Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-04 18:09
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Papież na 150-lecie przeniesienia stolicy Włoch do Rzymu

„Jedynie jeśli Rzym będzie stawał się miastem coraz bardziej braterskim będzie mógł realizować swoje uniwersalne powołanie i stanie się promotorem jedności i pokoju w świecie.” – te słowa Franciszek skierował w orędziu na otwarcie obchodów 150-lecia przeniesienia stolicy Włoch z Florencji do Rzymu.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Przypomina w nim szczególnie powołanie miasta do bycia „miejscem spotkania” w perspektywie międzynarodowej naznaczonej wieloma konfliktami. Orędzie odczytał watykański Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin podczas koncertu w Operze Rzymskiej. Obecny był także prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Ojciec Święty podkreślił, że Rzym w ciągu 150 lat bardzo się zmienił i rozwinął: „z jednolitej ludzkiej społeczności stał się wspólnotą wieloetniczną, w której obok katolickiego spojrzenia na życie, istnieją inne wizje inspirowane różnymi poglądami, a także niereligijnym podejściem.

Franciszek wskazał na trzy ważne okresy w ciągu minionych lat. Pierwszy związany był z nazistowską okupacją miasta, która przyniosła wielkie cierpienia, szczególnie w latach 1943-44. W tym czasie miała miejsce eksterminacja Żydów na wielką skalę. Wtedy to nawiązała się więź braterska pomiędzy Kościoła katolickim a Wspólnotą żydowską.

Drugim ważnym okresem w najnowszej historii Rzymu był czas trwania Soboru Watykańskiego II, od 1962 do 1965 roku. Miasto ukazało wtedy oblicze uniwersalne, katolickie i ekumeniczne.

Trzecim wydarzeniem przypomnianym przez Papieża był kongres poświęcony „ciemnym stronom miasta”, który odbył się w lutym 1974 roku. Jego inicjatorem był ówczesny Wikariusz dla Diecezji Rzymskiej, kard. Ugo Poletti. Udzielono wtedy głosu biednym oraz peryferiom, ponieważ miasto powinno być domem dla wszystkich. Także dzisiejsze peryferie są zbyt naznaczone nędzą, samotnością oraz brakiem więzi społecznych.

Ojciec Święty zaznaczył, że Rzym może oraz powinien odnawiać się w podwójnym sensie: otwartości na świat oraz poprzez włączanie wszystkich. Przed Rzymem stoi wielka przyszłość, jeśli będziemy dzielić wspólnie wizję miasta braterskiego, gościnnego i otwartego na świat.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-04 14:36:18
miniaturka

Kardiolodzy elektrofizjolodzy odznaczeni Orderami Odrodzenia Polski

Wybitni kardiolodzy elektrofizjolodzy zostali wyróżnieni z uwagi na wyjątkowe zasługi w dziedzinie prewencji, diagnostyki i terapii chorób sercowo-naczyniowych u polskich pacjentów.
2020-02-04 15:12:18
miniaturka

Żywiec: odnowiona Madonna z Dzieciątkiem ze spalonego kościoła wróciła do muzeum

Późnogotycka tablica ołtarzowa ze spalonego 28 lat temu drewnianego kościoła w Łękawicy trafiła do Muzeum Miejskiego w Żywcu.
2020-02-04 15:56:18
miniaturka

Papież: Bóg nigdy nie wyrzeka się swojego ojcostwa!

„W momencie pokusy, w chwili grzechu, w sytuacji, kiedy oddalamy się od Boga, spróbujmy usłyszeć ten głos: «Synu mój, córko moja, dlaczego?»” – mówił Papież Franciszek podczas Mszy w Domu św. Marty.
2020-02-04 17:27:51
miniaturka

Czy Bóg wodzi nas na pokuszenie? - wyjaśnia ks. prof. Witczyk

"W chwili pokusy Bóg jest z nami." Przedstawiamy pierwszą część wypowiedzi ks. prof. Henryka Witczyka, członka Papieskiej Komisji Biblijnej oraz członka Komitetu Nauk Teologicznych PAN dotyczącej brzmienia tekstu modlitwy „Ojcze Nasz" i podejmowanych prób zmian w jej treści.
2020-02-04 17:28:51
miniaturka

Zły kusi. Bóg nigdy nas nie opuszcza, to pewne - stwierdza ks.prof. Witczyk

Druga część wypowiedzi ks. prof. Henryka Witczyka, członka Papieskiej Komisji Biblijnej oraz członka Komitetu Nauk Teologicznych PAN, w której wprowadza jasne rozróżnienie, że czym innym jest „prowadzić ku pokusie”, a czym innym „kusić” i wyjaśnia skąd wynika źródło zła.
2020-02-04 17:30:54
miniaturka

ks.prof. Witczyk: Nie wystawiaj mnie na próbę i dodaj mi otuchy - woła człowiek

Trzecia część wypowiedzi ks. prof. Henryka Witczyka, członka Papieskiej Komisji Biblijnej oraz członka Komitetu Nauk Teologicznych PAN, w której wyjaśnia jakich słów używać modląc się „Ojcze nasz” i czy zmiany w treści mszału zostaną dokonane także w Polsce.