Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-26 14:27
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież: ludzkie życie od poczęcia do naturalnego kresu jest nienaruszalne

O potrzebie ciągłego przypominania o transcendentnym powołaniu człowieka i nierozerwalnym związku rozumu z prawdą i pięknem, do którego prowadzi wiara w Chrystusa, mówił Papież podczas sesji plenarnej Kongregacji Nauki Wiary.

Autor/źródło: Pixabay, Alexas_Fotos, licencja: CC0

„Autentycznie duszpasterskie jest wszelkie działanie mające na celu wzięcie człowieka za rękę, gdy stracił poczucie swej godności i swego przeznaczenia, aby z ufnością prowadzić go do odkrycia na nowo miłującego ojcostwa Boga, Jego dobrego planu oraz dróg budowania świata bardziej ludzkiego” – powiedział Papież do uczestników sesji plenarnej Kongregacji Nauki Wiary.

W wygłoszonym przemówieniu podkreślił wielką odpowiedzialność i znaczenie pracy jej członków, którzy na co dzień wspierają biskupów w zachowaniu czystej wiary i świętości sakramentów. Zadanie to jest tym ważniejsze, im bardziej współczesny człowiek ma problem z samookreśleniem i często nie wie już, kim jest, a co za tym idzie, ma trudności w rozpoznaniu, jakie jest dobre postępowanie.

Dlatego jako jedno z głównych zadań tej Kongregacji Franciszek wymienił potrzebę ciągłego przypominania o transcendentnym powołaniu człowieka i nierozerwalnym związku rozumu z prawdą i pięknem, do którego prowadzi wiara w Chrystusa. Papież zaznaczył tutaj wagę pogłębiania tematów dotyczących zbawienia, które dokonuje się tylko w komunii z Jezusem. Jest to odpowiedź na współczesne tendencje do indywidualizmu, który możliwość zbawienia upatruje w siłach człowieka.

Inną ważną kwestią, którą zajmuje się Kongregacja Nauki Wiary, a na którą zwrócił uwagę Franciszek, jest poszukiwanie odpowiedniej antropologii na polu ekonomiczno-finansowym. Papież wskazał tutaj na potrzebę wizji człowieka jako osoby, czyli podmiotu relacyjnego charakteryzującego się wyjątkową racjonalnością dla działań zgodnych z obiektywnym porządkiem moralnym. Przypomniał, iż działalność gospodarcza musi być prowadzona zgodnie z właściwymi jej prawami i metodami, ale w granicach ładu moralnego.

Franciszek poruszył także bliski tej Kongregacji temat towarzyszenia osobom nieuleczalnie chorym.

„Proces sekularyzacji, który absolutyzuje kwestie samostanowienia i autonomii człowieka doprowadził do wzrostu próśb o eutanazję jako ideologicznego potwierdzenia ludzkiej woli do panowania nad życiem. Doprowadziło to także do uważania dobrowolnego przerwania ludzkiego życia za «cywilizowany» wybór. To oczywiste, że tam, gdzie życie jest ważne nie z powodu swej godności, ale wydajności i produktywności, wszystko to staje się możliwe. W tym scenariuszu trzeba powtórzyć, że życie ludzkie, od poczęcia do jego naturalnego kresu posiada godność, która czyni je nienaruszalnym” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zauważył, że współczesnej mentalności trudno jest spojrzeć z nadzieją na ból, cierpienie, kwestie sensu życia i śmierci. „A jednak bez niezawodnej nadziei, która pomogłaby radzić sobie z bólem i śmiercią, człowiek nie potrafi żyć dobrze i zachować ufnej perspektywy w obliczu swojej przyszłości. Jest to jedna z posług, do których spełniania dla współczesnego człowieka powołany jest Kościół” – stwierdził Papież.

Na zakończenie zwrócił uwagę na duszpasterski wymiar misji Kongregacji Nauki Wiary. Autentycznymi pasterzami są bowiem ci, którzy nie opuszczają człowieka w jego zagubieniu i błędach, ale pomagają mu odnaleźć jego prawdziwe oblicze.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-26 13:11:30
miniaturka

Servite Domino! Podręcznik liturgii nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego

Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec opublikowało podręcznik dla ministrantów i ceremoniarzy do liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.
2018-01-26 13:30:19
miniaturka
play

Arkadio i wychowankowie ośrodka socjoterapii we wspólnym teledysku

W ramach warsztatów prowadzonych przez rapera Arkadio w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Bielsku-Białej powstał specjalny teledysk z udziałem wychowanków ośrodka.
2018-01-26 14:09:15
miniaturka

Bp Czaja: w Chrystusie wszyscy jesteśmy jednością od dnia chrztu

„Niewidzialnie w Chrystusie wszyscy jesteśmy jednością od dnia chrztu, ale potrzeba ciągle jednania” – powiedział bp Andrzej Czaja na zakończenie Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
2018-01-26 15:07:08
miniaturka

Dał się przeniknąć światłu

- Dzieje Kościoła trwające już tyle wieków to dzieje tych ludzi, którzy swoją siłę ducha czerpali z Eucharystii - mówił abp Jędraszewski na zakończenie obchodów 400-lecia charyzmatu wincentyńskiego.
2018-01-26 15:38:13
miniaturka

Franciszek na 300-lecie Papieskiej Akademii Teologicznej

Papieska Akademia Teologiczna to miejsce konfrontacji i dialogu, wierne nauczaniu Kościoła, ale otwarte na wyzwania kultury – mówił Papież podczas spotkania z członkami Akademii z okazji 300-lecia jej istnienia.
2018-01-26 16:00:30
miniaturka

Przygotowanie do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej

W kościele św. Mikołaja w Krakowie odbywać się będzie modlitewne przygotowanie do beatyfikacji Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej.