Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-14 13:45
JR / siodma9.pl

Papież Franciszek wyraźnie wskazuje, że pandemia to moment opamiętania

„Papież daje wyraźne wskazówki, że pandemia to moment opamiętania. Kryzys – jak mówi papież – nigdy nie pozostawia nas takimi samymi. Zawsze wyjdziemy z niego albo lepsi, albo gorsi. Franciszek tymi rozważaniami chce nas popchnąć w lepszą stronę” – powiedziała Paulina Guzik.

Autor/źródło: YouTube

W Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma 9” red. Guzik opowiedziała o książce papieża Franciszka „Powróćmy do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości” (wyd. Rafael), którą tłumaczyła na język polski. 

„Austen Ivereigh, brytyjski dziennikarz i biograf papieża Franciszka, podczas słynnej tegorocznej Wielkanocy, po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu z papieżem, zaproponował mu wspólne napisanie książki. Na myśli, pytania dziennikarza Franciszek odpowiadał długimi rozważaniami, z których wyszły piękne rekolekcje adwentowe”.

Jakie kierunki wyznaczał autor papieżowi podczas tych rozmów?

„Główny kierunek dotyczy tego, jaki świat mamy zbudować po pandemii. Czy ma on być taki jaki był, czy ma być inny? Papież daje wyraźne wskazówki, że pandemia to moment opamiętania. Kryzys – jak mówi papież – nigdy nie pozostawia nas takimi samymi. Zawsze wyjdziemy z niego albo lepsi, albo gorsi. Papież Franciszek tymi rozważaniami chce nas popchnąć w lepszą stronę. Daje wskazówki kierunków, w jakich moglibyśmy iść, żeby świat wyglądał lepiej (np. powinniśmy mocniej skupiać się na pomocy osobom ubogim) – powiedziała.

„Papież robi tu coś, co jest dla niego niespotykane – opowiada o sobie. Mówi o swoich «trzech covidach», czyli momentach przestoju, które go zmieniły. Wychodząc od osobistych momentów przemienienia i pokazania, że moment przestoju i pandemii może nas zmienić, szczypie różne grupy społeczne, aby popchnąć je do zmian” – dodała.

Red. Guzik zwróciła uwagę, że papież bardzo podkreśla rolę kobiet w społeczeństwie.

„Jako pierwszy przywódca-mężczyzna na świecie mówi o tym, jaka jest rola kobiet w przywództwie. Mówi o tym, że oprócz wiedzy i kompetencji (kompetencji w zarządzaniu instytucjami) mają matczyne i wrażliwe podejście do zarządzania. Jest to konieczne do życia po pandemii” – powiedziała.

„Papież mówi również o tym, że nie można pozostać obojętnym wobec konfliktu. Zwraca uwagę, że jeśli doszło już do polaryzacji, to nie można zajmować tylko jednego stanowiska, ale w pewnym sensie trzeba objąć obie strony konfliktu i sprawić, żeby się pojednały” – mówiła.

„Chyba najpiękniejszą wartością tej książki jest to, że papież jest z nami. On rozumie nasze lęki i bolączki. W postaci tej książki daje nam narzędzie, które pomoże nam myśleć o tym czasie przestoju w jakimś pozytywnym sensie. Ten moment coś nam może dać, coś dobrego może z niego wyniknąć” – podsumowała Paulina Guzik.

Źródło: siodma9.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-14 12:08:37
miniaturka

Świat chrześcijański nam nie pomógł

Jako strona przegrana w tej wojnie straciliśmy bardzo dużo i trzeba to podkreślić, że świat chrześcijański nam nie pomógł. Ograniczał się do słów, do wyrażania żalu, że toczy się wojna w Karabachu, że trzeba ją zakończyć – mówi biskup polowy Armii Armenii Vrtanes Abrahamyan.
2020-12-14 12:23:08
miniaturka

Jak zorganizować Orszak Trzech Króli w dobie koronawirusa?

Zamiast tradycyjnego Orszaku Trzech Króli na ulicach miast 6 stycznia można zorganizować miniorszak w formie kolędowania w kościele, najlepiej z udziałem przebranych mędrców i przejściem do szopki – zachęcają koordynatorzy. Do zainteresowanych parafii wyślą pakiet materiałów.
2020-12-14 13:31:17
miniaturka

Po co Franciszek leci do Iraku?

Niedawno Watykan podał, że papież Franciszek złoży wizytę apostolską w Iraku. Zaplanowano ją na początek marca 2021 roku i będzie to pierwsza papieska wizyta zagraniczna od czasu pandemii. Już sam termin wizyty zaskakuje, bo nie jest pewne czy uda się wygasić zakażenia koronawirusem. Ale zainteresowanie powinien wzbudzać głównie cel wizyty.
2020-12-14 14:17:43
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Dziecko, idź i pracuj dzisiaj w winnicy”. Są takie momenty, kiedy papież w czasie spotkań z młodzieżą pyta o gotowość pójścia za Jezusem. Wtedy wielu młodych ludzi publicznie wyraża taką wolę. Niestety, statystyki tego nie potwierdzają, powołań nie przybywa. Dlaczego?
2020-12-14 14:27:37
miniaturka

MZ opublikowało listę szpitali, w których będzie szczepiony personel placówek medycznych

W tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, będzie szczepiony przeciw COVID-19 personel medyczny i niemedyczny. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek – wskazało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.
2020-12-14 14:34:01
miniaturka

Będę rekomendował przedłużenie obostrzeń do 17 stycznia

Będę rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a w szczególności tych obostrzeń, które dotyczą okresu ferii, po to, aby uniknąć trzeciej fali koronawirusa – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.