Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-17 15:35
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież na Mszy: myślenie o śmierci to dobra rzecz

Kościół także dziś zaprasza do refleksji nad końcem świata i śmiercią każdego z nas – to myśl przewodnia homilii, którą Papież wygłosił na Mszy w Domu św. Marty.

Autor/źródło: pixabay, Hans, licencja: CC0

W swej refleksji Papież odwołał się do czytanej dziś Ewangelii (Łk 17, 26-37), która opowiada o codziennym życiu ludzi przed potopem, w czasach Noego; jedli, pili, żenili się i za mąż wychodziły, ale potem, jak grom z jasnego nieba, przychodzi dzień Pana i wszystko się zmienia.

Dlatego Kościół zachęca nas, abyśmy myśleli o naszej śmierci – mówił Franciszek. Jesteśmy przyzwyczajeni do normalnego życia i wydaje się nam, że zawsze tak będzie. Ale któregoś dnia zostaniemy wezwani przez Jezusa, który powie: „Chodź!”. Dla niektórych – kontynuował Papież – będzie to zaskoczeniem, dla innych po długiej chorobie, tego nie wiemy. Ale na pewno ten dzień nadejdzie. Będzie on niespodzianką, ale niespodzianką będzie także życie wieczne, które nas czeka. Stąd Kościół zaprasza, abyśmy się zatrzymali na chwilę i pomyśleli o końcu naszego życia.

„I dziś zarówno Kościół, jak i nasz Pan, z właściwą sobie dobrocią mówi do każdego z nas: «Zatrzymaj się, zatrzymaj się, nie wszystkie dni takie będą. Nie przyzwyczajaj się tak, jakby miała to być wieczność. Przyjdzie dzień, kiedy zostaniesz zabrany, wszystko inne pozostanie, ty zostaniesz zabrany, zabrana». Pójść z Panem, pomyśleć, że nasze życie kiedyś się skończy. To nam zrobi dobrze” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zachęcił, aby na początku każdego dnia pracy pomyśleć, że to być może będzie ostatni dzień życia. „Dlatego wszystko zrobię dobrze”.

„Myślenie o śmierci to nie złe fantazjowanie, ale rzeczywistość. Czy jest złe, czy nie, zależy ode mnie, od tego, jak o niej myślę, ale, że nadejdzie, to jest pewne. I wtedy spotkamy się z Panem, to będzie piękny moment śmierci, spotkanie z Panem, to On wyjdzie na spotkanie, On powie: «Chodź, chodź, błogosławiony mojego Ojca, chodź ze Mną»” – stwierdził Papież.

Franciszek przestrzegł jednak, iż kiedy Pan nas wezwie, nie będzie już czasu, aby uporządkować swoje rzeczy. Odwołał się przy tym do świadectwa pewnego kapłana.

„Przedwczoraj spotkałem księdza, około 65-letniego, który miał dolegliwości, nie czuł się dobrze... Poszedł do lekarza, który mu powiedział: «Proszę zobaczyć, księdzu dolega ta choroba, to niedobrze, ale być może jest jeszcze czas, by ją powstrzymać. Zrobimy to i jeżeli choroba nie ustąpi, to zrobimy coś innego, i jeżeli znowu nie ustąpi, to powoli będziemy się zbliżać do końca, a ja będę towarzyszył księdzu cały czas». Wspaniały ten lekarz” – zauważył Franciszek.

Na zakończenie Papież zachęcił, abyśmy i my towarzyszyli sobie na tej drodze, robili to, co do nas należy, ale wpatrzeni byli w ten dzień, w którym „Pan przyjdzie, aby nas zabrać, abyśmy poszli razem z Nim”.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-17 13:57:44
miniaturka

Odnowienie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

Piątek 17 listopada to pierwszy dzień Nowenny przed odnowieniem Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. W tym dniu w Krakowie-Łagiewnikach rozpoczną się także ogólnopolskie obchody rocznicowe tego wydarzenia.
2017-11-17 14:48:24
miniaturka

Lednica: Weekend w C-DUR

W piątek 17 listopada na Polach Lednickich rozpoczyna się Weekend w C-DUR. Centralnym punktem wydarzenia będzie Msza Muzyków, a po niej wyjątkowy Koncert Uwielbienia.
2017-11-17 15:06:42
miniaturka

W ciągu wieku zmniejszył się odsetek prawosławnych wśród ludności świata

W ciągu ostatnich stu lat zmalał udział prawosławnych wśród ogółu chrześcijan i mieszkańców świata - wynika z opracowania amerykańskiego ośrodka badawczego Pew Research.
2017-11-17 16:00:18
miniaturka

Oświęcim: druga edycja „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”

Do 20 listopada br. można zgłaszać kandydatury do drugiej edycji „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego” przyznawanej za działalność ewangelizacyjną i apostolską.
2017-11-17 16:19:39
miniaturka

Kalisz: ogłoszono Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego

Papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu od I Niedzieli Adwentu do 6 stycznia 2019 r., czyli święta Objawienia Pańskiego. W ciągu tego roku wierni przybywający do kaliskiej bazyliki będą mogli uzyskać odpust zupełny.
2017-11-17 18:13:33
miniaturka

Abp Kupny: zobaczmy w ludziach potrzebujących twarz Chrystusa

Obchody Światowego Dnia Ubogich w archidiecezji wrocławskiej z inicjatywy abp Józefa Kupnego odbędą się w bazylice św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy.