Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-08-26 12:09
S. Zielińska / Krzysztof Bronk

Papież na Festiwalu Rodzin: świadectwa, wiara, święto

Wczoraj wieczorem Franciszek dołączył do uczestników Światowego Spotkania Rodzin. Czekali na niego kilka godzin na stadionie Croke Park. Na ten czas organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny: festiwal rodzin.

Autor/źródło: Pixabay, Pexels, licencja: CC0

Na festiwalu rodzin dominowały motywy irlandzkie. Samych tancerzy było ponad 700. Ale zabrzmiały też rytmy afrykańskiego. Andrea Bocelli odśpiewał obecności Papieża Ave Maria Schuberta.

Stadion Croke Park należy do największych w Europie. Dziś było na nim ponad 80 tys. osób. Franciszek przyjechał do nich z nuncjatury, gdzie, jak poinformował watykański rzecznik, spotkał się z ofiarami nadużyć w irlandzkim Kościele.

Franciszek wjechał na stadion na otwartym wózku golfowym. Powoli przejeżdżał pomiędzy sektorami, by pozdrowić jak największą rzeszę wiernych, którzy witali go, śpiewając hymn Światowego Spotkania Rodzin.

Końcowa faza festiwalu rodzin, w której uczestniczył Papież była swoistą wiązanką świadectw, śpiewu i tańca. Swym doświadczeniem wiary i codziennego życia dzieliło się pięć rodzin: z Indii, Kanady, Iraku, Irlandii i Burkina Faso. Kluczową część każdego świadectwa stanowił wcześniej nagrany 2-minutowy film.

Rodzina z Indii mówiła o zagrożeniach i wyzwaniach nowych technologii. Dzieląc się własnym doświadczeniem, zachęcali do poświęcania więcej czasu na spotkania w rodzinie. “Dzięki łasce Boga zrozumieliśmy, że Jego plan dla nas polega na tym, byśmy spędzali więcej czasu w rodzinie. Dlatego podjęliśmy decyzję, że będę pracował na część etatu” – powiedział Ted, ojciec hinduskiej rodziny.

Głównymi bohaterami świadectwa z Kanady było małżeństwo z ponad 50-letnim stażem, rodzice 4 dzieci i dziadkowie 14 wnucząt. Opowiadali, jak ważna jest dla nich opieka nad wnukami i jak bardzo pomaga im to zaakceptować starość.

Na festiwalu rodzin nie zabrakło też świadectw dramatycznych. Rodzina z Iraku opowiadała o męczeństwie najbliższych i ucieczce do Australii. Małżeństwo irlandzkich koczowników wyzwoliło się z uzależnienia od narkotyków i dziś ma dziesięcioro dzieci. Rodzina z Afryki dzieliła się doświadczeniem przebaczenia i pojednania z synem, który doprowadził do bankructwa rodzinną firmę.


Festiwal zakończyło przemówienie Papieża oraz specjalnie przygotowana na tę okazję papieska modlitwa.


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi: