Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-04 13:30
MG / st (KAI)

Papież Franciszek zachęca Polaków do uczestnictwa w „Różańcu do granic nieba”

Papież Franciszek zachęcił wszystkich Polaków do włączenia się w modlitwę różańcową w intencji Ojczyzny, prosząc Boga o pojednanie, przebaczenie grzechów, a także ukojenie cierpienia związanego z utratą dzieci nienarodzonych.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, M.Mazur/episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Słowa te padły na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej, transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.


Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

W tym tygodniu w całej Polsce, Wasze rodziny i parafie jednoczy wspólna modlitwa: „Różaniec do granic nieba”.

Niech to błaganie, zanoszone do nieba przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej, wyjedna uzdrowienie ran związanych z utratą dzieci nienarodzonych, przebaczenie grzechów, dar pojednania, oraz napełni Wasze serca nadzieją i pokojem. Z serca Wam błogosławię.


Poprzedzającą te słowa katechezę papieską streścił po polsku O. Marek Viktor Gongalo OFM z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:


Drodzy bracia i siostry! Podczas swego życia publicznego, Jezus nieustannie odwołuje się do mocy modlitwy. Ewangelie ukazując Go, jak modli się w miejscach ustronnych, świadczą wyraźnie, że nawet w czasach większego poświęcenia się ubogim i chorym, Jezus nigdy nie zaniedbywał wewnętrznego i pełnego miłości dialogu z Ojcem.


Ze wzoru Jezusa możemy wyprowadzić pewne cechy charakterystyczne modlitwy chrześcijańskiej.


Modlitwa przywraca wymiar duchowy całej rzeczywistości. Modlitwa to także słuchanie i spotkanie z Bogiem. To ona ma moc przekształcania w dobro tego, co mogłoby być obciążeniem, ma moc otwierania umysłu, kształtowania serca oraz naszych relacji z Bogiem, ludźmi i całym stworzeniem.


Modlitwa także jest sztuką, którą należy praktykować natarczywie. Wszyscy jesteśmy zdolni do modlitw doraźnych, ale Jezus wychowuje nas do innego rodzaju modlitwy: takiej, która potrafi być zdyscyplinowana, wprawna i wytrwała.


Inną cechą modlitwy Jezusa jest samotność. W milczeniu, na miejscu pustynnym może wyłonić się wiele głosów, które ukrywamy, albo z uporem tłumimy w naszych sercach. Bez życia wewnętrznego stajemy się powierzchowni, wzburzeni, niespokojni; uciekamy od rzeczywistości, a także od siebie samych.


Drodzy bracia i siostry, odkryjmy na nowo Jezusa Chrystusa jako nauczyciela modlitwy i zasiądźmy w Jego szkole, na pewno odnajdziemy radość i pokój.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-04 11:53:32
miniaturka

PROJEKT POLONIA ONLINE

Zapraszamy młodzież polonijną z całego świata do udziału w projekcie POLONIAONLINE.pl. Celem projektu jest stworzenie wspólnej platformy spotkań i dzielenia się działalnością prowadzoną przez młodzieży polonijnej. Zapraszamy do zainteresowania się i włączenia w to dzieło. Polonio, podziel się tym co dobre!
2020-11-04 13:02:27
miniaturka

Automatyczna kwarantanna. Kogo dotyczy?

Osoby, które mieszkają z osobą zakażoną koronawirusem, automatycznie zostają skierowane na kwarantannę. Nie czeka się już na decyzję sanepidu. Z obowiązku poddania się kwarantannie zwolniony został personel medyczny. Ma być na bieżąco badany testami antygenowymi.
2020-11-04 13:21:20
miniaturka

Obchody Dnia Zadusznego w Bolonii

W Dniu Zadusznym, 2 listopada br. na Polskim Cmentarzu Wojennym w San Lazzaro di Savena – Bolonia została odprawiona Msza św. w intencji 1432 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. W. Andersa spoczywających na cmentarzu. Po Mszy św. nastąpiło złożenia wieńców na Polskim Cmentarzu Wojennym, następnie na Cmentarzu Commonwealth oraz pod tablicą na Porta di Strada Maggiore.
2020-11-04 13:39:11
miniaturka

Dlaczego dzieci nie chodzą na lekcje religii?

Pojawiają się informacje, że rodzice przestają posyłać swoje dzieci na lekcje religii. Niektórzy uzasadniają to wolnością wyboru dziecka, inni wytykają błędy katechetom. Nasuwa się pytanie: czy sami robią cokolwiek, by było lepiej?
2020-11-04 13:46:08
miniaturka

Ogólnopolska pielgrzymka muzyków kościelnych na Jasną Górę w zmienionej formie

W związku z panującą pandemią COVID-19 zaplanowana tegoroczna ogólnopolska pielgrzymka na Jasną Górę będzie miała zmienioną formę. Szczegóły zostały podane przez o. Nikodema Kilnara PSPPE, krajowego duszpasterza muzyków kościelnych
2020-11-04 14:01:30
miniaturka

Pięknie żyć… wywiad z P. Ireną Osadzińską

Pani Irena Osadzińska (Caputa) urodzona w Olesku, w czasie II wojny światowej została wywieziona do Kazachstanu, gdzie pracowała w sołchozie. Poprzez Ałma-Atę, Kaszkient i Pahlevi dotarła do Teheranu. Pracowała tam jako wojskowa sanitariuszka. Następnie przebywała w Palestynie i Egipcie. Drogą morską dostała się do Włoch i również jako sanitariuszka pomagała polskim rannym żołnierzom. Po zakończeniu wojny wzięła ślub w Noci, w Italii. W 1946 roku przybyła do Wielkiej Brytanii. Tam mieszka do dziś.