Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-05 13:22
AC / Beata Zajączkowska/vaticannews.va

Papież na Regina coeli: znalezienie Chrystusa oznacza odkrycie pokoju serca!

Franciszek zauważył, że poniedziałek po Wielkanocy nazywany jest także Poniedziałkiem Anioła, ponieważ wspominamy spotkanie anioła z kobietami, które przyszły do grobu Jezusa. Przypomniał, że według ewangelicznego opisu to właśnie anioł odsunął kamień z grobu.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY, edit

Do nieustawania w poszukiwaniu zmartwychwstałego Chrystusa, który daje życie w obfitości tym, którzy Go spotkają zachęcał papież w rozważaniu przed Regina coeli. Z powodu obowiązującego w Rzymie twardego lockdownu odmówił modlitwę nie z okna Pałacu Apostolskiego, ale samotnie w bibliotece, skąd była transmitowana przez watykańskie media.

Franciszek zauważył, że poniedziałek po Wielkanocy nazywany jest także Poniedziałkiem Anioła, ponieważ wspominamy spotkanie anioła z kobietami, które przyszły do grobu Jezusa. Przypomniał, że według ewangelicznego opisu to właśnie anioł odsunął kamień z grobu. „Ten wielki kamień, który miał przypieczętować zwycięstwo zła i śmierci, został umieszczony pod stopami, stał się podnóżkiem anioła Pańskiego. Wszystkie plany i osłony wrogów i prześladowców Jezusa były daremne” – mówił Ojciec Święty.

„Obraz anioła siedzącego na kamieniu grobu jest konkretną, wizualną manifestacją zwycięstwa Boga nad złem, zwycięstwa Chrystusa nad księciem tego świata, światła nad ciemnością” – mówił w swym rozważaniu Franciszek. „Grób Jezusa nie został odkryty przez zjawisko fizyczne, ale przez interwencję Pana. Postać anioła, dodaje Mateusz, «jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg». Te szczegóły są symbolami, które potwierdzają interwencję samego Boga, który wnosi nową erę, ostatnich czasów historii”.

Franciszek przypomniał, że ta interwencja Boga wywołała przerażenie strażników grobu. Sprzedali oni prawdę i za pieniądze poszli rozpowiadać, że to uczniowie Chrystusa ukradli Jego ciało. „Także przy zmartwychwstaniu pieniądze biorą górę nad prawdą” – mówił papież. Wskazał, że kobiety zareagowały inaczej ponieważ anioł Pański zachęcił je, żeby się nie bały i  nie szukały Jezusa w grobie.

„Ze słów anioła możemy wynieść cenną naukę: nigdy nie ustawajmy w poszukiwaniu Chrystusa zmartwychwstałego, który daje życie w obfitości tym, którzy Go spotykają. Znalezienie Chrystusa oznacza odkrycie pokoju serca” – mówił Ojciec Święty. „Niewiasty z Ewangelii, po początkowym strapieniu, przeżywają wielką radość z powodu odnalezienia Mistrza żywym. W tym okresie wielkanocnym życzę wszystkim, aby dokonali takiego samego przeżycia duchowego, przyjmując do swoich serc, domów i rodzin radosną proklamację Wielkanocy: «Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nie ma już nad Nim władzy». Dobra nowina wielkanocna jest taka, że Jezus żyje, jest obok mnie, puka do mego serca”.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-05 11:07:01
miniaturka

Milion Libańczyków codziennie modli się na różańcu za ojczyznę!

„Ludzie stracili zaufanie do władz i polityków, z każdym dniem żyje się im ciężej, nigdy w naszym kraju nie było takiego głodu. Wierzymy, że uda nam się wyjść z tej dramatycznej sytuacji z pomocą zmartwychwstałego Chrystusa” – mówi ks. Alwan. Każdego wieczora łączy się ponad milion Libańczyków na różańcowej modlitwie za ojczyznę.
2021-04-05 11:43:43
miniaturka

Z czym wiąże się oktawa Wielkiej Nocy?

„Potrzebujemy czasu, by przejść przez tajemnicę Wielkiej Nocy. Skoro w Noc Paschalną cały wszechświat opowiada o zmartwychwstaniu, to szkoda byłoby prześlizgnąć się obok bogactwa tekstów, znaków czy doświadczeń” – mówi o. dr Dominik Jurczak OP. Porusza również kwestie braku postu w piątek po Wielkanocy i klękania w okresie wielkanocnym.
2021-04-05 13:08:15
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Gdyby tylko Bóg był podobny do nas ludzi, ale nie: On woli zwracać się do nas cicho i po imieniu, jak do Marii Magdaleny w wielkanocny poranek, cały czas ryzykując, że nie usłyszymy Jego głosu i pomylimy Go z ogrodnikiem.
2021-04-05 16:15:23
miniaturka
play

„Chrystus zmartwychwstan jest” w języku migowym! Aby do wszystkich dotarła Dobra Nowina

„Osoby niesłyszące również czują muzykę i mogą śpiewać w swoim języku”. Niech Dobrą Nowinę usłyszy dziś również... świat ciszy! Fundacja FONIS z grupą niesłyszących i słabosłyszących dzieci nagrała teledysk w języku migowym do tradycyjnej pieśni „Chrystus zmartwychwstan jest”.
2021-04-05 16:26:56
miniaturka

Z Chrystusem wszystko możemy zacząć od nowa!

Jezus pozostawia kobietom przesłanie dla Apostołów, aby szli do Galilei – tam spotkają Zmartwychwstałego. „To wezwanie do powrotu do pierwszej miłości. Przesłanie nadziei również dla nas, żyjących w czasach pandemii, że z Chrystusem wszystko można zacząć od nowa” – mówi rektor seminarium w Galilei.
2021-04-06 09:05:49
miniaturka

Święta na drogach. Więcej ofiar śmiertelnych i nietrzeźwych kierowców niż rok temu

Od piątku do poniedziałku na polskich drogach doszło do 135 wypadków drogowych, w których zginęło 17 osób, a 160 zostało rannych – poinformował we wtorek PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.