Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-08 17:30
ek / KAI

Papież: Maryjo, pomóż nam rozwinąć „przeciwciała” na wirusy naszych czasów

W dzisiejszą Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Papież Franciszek modlił się przed kolumną Niepokalanej na placu Hiszpańskim w Rzymie.

Autor/źródło: ©Mazur/episkopat.pl/Flickr/EpiskopatNews

Maryjo, pomóż nam rozwinąć „przeciwciała” na wirusy naszych czasów - modlił się Ojciec Święty. Wśród tych wirusów wymienił: obojętność, pogardę dla dobra wspólnego, strach przed tym, co inne i cudzoziemcami, konformizm przebrany w występek, obłudę oskarżania innych, gdy czynimy to samo, rezygnację w obliczu degradacji środowiskowej i etycznej, wyzysk wielu mężczyzn i kobiet. - Pomóż nam odrzucić te i inne wirusy przeciwciałami pochodzącymi z Ewangelii - prosił Franciszek.

Zachęcił do nabrania „dobrego nawyku codziennego czytania fragmentu z Ewangelii”, by jak Maryja strzec w sercu słowa Bożego, przynoszącego owoce w naszym życiu. 

Zaznaczył, że dzięki spływającym przez ręce Maryi „łaskom Pana” możemy „ogołocić się z wszelkiej zarozumiałej arogancji”, by uznać „siebie takimi, jakimi naprawdę jesteśmy: małymi i biednymi grzesznikami”, ale zawsze Jej dziećmi. Wkładając swą dłoń w Jej ręce, dajemy się „zaprowadzić z powrotem do Jezusa, naszego brata i zbawiciela, i do Ojca Niebieskiego, który niestrudzenie na nas czeka i wybacza nam, kiedy do Niego wracamy” - wskazał papież.

W trakcie śpiewu Litanii Loretańskiej w imieniu papieża ustawiono pod kolumną wielki kosz białych róż. Na zakończenie Franciszek długo witał się z licznie obecnymi na placu chorymi na wózkach inwalidzkich.

Na uroczystości obecni byli m.in.: wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej abp Angelo de Donatis, burmistrz Wiecznego Miasta Virginia Raggi, a także władze mającej swą siedzibę przy placu Hiszpańskim Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, z jej prefektem, kard. Fernando Filonim i sekretarzem abp. Protasem Rugambwą.

Rano, zgodnie z tradycją, pod kolumnę przybyli rzymscy strażacy, którzy na szczycie kolumny Niepokalanej złożyli własny bukiet kwiatów na pamiątkę swych kolegów sprzed 160 laty, którzy byli obecni przy inauguracji monumentu.

Spod kolumny Niepokalanej Franciszek poszedł rzymskimi ulicami do położonej kilkaset metrów dalej bazyliki Sant’Andrea delle Fratte, by pomodlić się przy wizerunku Maryi od Cudownego Medalika (Madonna della Medaglia Miracolosa), często odwiedzanym przez rzymskich czcicieli Matki Bożej. To tam 175 lat temu nawrócił się Alfons Ratisbonne, późniejszy założyciel Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Syjonu, o czym Ojciec Święty wspomniał w swej modlitwie na placu Hiszpańskim.

Przed przyjazdem pod kolumnę Niepokalanej Franciszek odwiedził bazylikę Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed obrazem Maryi, czczonej tam jako „Salus Populi Romani” („Ocalenie Ludu Rzymskiego”).

Uroczystość 8 grudnia upamiętnia dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, który w tym dniu w 1854 r. ogłosił bł. Pius IX. Tenże papież 8 września 1857 r. pobłogosławił i odsłonił posąg Maryi Niepokalanej na rzymskim Placu Hiszpańskim. Zwyczaj wysyłania białych róż pod to miejsce zapoczątkował w 1950 r. Pius XII, natomiast św. Jan XXIII jako pierwszy biskup Rzymu wkrótce po swym wyborze (28 października 1958) osobiście udał się 8 grudnia 1958 r. pod pomnik, by tam złożyć kwiaty. Wracając wstąpił do bazyliki Matki Bożej Większej. Odtąd stało się to już trwałym zwyczajem, który podtrzymywali kolejni papieże: bł. Paweł VI, św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i obecnie Franciszek.

st, kg, pb (KAI) / Rzym

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-08 13:59:09
miniaturka

Franciszek: Maryja jest pełna obecności Boga.

Do uczenia się od Maryi prawdziwej młodości i piękna zachęcił Ojciec Święty wiernych w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
2017-12-08 16:26:46

PRZYJĘCIE DYMISJI RZĄDU PANI PREMIER SZYDŁO I DESYGNOWANIE PANA MORAWIECKIEGO

W dniu dzisiejszym Pan Prezydent RP - Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Pani Premier - Beaty Szydło. W swoim przemówieniu w pałacu prezydenckim podziękował za ciężką pracę na rzecz kraju.Desygnował na stanowisko Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego.
2017-12-08 17:26:38
miniaturka

Bp Turzyński: otwórzmy nasze serca Kościołowi na Wschodzie

Zbliża się XVIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. W niedzielę w parafiach w całej Polsce prowadzona będzie zbiórka do puszek na ten cel.
2017-12-08 17:58:52
miniaturka

Australia: młodzi początkiem odnowy życia Kościoła

Od 7 do 9 grudnia w Australii odbywa się Katolicki Festiwal Młodych. Do jego uczestników papież Franciszek skierował przesłanie.
2017-12-08 18:07:01
miniaturka

Jasna Góra: Niepokalane Poczęcie w łączności z Papieżem

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w tym roku na Jasnej Górze przeżywana jest w łączności z Papieżem Franciszkiem i w duchu dziękczynienia za jego bliskość z częstochowskim sanktuarium w Jubileuszowym Roku 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.
2017-12-08 23:22:44
miniaturka

Papież: Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Papież Franciszek, już po raz piąty w czasie swego pontyfikatu, udał się na Plac Hiszpański, położony w centrum Rzymu, aby tam oddać hołd Matce Jezusa.