Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-05 09:59
AC / Paweł Pasierbek SJ/ vaticannews.va

Papież: módlmy się dziś za tych, którzy zmarli z powodu pandemii

Za zmarłych z powodu pandemii koronawirusa modlił się Papież na Mszy w Domu św. Marty. W homilii mówił o postawach, które przeszkadzają w prawdziwej wierze w Chrystusa.

Powierzmy Panu ofiary pandemii

Módlmy się dziś za tych, którzy zmarli z powodu pandemii – prosił Ojciec Święty. - Zmarli sami, bez czułej obecności swoich bliskich, wielu z nich nawet bez normalnego pogrzebu. Niech Pan przyjmie ich do Swej chwały.

W homilii Franciszek nawiązał do Ewangelii św. Jana (10, 22-30), gdzie Żydzi proszą Jezusa, by wreszcie im powiedział, czy jest Mesjaszem. „Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec” – odpowiedział im Jezus. Ten dialog i w nas winien wzbudzić pytanie: czy wierzę? Co sprawia, że trwam przy Jezusie. Są bowiem postawy – stwierdził Papież – które utrudniają, czy nawet uniemożliwiają tę wiarę.

Pierwszą z nich jest bogactwo, które zniewala człowieka, bardzo utrudnia kroczenie za Jezusem. Inną postawą jest zatwardziałość serca, z surowością interpretuje się prawo, a to nie jest wierność. Zatwardziałość jest ochroną samego siebie i oddala od mądrości i piękna Jezusa, zabiera wolność.

Chorobą, która utrudnia wiarę w Jezusa – zauważył Franciszek – jest także duchowa apatia, gnuśność, smutek – acedia. Czyni ona człowieka letnim i zabiera ochotę do kroczenie drogą wiary. Na niej grozi człowiekowi także klerykalizm, czyli stawianie siebie w miejsce Boga oraz światowość, czego przykładem mogą być celebracje sakramentów, gdzie liczy się to, co zewnętrzne, a nie obecność i łaska Jezusa. „Brak jest wolności, a bez niej nie można kroczyć za Jezusem” – przestrzegł Papież.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-05 08:49:10
miniaturka

Po pandemii zmieni się pielgrzymowanie do Ziemi Świętej

W Ziemi Świętej trwają prace nad reorganizacją ruchu pielgrzymkowego i turystycznego.
2020-05-05 09:01:24
miniaturka

W Polsce trwa Tydzień Modlitw o Powołania

W Polsce rozpoczął się Tydzień Modlitw o Powołania. O swojej drodze powołania opowiadają alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, w tym jeden, który przeszedł koronawirusa oraz biskup Piotr Turzyński, który zachęcił do modlitwy o święte powołania.
2020-05-05 09:26:11
miniaturka

Katolicy we Francji zabiegają o przywrócenie wspólnych liturgii

Katolicy we Francji walczą o przywrócenie publicznych liturgii w kościele. W ich obronie stanęło 67 parlamentarzystów, którzy zwrócili się z petycją do rządu, podkreślając, że wolność kultu nie może być mniej ważna niż wolność konsumpcji.
2020-05-05 10:28:13
miniaturka

Sahel błaga o pomoc: koronawirus sprzyja umacnianiu dżihadystów

Pandemia koronawirusa doprowadziła do jeszcze większej destabilizacji w krajach Sahelu. Misjonarze alarmują o nieustających atakach ze strony islamskich dżihadystów.
2020-05-05 10:53:43
miniaturka

„Zabiłem go za głoszenie Ewangelii”

Przebywający w więzieniu w Abudży Mustafa Mohammed, który przyznał się do porwania i zabicia nigeryjskiego kleryka Michaela Nnadi udzielił wywiadu, w którym przyznaje, że zamordował seminarzystę, gdyż ten nie zaprzestał głoszenia Ewangelii także w niewoli i to już od pierwszych chwil po porwaniu.
2020-05-05 11:08:38
miniaturka

Walka z koronawirusem oczami pielęgniarki

Co można zrobić, aby ludzie zaczęli bardziej rozumieć, jak ważna jest akcja #niekłammedyka? Czy naprawdę możemy mówić, że pandemia powoli mija?