Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-16 11:07
AC / vaticannews.va

Papież modli się za wiernych, którzy boją się z powodu pandemii

W intencji osób starszych, które często w odizolowaniu odczuwają lęk przed śmiercią w samotności modlił się Papież na Eucharystii. W homilii mówił o wierności Boga, który zawsze nas uprzedza i zawsze wychodzi nam naprzeciw.

Autor/źródło: Pixabay, Couleur, licencja: CC0

Franciszek przypomniał, że to osoby starsze są naszymi korzeniami, naszą historią. Oby Pan był zawsze blisko nich.

Niech Pan da odczuć Swą bliskość osobom starszym

- Módlmy się dziś za starszych, szczególnie za tych, którzy żyją w odizolowaniu lub w domach opieki. Boją się, że będą umierać sami. Trwającą pandemię odbierają jako coś, co w nich uderza – podkreślił Ojciec Święty. – Oni są naszymi «korzeniami», naszą historią. Oni przekazali nam wiarę, tradycję, sens przynależności do ojczyzny. Prośmy za nich, aby Pan w tym czasie był blisko nich.

W homilii Papież nawiązał do uzdrowienia chromego od urodzenia, o którym mówią Dzieje Apostolskie (3, 1-10) oraz o uczniach idących do Emaus (Łk 24, 13-35). Podkreślił, że w tych tekstach objawia się nam Bóg, który jest wierny przymierzu i stwarza na nowo.

Bóg zawsze przynosi pocieszenie

- Wierność przymierzu, Bóg, który ciągle objawia się jako Zbawiciel ludu, bo jest wierny przymierzu. Bóg, który potrafi czynić rzeczy na nowo, na nowo je stwarzać, tak jak zrobił z chromym od urodzenia, któremu na nowo stworzył nogi, uzdrowił go. Bóg, który uzdrawia, który zawsze przynosi swemu ludowi pocieszenie – stwierdził Ojciec Święty. – Nowe stworzenie, to jest wierność ludowi. Nowe stworzenie, które jest piękniejsze od samego stworzenia.

Franciszek wskazał, że wierność Boga jest darmowa i niesie ze sobą radość. Tak było w przypadku pasterza, który zostawił 99 owiec, aby szukać tej jednej zagubionej i cieszył się, gdy ją odnalazł. Podobnie Ojciec syna marnotrawnego nie zmęczył się ciągłym wychodzeniem na taras, aby patrzeć, czy syn nie wraca, a gdy to się stało, wyprawił dla niego ucztę.

Uwielbić Boga w Jego wierności

- Wierność Boga jest wiernością cierpliwą: Bóg jest cierpliwy w stosunku do Swego ludu, słucha go, kieruje nim, powoli tłumaczy i rozgrzewa serce, tak jak zrobił to z tymi dwoma uczniami, którzy uciekali z Jerozolimy: rozgrzewał ich serce, aby wrócili do domu – zaznaczył Ojciec Święty. – (...) Wierność Boga zawsze nas uprzedza, a nasza wierność jest odpowiedzią na tę Bożą. To Bóg jest zawsze pierwszy. Bycie wiernymi oznacza uwielbienie tej wierności, to nasza odpowiedź na nią.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-16 09:46:29
miniaturka

Kraków: franciszkanie uczczą urodziny Benedykta XVI

Z okazji 93. urodzin papieża-seniora Benedykta XVI, które przypadają 16 kwietnia, w bazylice franciszkanów w Krakowie w intencji jubilata zostanie odprawiona Msza św. Co więcej na placu franciszkańskim naprzeciw okna papieskiego została zamontowana ławka dedykowana Ojcu Świętemu.
2020-04-16 09:49:58
miniaturka

93. urodziny Benedykta XVI. Pamiętajmy w modlitwie

Papież-senior Benedykt XVI. obchodzi dzisiaj 93. rocznicę urodzin. 16 kwietnia 1927 r. Joseph Ratzinger urodził się w Marktl am Inn w Bawarii.
2020-04-16 10:36:50
miniaturka

Abp Aupetit: Notre Dame przemawia do wszystkich, bo ma duszę

Katedra Notre Dame przemawia do serca zarówno wierzących, jak i niewierzących. Wszystkich stawia na progu tej samej tajemnicy, wszystkich przewyższa blaskiem swego piękna - powiedział arcybiskup Paryża w pierwszą rocznicę tragicznego pożaru jego katedry.
2020-04-16 11:41:38
miniaturka

Papież zapewnia Nowojorczyków o modlitwie

Franciszek zadzwonił do arcybiskupa Nowego Jorku, aby zapewnić go o swojej solidarności ze wszystkimi mieszkańcami miasta, a szczególnie tymi, którzy ciepią z powodu epidemii koronawirusa.
2020-04-16 12:45:01
miniaturka

Ks. Grzegorz Suchodolski mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej

Długoletni duszpasterz młodzieży i dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży został mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.
2020-04-16 18:53:55
miniaturka

Niedziela Miłosierdzia dniem podziękowania za posługę biskupią bp. Marka Mendyka

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski zarządził, że najbliższa niedziela będzie dniem modlitw w intencji dotychczasowego biskupa pomocniczego Marka Mendyka. Specjalny list w tej sprawie ma być odczytany przed każdą Mszą św.