Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-07-07 07:00
ek / Krzysztof Bronk

Papież na ekologicznej konferencji: odbudujmy nasz wspólny dom

Franciszek wspomniał między innymi o szczycie klimatycznym w Katowicach. Zaapelował do państw o wypełnienie paryskich zobowiązań. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że przyszłym pokoleniom pozostawimy gruzy, pustynie i śmieci.

Autor/źródło: Pixabay, Free-Photos, licencja: CC0

Polecenie, jakie Pan Bóg skierował do św. Franciszka, by odbudował jego zburzony dom, można odczytać także w sensie ekologicznym. Dziś bowiem również nasz wspólny dom, którym jest ziemia, pilnie potrzebuje naprawy i zapewnienia mu pomyślnej przyszłości. Wskazał na to Ojciec Święty podczas spotkania z uczestnikami ekologicznej konferencji w Watykanie.

Franciszek ponownie zwrócił uwagę na pilną potrzebę ekologicznego nawrócenia, zmiany stylu życia i konsumpcji. Stwierdził, że od kilkudziesięciu lat naukowcy dokonują w tym względzie coraz dokładniejszych ocen. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że przyszłym pokoleniom pozostawimy gruzy, pustynie i śmieci – zauważył Papież. Podkreślił, że ta troska o wspólny dom musi się przekładać na organiczne i wspólne działania, podejmowane w imię ekologii integralnej. Wyraził zadowolenie, że na watykańskiej konferencji zajęto się ważnymi wydarzeniami, które czekają nas w tym roku.

Papież apeluje o przestrzeganie porozumień klimatycznych

Szczyt klimatyczny COP24, który ma się odbyć w grudniu w Katowicach w Polsce może być kamieniem milowym na drodze wytyczonej przez Porozumienie Paryskie z 2015 r. – powiedział Ojciec Święty. – Wszyscy wiemy, że wiele jeszcze trzeba zrobić, by wprowadzić w życie to porozumienie. Wszystkie rządy powinny się starać wypełnić zobowiązania przyjęte w Paryżu, by uniknąć najgorszych konsekwencji kryzysu klimatycznego. «Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych wymaga uczciwości, odwagi i odpowiedzialności, w szczególności od krajów najpotężniejszych i najbardziej zanieczyszczających» (Laudato si, 169). Nie możemy sobie pozwolić na tracenie czasu w tym procesie.

Franciszek podkreślił, że w ten proces powinny się włączyć nie tylko rządy, ale również inne podmioty, takie jak władze lokalne, grupy społeczne, instytucje ekonomiczne i religijne. Niezbędne jest przy tym ekologiczne nawrócenie.

Potrzeba zmiany serca

Wszystkie te działania zakładają przemianę na głębszym poziomie, czyli przemianę serc i sumień – stwierdził Ojciec Święty. – Jak mówił już św. Jan Paweł II, «trzeba pobudzać i wspierać ekologiczne nawrócenie» (Katecheza, 17.01.2001). Na tym polu religie, a w szczególności Kościoły chrześcijańskie, mają do odegrania kluczową rolę. Dzień Modlitwy za Stworzenie i związane z nim inicjatywy, zapoczątkowane w Kościele prawosławnym, trzeba szerzyć we wspólnotach chrześcijańskich na całym świecie.

Franciszek zauważył ponadto, że w tych ekologicznych działaniach trzeba mieć na względzie dwie kategorie osób. Przede wszystkim młodych.

Młodzi poniosą konsekwencje aktualnych kryzysów

To młodzi będą musieli stawić czoła konsekwencjom aktualnego kryzysu ekologicznego i klimatycznego – podkreślił Franciszek. – Dlatego też solidarność międzypokoleniowa to nie postawa opcjonalna, ale zasadnicza kwestia sprawiedliwości, ponieważ ziemia, którą otrzymaliśmy, należy również do tych, którzy przyjdą po nas.”

Papież wskazał też na potrzebę poszanowania praw ludności tubylczej. Jest ona wydziedziczana ze swej ziemi, a jej kultura bywa deptana przez nowe formy kolonializmu.

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, ekologia, środowisko, szczyt klimatyczny, COP24, konferencja ekologiczna