Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-02-10 18:30
ek / KAI

Papież na VII World Government Summit: jaki świat chcemy razem budować?

Papież Franciszek wystosował wideoprzesłanie do uczestników siódmego World Government Summit odbywającego się w Dubaju w dniach od 10 do 12 lutego.

Niech podstawowym pytaniem w waszej refleksji będzie nie tyle: „Jakie są najlepsze możliwości do wykorzystania?”, ile: „Jaki rodzaj świata chcemy razem budować?” - mówi papież Franciszek w wideoprzesłaniu.

Wspominając swą niedawną wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich papież stwierdził, że zobaczył „kraj nowoczesny, który patrzy w przyszłość, nie zapominając o korzeniach”. Kraj, który stara się przełożyć na konkretne inicjatywy takie słowa, jak: tolerancja, braterstwo, wzajemny szacunek, wolność.

- Zobaczyłem, że nawet na pustyni kwiaty pączkują i rosną. I wróciłem do domu z nadzieją, że tyle pustyń świata może zakwitnąć. Uważam to za możliwe, ale tylko gdy będziemy wzrastać razem, jeden u boku drugiego, z otwartością i szacunkiem, gotowi do zadbania o problemy wszystkich, które w globalnej wiosce są problemami każdego - wskazał Franciszek.

Przypomniał, że uczestnicy szczytu będą zadawać fundamentalne pytania o wyzwania stojące przed polityką, o rozwój gospodarczy, o ochronę środowiska, o korzystanie z technologii. - Mam nadzieję, że pytaniem leżącym u podstaw waszej refleksji będzie nie tyle: „Jakie są najlepsze możliwości do wykorzystania?”, ile: „Jaki rodzaj świata chcemy razem budować?”. To pytanie prowadzi nas do pracy z myślą bardziej o ludach i osobach niż o kapitałach i zyskach gospodarczych - podkreślił papież. Dodał, że pytanie to nie dotyczy dnia jutrzejszego, lecz przyszłości i spoczywającej na nas odpowiedzialności za przekazanie naszego świata tym, którzy przyjdą po nas, chroniąc go przed degradacją ekologiczną i moralną. 

Franciszek przypomniał, że „nie można mówić o zrównoważonym rozwoju bez solidarności”. Wyraził przekonanie, że „dobro, które nie jest wspólne, nie jest prawdziwym dobrem”. Bardziej niż kiedykolwiek myślenie i działanie wymagają dziś „prawdziwego dialogu z innymi, gdyż bez drugiego nie ma nie ma dla mnie przyszłości”. - Dlatego życzę wam, byście swoją działalność zaczynali od twarzy osób, od zauważenia krzyku ludów i ubogich, od zastanowienia się nad pytaniami dzieci - powiedział papież.

Na zakończenie krótkiego przesłania życzył uczestnikom szczytu „owocnej pracy w służbie wspólnego dobra” i zapewnił o modlitwie, by Bóg błogosławił ich „zaangażowanie na rzecz bardziej sprawiedliwego i prosperującego świata dla wszystkich”.

Podczas trzydniowego szczytu światowego szczytu z udziałem przedstawicieli rządów i organizacji międzynarodowych głos zabierze 600 mówców, odbędzie się także 200 dyskusji. W sumie weźmie w nim udział 4 tys. osób ze 140 państw pięciu kontynentów. Spotkanie odbywa się pod patronatem szejka Mohammed bin Rashid Al Maktoum, wiceprezydenta i premiera Emiratów, a zarazem emira Dubaju.

Głównymi tematami rozmów są: zmiany klimatyczne, polityka fiskalna w kontekście aktualnej sytuacji gospodarczej, innowacje i reformy usług publicznych, a także pojednanie społeczne w okresie następującym po konfliktach. Mowa jest również o przyszłości technologii i ich wpływie na rządzenie, o zdrowiu i jakości życia, o kształceniu i rynku pracy, o komunikacji między społeczeństwem i władzą itp.

W gronie referentów są m.in. Christine Lagarde, dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego; Klaus Schwab, założyciel Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii: Paul Krugman i Daniel Kahneman z uniwersytetu Princeton, były prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos, Amina Mohammed z Nigerii, wicesekretarz generalna ONZ i Leymah Gbowee z Liberii, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. 

pb (KAI) / Watykan, Dubaj


Podziel się tym materiałem z innymi: