Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-19 12:23
ek / KAI

Papież na „Anioł Pański”: pokładajmy zaufanie w Bogu

O Bogu jako ojcu pełnym miłości, czułości, dobroci w którym możemy i musimy pokładać ogromne zaufanie mówił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

Komentując przypowieść Jezusa o talentach, Ojciec Święty zauważył, że zarówno sługa, który od swego pana otrzymał ich pięć, jak i ten, który otrzymał dwa, byli przedsiębiorczy i zarobili pierwszy kolejne pięć, a drugi dwa talenty. Natomiast sługa, który otrzymał jeden talent zakopał go w ziemi, bojąc się swego pana.

- Ten sługa nie ma ze swym panem relacji zaufania, ale się go boi i to go blokuje. Strach zawsze paraliżuje i często sprawia, że podejmujemy błędne decyzje. Strach zniechęca do podejmowania inicjatyw, prowadzi do chronienia się w rozwiązaniach bezpiecznych i gwarantowanych. W ten sposób dochodzimy do tego, że nie czynimy nic dobrego. Aby iść naprzód i wzrastać na drodze życia, trzeba mieć ufność - wskazał Franciszek.

Zaznaczył, że przypowieść ta „pomaga nam zrozumieć, jak ważne jest posiadanie prawdziwej idei Boga”. - Nie wolno myśleć, że jest On niedobrym, ostrym i surowym panem, który chce nas ukarać. Jeśli jest w nas taki fałszywy obraz Boga, to wówczas nasze życie nie może być owocne, ponieważ będziemy żyli w strachu, a to nie doprowadzi nas do niczego konstruktywnego - mówił papież.

Zachęcił do refleksji, aby odkryć, jaka jest naprawdę nasza idea Boga. - Już w Starym Testamencie Bóg objawił się jako „Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność”. A Jezus zawsze nam ukazywał, że Bóg nie jest panem surowym i nietolerancyjnym, ale ojcem pełnym miłości, czułości, dobroci. Dlatego możemy i musimy pokładać w Nim ogromne zaufanie - przekonywał Ojciec Święty.

Wyjaśnił, że „Jezus ukazuje nam hojność i troskliwość Ojca na wiele sposobów: poprzez swoje słowo, swoimi gestami, swoją akceptacją dla wszystkich, zwłaszcza grzeszników, ubogich i maluczkich”. Ale także „swoimi przestrogami, które ujawniają Jego troskę, abyśmy nie zmarnowali bezużytecznie naszego życia”. - Jest to znak, że Bóg ma dla nas wielki szacunek: świadomość ta pomaga nam być osobami odpowiedzialnymi w każdym naszym działaniu - stwierdził Franciszek.

Zaznaczył, że „przypowieść o talentach wzywa nas do osobistej odpowiedzialności i do takiej wierności, która staje się także zdolnością do nieustannego wyruszania na nowe drogi, nie «zakopując talentu», to znaczy darów, które powierzył nam Bóg, i z których nas rozliczy”.

st, pb (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2017-11-18 22:46:50
miniaturka

Papież o nierówności w dostępie do służby zdrowia

Papież zabrał głos w sprawie nierówności w dostępie do służby zdrowia. W Watykanie zakończyła się wczoraj międzynarodowa konferencja poświęcona temu właśnie problemowi.
2017-11-19 09:17:03
miniaturka

Orędzie Papieża Franciszka na I Światowy Dzień Ubogich

"Jesteśmy wezwani do wyciągnięcia ręki do biednych, do spotkania się z nimi, popatrzenia im w oczy, przytulenia, aby poczuli ciepło miłości, która przełamuje krąg samotności."
2017-11-19 12:22:09
miniaturka

Papież w Światowym Dniu Ubogich: w ubogich objawia się obecność Jezusa

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w bazylice św. Piotra, Papież Franciszek zauważył, że „nikt nie może uważać siebie za bezużytecznego, nikt nie może uznać siebie za tak ubogiego, aby nie mógł dać czegoś innym”.
2017-11-19 12:57:44
miniaturka

Elbląg: św. Brat Albert przewodnikiem przed obchodami I Światowego Dnia Ubogich

Ok. 1,5 tys. osób odwiedziło wystawę, związaną z osobą i twórczością św. Brata Alberta Chmielowskiego, przygotowaną przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.
2017-11-19 13:17:06
miniaturka

Kard. Nycz: ubodzy są braćmi, których dał nam Bóg

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. sprawowanej z okazji Światowego Dnia Ubogich w kościele kapucynów w Warszawie.
2017-11-19 17:33:41
miniaturka

Belgia: Bracia Miłosierdzia nie rezygnują z eutanazji, ostatnia szansa w Watykanie

Belgijska prowincja Braci Miłosierdzia zmieniła nieco swoje stanowisko w sprawie eutanazji, ale wciąż nie jest ono zgodne z nauczaniem Kościoła i charyzmatem zgromadzenia – powiedział Radiu Watykańskiemu br. René Stockman.