Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-20 09:11
nc / Beata Zajączkowska/ VN

Papież jest już w Tajlandii

Do Bangkoku Franciszek przybył po ponad 11-godzinnym locie. W sobotę uda się do Japonii. Towarzyszących mu dziennikarzy prosił, by dzięki swej pracy pozwolili Zachodowi poznać te odległe kultury.

Powitanie odbyło się na wojskowym terminalu lotniczym w Bangkoku kila minut po południu (6 godz. czasu polskiego). Nie było jednak żadnych oficjalnych przemówień. Prosto z lotniska Ojciec Święty pojechał do nuncjatury, która na czas pobytu w Tajlandii staje się jego domem. Dzisiejszy dzień przeznaczony jest na aklimatyzację i oswojenie organizmu z różnicą czasu. W nuncjaturze Papież odprawi w formie prywatnej Mszę św. Oficjalna ceremonia powitania odbędzie się jutro rano na dziedzińcu Domu Rządowego. Następnie Franciszek spotka się z premierem Tajlandii oraz władzami, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym. Właśnie do nich wygłosi pierwsze z ośmiu oficjalnych przemówień na tajskiej ziemi. Rozmawiać będzie także m.in. z 92-letnim Sathitem Mahą Simaramem, najwyższym patriarchą buddyjskim, w świątyni Wat Ratchabophit i królem Vajiralongkornem - Ramą X.

Oficjalnym tłumaczem Franciszka będzie jego 77-letnia kuzynka s. Ana Rosa Sivori. Urodzona w Argentynie salezjanka mieszka i pracuje w Tajlandii od ponad 40 lat.

Tradycyjnie już, przed opuszczeniem Watykanu, szczęśliwej podróży życzyły Papieżowi osoby potrzebujące, które przyszły do Domu św. Marty wraz z kard. Konradem Krajewskim. Tym razem papieski jałmużnik przyprowadził dziesięć starszych, samotnych osób, którymi opiekują Małe Siostry Ubogich przy rzymskim kościele św. Piotra w Okowach.

Motto wizyty w Tajlandii, która związana jest z 350. rocznicą utworzenia pierwszego wikariatu apostolskiego w tym kraju brzmi: „Uczniowie Chrystusa, uczniowie misjonarze”. Kościół w Tajlandii jest niewielką wspólnotą misyjną w świecie buddyjskim. W 69-milionowym społeczeństwie katolików jest 390 tys. co stanowi 0,58 proc. populacji. Struktura Kościoła to 12 diecezji, 436 parafii (posługuje w nich, 662 księży) i jedno narodowe seminarium duchowne, w którym formują się zarówno księża diecezjalni, jak i zakonnicy z całego kraju.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-19 22:51:26
miniaturka
play

#SłowoOPsalmach - 20 listopada 2019

Komentarz do psalmu responsoryjnego na 20 listopada 2019
2019-11-20 08:27:10
miniaturka

Pasterz Sztokholmu apeluje o powstrzymanie antysemityzmu

W Szwecji, Danii i Norwegii miała miejsce seria antysemickich incydentów. Zbiegły się one z 81. rocznicą nocy kryształowej. Kard. Anders Arborelius - bp Sztokholmu - przestrzegł przed rozwojem antysemityzmu w Skandynawii.
2019-11-20 08:52:56
miniaturka

Indie: Kościół ratuje wdowy, już nie od stosu, ale od odrzucenia

Kościół katolicki w Koczinie w południowych Indiach zamierza pomóc wdowom w ponownym małżeństwie. Są one poddawane w tym kraju ostracyzmowi i dlatego nawet młode wdowy bardzo rzadko ponownie wychodzą za mąż.
2019-11-20 09:59:26
miniaturka

Kard. Filoni: rodzice mają prawo do edukacji swoich dzieci

Poparł tym samym stanowisko Episkopatu Hiszpanii, szkół katolickich oraz rodziców, w reakcji na wypowiedź hiszpańskiej minister edukacji, która to prawo podważyła.
2019-11-20 10:15:59
miniaturka

Hiszpania: episkopat zaniepokojony podziałami w społeczeństwie

Episkopat Hiszpanii rozpoczął jesienną sesję plenarną. Biskupi zajmą się m. in. programem duszpasterskim na najbliższe lata oraz budżetem na przyszły rok. Przewodniczący Episkopatu, wyraził zaniepokojenie z powodu panującej sytuacji politycznej w kraju.
2019-11-20 10:54:04
miniaturka

Franciszek przypomni o męczeństwie japońskich chrześcijan

To dla nas ważne, że Papież odwiedzi miejsca związane z naszą martyrologią i spotka się z potomkami ukrytych chrześcijan - powiedział ojciec Yuji Sugawara. Prześladowania chrześcijan w Japonii bowiem rozpoczęły się w 1587 r. i trwały do ok. 1873 r.