Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-01 14:41
ds / Łukasz Sośniak SJ, Vatican News

Papież jest pewien przywrócenia komunii z prawosławnymi

Papież Franciszek skierował do patriarchy Bartłomieja list z okazji święta Andrzeja Apostoła, patrona Patriarchatu. Wyraził w nim nadzieję, że uda się przywrócić pełną komunię pomiędzy Kościołem katolickim a Ekumenicznym Patriarchatem Konstantynopola.

Autor/źródło: ks. Janusz Gnat, licencja: CC BY

Papież jednocześnie przyznaje, że wciąż istnieją przeszkody do pełnej komunii eucharystycznej, ale oba Kościoły znajdują się na dobrej drodze wzajemnej miłości i szacunku. Zdaniem Franciszka cel jest osiągalny na płaszczyźnie dialogu teologicznego. „Nadzieja ta opiera się na naszej wspólnej wierze w Chrystusa, posłanego przez Boga Ojca, aby zgromadzić wszystkich ludzi w jednym ciele” – napisał Ojciec Święty. 

Papież przypomniał, że to Patriarchat pierwszy zaangażował się w dialog. Stało się to dokładnie sto lat temu, kiedy Święty Synod Patriarchatu Ekumenicznego skierował przesłanie do Kościołów na całym świecie, w którym wyraził swoje pragnienie dążenia do jedności, bliskości i zrozumienia pomiędzy chrześcijanami.

Ojciec Święty podkreślił także, że od jedności chrześcijan w dużej mierze zależy obecnie los światowego pokoju. „Konflikty i przemoc nigdy nie ustaną, dopóki wszyscy ludzie nie osiągną głębszej świadomości, że jako bracia i siostry ponoszą wspólną odpowiedzialność. W związku z tym Kościoły chrześcijańskie, wraz z innymi tradycjami religijnymi, mają przede wszystkim obowiązek dawać przykład dialogu, wzajemnego szacunku i praktycznej współpracy” – napisał Papież.

List zawiozła do Konstantynopola delegacja Stolicy Apostolskiej na czele z kard. Kurtem Kochem, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan. Patriarchat Ekumeniczny wysyła co roku podobną delegację do Rzymu w uroczystość świętych Piotra i Pawła. Delegacja watykańska wzięła udział w uroczystej liturgii, której przewodniczył patriarcha Bartłomiej. Kard. Kurt Koch przekazał patriarsze orędzie Franciszka, które odczytał na zakończenie nabożeństwa.

Papieska delegacja została przyjęta w Konstantynopolu bardzo ciepło. Wśród prawosławnych wciąż żywy jest gest Ojca Świętego z września ubiegłego roku, który patriarcha Bartłomiej nazwał kamieniem milowym wzajemnego dialogu. Było nim przekazanie do Konstantynopola relikwii św. Piotra, podczas wizyty wschodniej delegacji u Papieża. Do tej pory relikwie te znajdowały się w prywatnej kaplicy Ojca Świętego w Pałacu Apostolskim. Bartłomiej przyznał, że spontaniczny gest Papieża był dla niego wielkim zaskoczeniem. Zazwyczaj takim wydarzeniom towarzyszą długie protokolarne dyskusje. Tym razem było inaczej. Patriarcha zaznaczył, że ten dar jest znakiem prawdziwej bratniej miłości, która łączy dziś katolików i prawosławnych. Wydarzenie miało wielkie znaczenie symboliczne. Andrzej i Piotr byli braćmi. Po przybyciu relikwii pierwszego Papieża do Konstantynopola nastąpiło symboliczne spotkanie obu braci, co patriarcha uznał za wielką lekcję braterstwa i jedności.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-01 11:51:17
miniaturka

Sejmowa uchwała o „Roku kard. Wyszyńskiego” kłuje w oczy Lewicę

Projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego spotkał się z ostrym sprzeciwem Klubu Lewicy. Sam atak na znienawidzonego przez PZPR Prymasa Tysiąclecia nie jest zaskakujący, zdziwienie wzbudza jednak absurdalny charakter zarzutów
2020-12-01 12:47:32
miniaturka

Dojrzałość nie jest doskonałością

Co to znaczy panować nad sobą? To nie znaczy, że jestem doskonała i że każdą emocję perfekcyjnie przeżywam, bo to jest iluzja. To znaczy, że potrafię siebie przyjąć taką, jaka jestem w danym momencie – mówi s. Anna Maria Pudełko w książce „Wielki foch. O (nie)dojrzałości kobiet”.
2020-12-01 13:21:59
miniaturka

Zawierz swoje intencje Maryi przez ręce marianów

Marianie zapraszają, aby w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, patronki zgromadzenia, zawierzyć Jej swoje intencje. Na internetową skrzynkę intencji można także codziennie przesyłać intencje, które omadlane są przez 9 kolejnych dni.
2020-12-01 14:58:43
miniaturka

Strajk Kobiet za zakazem chrztu dzieci

Przedstawicielka strajku Kobiet na jednej z konferencji prasowych stwierdziła, że chrzest małych dzieci, które z natury rzeczy nie są w stanie samodzielnie podjąć decyzji w tej sprawie, to naruszenie ich wolności i przemoc rodziców. Kuriozalne stwierdzenie stoi w poprzek logice, Konstytucji RP i faktom.
2020-12-01 15:16:53
miniaturka

Sojuszowi ołtarza z tronem zawdzięczamy potęgę I Rzeczypospolitej

Lewica buduje swój przekaz na próbie wdrukowania społeczeństwu, że kierowanie się w działalności społecznej i politycznej chrześcijańskim systemem wartości to coś niewłaściwego, wręcz szkodliwego. Tymczasem jasna agenda chrześcijańska w polskiej polityce doprowadziła do powstania wielkości I Rzeczpospolitej.
2020-12-01 16:30:04
miniaturka

Przełom w PepsiCo – butelki Pepsi wykonane będą w 100% z rPET do końca 2021 roku

Jeden z największych producentów żywności i napojów na świecie, firma PepsiCo, w samym tylko 2021 roku zainwestuje 3,6 mln USD oraz 8 mln USD w każdym kolejnym roku na pozyskanie przetworzonego plastiku (rPET).