Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-09 07:42
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papież: grzech postarza człowieka, czyni brzydkim

Nie wiek, a grzech sprawia, że człowiek się starzeje. Dzieje się tak, gdyż grzech powoduje sklerozę serca. Zamyka je, czyni biernym, sprawia, że usycha – mówił Papież w rozważaniu, poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”.

Autor/źródło: Pixabay, Finestrelle, licencja: CC0

Papież poświęcił rozważanie Maryi Niepokalanie Poczętej.

Przypomniał, że Anioł, zanim zwrócił się do Niej po imieniu, nazwał Ją najpierw „pełną łaski” (Łk 1,28), tak jak i my mówimy w modlitwie: „Zdrowaś Maryjo”. Co jednak znaczą te słowa?

„Oznaczają, że Maryja jest pełna obecności Boga. A jeśli jest całkowicie zamieszkała przez Boga, to nie ma w niej miejsca na grzech. Jest to rzecz niezwykła, ponieważ na świecie, niestety, wszystko jest skażone złem. Każdy z nas, patrząc w swe wnętrze, widzi ciemne strony. Nawet najwięksi święci byli grzesznikami, a wszystko co istnieje, nawet te rzeczy najpiękniejsze, zostały dotknięte przez zło: wszystkie, oprócz Maryi. Ona jest jedyną «zawsze zieloną oazą» ludzkości, jedyną nieskażoną, stworzona niepokalaną, aby w pełni przyjąć, ze swoim «tak» Boga, który przyszedł na świat i w ten sposób rozpocząć nową historię” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zaznaczył, iż nazwanie Maryi „pełną łaski” jest także podkreśleniem jej młodości. Uznajemy, że jest taka, gdyż grzech nigdy Jej nie postarzał, bo jest Niepokalanie Poczęta, bez grzechu.

To szczególne wybranie, jakiego dostąpiła Maryja sprawia, że Kościół nazywa ją także „całą piękną” – tota pulchra. I podobnie jak wiek, tak i piękno Maryi nie wyraża się w tym, co zewnętrzne – stwierdził Papież. Pochodziła z prostej rodziny, żyła pokornie w Nazarecie, wiosce prawie przez wszystkich zapomnianej. Ona też nie była znana, nawet po tym, jak Anioł był u Niej, bo nie było tam żadnego reportera, który by o tym opowiedział. Nie prowadziła wygodnego życia, ale miała ciągłe zmartwienia, obawy. Tego także nie zmieniło Zwiastowanie, gdyż po nim trudności się spotęgowały.

„Jednak «pełna łaski» przeżyła piękne życie. Jaki był Jej sekret? Możemy to pojąć patrząc ponownie na scenę Zwiastowania. Na wielu obrazach Maryja jest przedstawiona jako siedząca przed aniołem z małą książką. Ta książka to Pismo Święte. W ten sposób Maryja zwykła była słuchać Boga i przebywać z Nim. Słowo Boże było Jej tajemnicą: bliskie jej sercu, przyjęło później ciało w Jej łonie. Przebywając z Bogiem, dialogując z Nim w każdej sytuacji, Maryja uczyniła swe życie pięknym. Nie wygląd, nie to, co przemija, ale serce skierowane ku Bogu czyni życie pięknym. Spójrzmy dzisiaj z radością na «pełną łaski». Prośmy Ją, aby pomogła nam zachować młodość, mówiąc «nie» grzechowi i abyśmy żyli pięknym życiem, mówiąc Bogu «tak»” – stwierdził Papież.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-08 17:58:52
miniaturka

Australia: młodzi początkiem odnowy życia Kościoła

Od 7 do 9 grudnia w Australii odbywa się Katolicki Festiwal Młodych. Do jego uczestników papież Franciszek skierował przesłanie.
2017-12-08 18:07:01
miniaturka

Jasna Góra: Niepokalane Poczęcie w łączności z Papieżem

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w tym roku na Jasnej Górze przeżywana jest w łączności z Papieżem Franciszkiem i w duchu dziękczynienia za jego bliskość z częstochowskim sanktuarium w Jubileuszowym Roku 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.
2017-12-08 23:22:44
miniaturka

Papież: Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Papież Franciszek, już po raz piąty w czasie swego pontyfikatu, udał się na Plac Hiszpański, położony w centrum Rzymu, aby tam oddać hołd Matce Jezusa.
2017-12-08 23:29:38
miniaturka

Papież: pozdrowienie dla uczestników 41. Konferencji Animatorów Odnowy w Duchu Świętym

W Rimini, we Włoszech trwa 41-sza Konferencja Animatorów Odnowy w Duchu Świętym (7-10.12). Z tej okazji Ojciec Święty wystosował do zebranych krótkie pozdrowienia.
2017-12-08 23:34:51
miniaturka

Kard. Filoni: Kościół mniejszościowy, ale bardzo żywy

Uderzył mnie ogromny entuzjazm ludzi, którzy brali udział w spotkaniach z Papieżem – tak pielgrzymkę Franciszka do Birmy i Bangladeszu wspomina prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.
2017-12-08 23:37:51
miniaturka

Hiszpania: obchody NMP Niepokalanie Poczętej

Inmaculada, czyli Matka Boża Niepokalanie Poczęta jest patronką Hiszpanii. W wielu katedrach i parafiach odbyły się tradycyjne nocne czuwania maryjne.