmy my, chrześcijanie całego świata, dzięki Jego łasce, mogli być narzędziami pokoju. Aby pomógł nam, wśród podzielonych narodów, wspólnie być świadkami i sługami Jego miłości, która uzdrawia i daje pojednanie, uświęcając i wychwalając w ten sposób Jego imię” – stwierdził Papież.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-25 15:00:53
miniaturka

Sejm: wystawa o kard. Adamie Kozłowieckim SJ

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński otworzył dziś w Sejmie wystawę „In nomine Domini. Misjonarze Afryki. Kardynał Adam Kozłowiecki SJ (1911-2007)”.
2018-01-25 15:29:04
miniaturka
play

Trwa akcja Zbiórka z Emmanuelem

Organizowana przez Fundację In Blessed Art "Zbiórka z Emmanuelem" ma za zadanie zebrać słodycze i dary szkolne by dostarczyć je do dzieci żyjących w strefie trwającego od 4 lat konfliktu zbrojnego w Ukrainie.
2018-01-25 15:50:30
miniaturka

Portugalia: pierwsze posiedzenie komisji CCEE ds. duszpasterstwa społecznego

W Sintrze koło Lizbony odbyło się 24 stycznia pierwsze posiedzenie komisji ds. duszpasterstwa społecznego, działającej w ramach Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).
2018-01-25 18:39:44
miniaturka

Łotwa: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to na Łotwie ważny moment dla tamtejszych wyznawców Chrystusa. Chodzi nie tylko o zamanifestowanie woli jedności, ale również obecności chrześcijańskiej wiary w zlaicyzowanym społeczeństwie.
2018-01-26 08:15:29
miniaturka

RŚA: "ciemna przyszłość dla naszych dzieci, jeśli sytuacja się nie zmieni"

Jeśli sytuacja w naszym kraju się nie zmieni, to przyszłość dzieci i młodzieży pozostanie nadal ciemna i niepewna – napisali biskupi Republiki Środkowoafrykańskiej w oświadczeniu opublikowanym na zakończenie obrad Zgromadzenia Plenarnego Episkopatu tego kraju.
2018-01-26 08:49:22
miniaturka

Kard. Zenari - posłuchajcie płaczu, cierpienia i strachu

Konflikt w Syrii wciąż zbiera krwawe żniwo. Pomimo mniejszej przemocy w pewnych regionach, w innych jednak wciąż dochodzi do rozlewu krwi spowodowanego zaciętymi walkami i bombardowaniami – mówi nuncjusz apostolski w Damaszku.