Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-09 11:33
AC / Radio Watykańskie

Papież napisał wstęp do książki o życiu św. Franciszki Cabrini

„Kobieta, która potrafiła połączyć wielką miłość z duchem prorockim” – tymi słowami Papież określił Franciszkę Cabrini w napisanym przez siebie wstępie do nowej biografii tej świętej.

Autor/źródło: Pixabay, congerdesign, licencja: CC0

Książka pióra Lucetty Scaraffii ukazała się z okazji setnej rocznicy śmierci świętej nakładem wydawnictwa Marsilio i nosi tytuł: „Między ziemią a niebem. Życie Franciszki Cabrini” (Tra la terra e cielo. Vita di Francesca Cabrini). Z przedmowy, którą napisał Franciszek, dowiadujemy się, że zakonnica pomimo pragnienia wyjazdu na misje porzuciła to marzenie na rzecz zajmowania się włoskimi emigrantami w Stanach Zjednoczonych. Czyniła to „z ogromną miłością” jak i „z wielką inteligencją”.

„Zrozumiała – pisze Ojciec Święty – że nie będzie to zjawisko przejściowe, ale początek nowej epoki, w której dzięki nowym środkom transportu łatwość przemieszczania się mas ludzi całkowicie przekształci różne części globu”.

Papież dodaje ponadto, że święta zdawała sobie sprawę, iż emigrantom „nie wystarczy pomagać materialnie, uczyć ich języka kraju, do którego przybyli, leczyć chorych, bo ich szacunek do samych siebie, ich głęboka tożsamość była związana z korzeniami religijnymi, z relacją z Bogiem. Ona i jej siostry wyruszyły w drogę, by odbudować te więzi”.

Św. Franciszkę Cabrini kanonizował i ogłosił patronką migrantów Pius XII w niespełna 30 lat po jej śmierci. Była pierwszą w historii obywatelką USA wyniesioną do chwały ołtarzy.

mk/rv, corriere

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2017-11-09 09:22:32
miniaturka

Watykan: wkrótce międzynarodowe sympozjum o rozbrojeniu nuklearnym

Ze strony Stolicy Apostolskiej w wydarzeniu, zorganizowanym przez watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, wezmą udział kard. Turkson oraz kard. Parolin.
2017-11-09 09:59:26
miniaturka

Ksiądz Adam Boniecki upomniany przez Prowincjała

Na stronie Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów pojawił się dziś komunikat odnoszący się do ostatnich wypowiedzi ks. Adama Bonieckiego MIC.
2017-11-09 10:44:26
miniaturka

Papież do Polaków: pomoc prześladowanym chrześcijanom

Zwracając się wczoraj do obecnych na Placu św. Piotra pielgrzymów polskich, Papież nawiązał do obchodzonego w naszym kraju Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
2017-11-09 12:16:11
miniaturka

Konkursy wiedzy o Wielkich Polakach - Św. s. Faustyna Kowalska

7 grudnia 2017 r. Centrum Edukacji Młodzieży im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku k. Torunia rozpoczyna kolejną edycję Wojewódzkiego konkursu interdyscyplinarnego z serii Regionalnych Olimpiad Wiedzy o Wielkich Polakach.
2017-11-09 12:39:36
miniaturka

Moskwa: Wspólnota Sant'Egidio otwiera dom dla bezdomnych

Dom dla Przyjaciół na Ulicy - to nazwa ośrodka, który w stolicy Rosji otworzyła na początku listopada Wspólnota Sant'Egidio. Dom, w którym osoby bezdomne mogą doświadczyć troski i wsparcia, to wyjątkowe miejsce na mapie Moskwy.
2017-11-09 13:24:42
miniaturka

Ostatni tydzień na wypełnienie ankiety przed Synodem Biskupów

Do 15 listopada jest przedłużona możliwość wypełnienia ankiety online przed Synodem Biskupów. Przypomina o tym na Twitterze ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.