Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-16 15:23
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ/ vaticannews.va

Papież: kontemplacja stworzenia leczy duszę

„Kontemplować to wznieść się ponad użyteczność rzeczy. Kontemplowanie piękna nie oznacza wykorzystywania go. Kontemplacja wyraża się w bezinteresownym podziwie dla stworzenia” – powiedział Papież w katechezie wygłoszonej podczas audiencji ogólnej.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Franciszek zaznaczył, że aby wyjść z pandemii trzeba się troszczyć o siebie nawzajem. Ta umiejętność w stosunku do chorych, potrzebujących i wykluczonych jest wielkim bogactwem ludzkim i chrześcijańskim.

Ojciec Święty zauważył, że najlepszym lekarstwem na niewłaściwe korzystanie ze wspólnego domu jest kontemplacja. Polega ona na zatrzymaniu się, aby podziwiać i doceniać piękno stworzenia. Aby odkryć promień boskiego światła w stworzeniach potrzebujemy stanąć w milczeniu, potrzebujemy zasłuchania i kontemplacji. „Wyzyskiwanie stworzenia jest grzechem wzywającym do nawrócenia, do zmiany postawy, dlatego potrzeba odbudowania wymiaru kontemplacyjnego, czyli spojrzenia na ziemię, na stworzenie jako na dar, nie jako jedynie na rzecz do wykorzystania dla własnej korzyści” – powiedział Papież.

Papież – jesteśmy częścią stworzenia

- Jesteśmy wewnątrz natury, stanowimy jej część. Kontemplację podejmuje się wychodząc od wnętrza, uznając siebie za część stworzenia, stając się czynnymi uczestnikami, a nie tylko widzami bezkształtnej rzeczywistości, która służy jedynie do wyzyskiwania. Osoby kontemplujące doświadczają zadziwienia nie tylko z powodu tego, co widzą, ale także dlatego, że czują się integralną częścią tego piękna; czują się też powołane, aby je chronić i strzec. – podkreślił Papież. – Kto nie potrafi kontemplować natury i stworzenia, nie potrafi też kontemplować osób w ich bogactwie. Kto żyje, aby wyzyskiwać naturę, skończy na wyzyskiwaniu ludzi i traktowaniu ich jak niewolników. To jest prawo uniwersalne. Jeśli nie potrafisz kontemplować natury, będzie bardzo trudne, abyś kontemplował ludzi, piękno osób, brata, siostry. Nas wszystkich.

Ojciec Święty zaznaczył, że człowiek kontemplujący staje się stróżem czystości środowiska. Kontemplacja i troska stanowią dwie postawy, które ukazują drogę, aby poprawić i przywrócić równowagę w naszych relacjach ze stworzeniem. Czasami ta relacja wydaje się być nieprzyjacielska. „Przyjdzie zapłacić za to wysoką cenę. Natura tego nigdy nie wybaczy. Podniesienie poziomu mórz przyniesie wiele trudności i zła z powodu ocieplenia, które jest wyrazem braku troski o środowisko, o wspólny dom” – podkreślił Franciszek.

Papież – zachowajmy braterską relację ze stworzeniem

- Kiedy mamy relację braterską ze stworzeniem, stajemy się stróżami wspólnego domu, stróżami życia i stróżami nadziei. Strzeżemy dziedzictwa, które Bóg nam powierzył, aby mogły się nim cieszyć przyszłe pokolenia. Pomyślmy o dzieciach, o wnukach: co im pozostawimy, jeśli wykorzystamy stworzenie? – pytał Papież. – Trzymajmy się tej drogi. Stawajmy się «stróżami» wspólnego domu, stróżami życia, stróżami nadziei. Strzeżmy dziedzictwa, które Bóg nam powierzył (osób, wszystkich osób), aby mogły się nim cieszyć przyszłe pokolenia. Kontemplować, aby się troszczyć, kontemplować, aby strzec i aby pozostawić dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-16 12:38:19
miniaturka

Caritas Grecja: sytuacja na Lesbos wciąż niebezpieczna

Wyspa Lesbos przeżyła bardzo dramatyczne chwile. Na skutek pożarów z obozu Moria nic już nie zostało. Były chwile, że bez dachu nad głową pozostawało do 12 tys. migrantów. Najważniejsze jest jednak to, że nikt nie stracił życia – tak sytuację na tej śródziemnomorskiej wyspie relacjonuje dyrektor greckiej Caritas Maria Alverti.
2020-09-16 12:49:42
miniaturka

Elektromobilność w transporcie publicznym

Bloomberg New Energy Finance prognozuje, że w 2040 roku samochody elektryczne będą stanowić 33% z 1,6 mld samochodów. Ale elektromobilność to nie tylko transport indywidualny. To też inne gałęzie transportu, a wśród nich transport zbiorowy. Jak wyglądają jego perspektywy rozwoju w Polsce?
2020-09-16 12:50:18
miniaturka

To kadry zapewniają strategiczną przewagę

Kadry to już dziś jeden z głównych atutów przedsiębiorstwa na konkurencyjnym rynku. Obecnie jesteśmy też świadkami fundamentalnych zmian w przemyśle, które zmienią także rynek pracy. Strategia zarządzania ludźmi musi uwzględniać ten czynnik.
2020-09-16 13:32:10
miniaturka

Czechy: biskup Tomas Holub zakażony wirusem Covid-19

Katolicki biskup Pilzna 53-letni Tomas Holub zakaził się wirusem Covid-19. „Choroba przebiega podobnie jak ciężka grypa”, napisał na Twitterze czeski biskup po tym, gdy pod koniec tygodnia zdiagnozowano u niego zakażenie koronawirusem. Prawdopodobnie do infekcji doszło podczas roboczego spotkania 7 września.
2020-09-16 14:42:15
miniaturka

Wielkie prawdy to nie bajka, ale fundament dobrego i owocnego życia

Jak mówić dzieciom o wartościach? Można przenieść je do świata, który znają i lubią, czyli do świata dobrych i mądrych bajek. Książka 'Niespodziankowe bajki. Wielkie prawdy w małych opowiastkach' autorstwa dominikanina Wojciecha Prusa OP i Małgorzaty Swędrowskiej bawi i uczy. A co najważniejsze zaprasza dzieci i rodziców do rozmowy o życiu i emocjach oraz do wspólnej modlitwy dziękczynnej. Przeczytajcie jedną z inspirujących opowieści.
2020-09-16 21:03:14
miniaturka

Papież do Polaków: piękno stworzenia świadczy o miłości Stwórcy

Podczas dzisiejszej katechezy Papież przypomniał, że stworzenie nie powinno być postrzegane wyłącznie poprzez wartość użytkową, ale należy odkrywać jego piękno jako dar od Boga.