Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-07 18:11
AC / Beata Zajączkowska

Papież Franciszek: wypuśćmy z naszych rąk kamienie oczerniania, plotek i potępiania!

- Ta scena zachęca również każdego z nas do uświadomienia sobie, że jesteśmy grzesznikami, i wypuszczenia z naszych rąk kamieni oczerniania, potępienia, plotek, którymi chcielibyśmy czasami rzucić w innych - mówił Franciszek w rozważaniu na "Anioł Pański".

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Jezus otwiera przed nami nową drogę, stworzoną przez miłosierdzie, która wymaga od nas zaangażowania, by już więcej nie grzeszyć. Papież Franciszek mówił o tym w rozważaniu na „Anioł Pański” komentując Ewangelię piątej niedzieli Wielkiego Postu, która przedstawia historię kobiety cudzołożnej. Ojciec Święty zaapelował o wypuszczenie z naszych rąk kamieni oczerniania, potępiania, plotek.

Ojciec Święty podkreślił, że w historii cudzołożnej kobiety przeciwstawione są dwie postawy: uczonych w Piśmie, którzy chcą potępić kobietę, ponieważ uważają się za stróżów Prawa i jego wiernego stosowania i Jezusa, który pragnie ją ocalić, ponieważ uosabia miłosierdzie Boga, który przebaczając dokonuje odkupienia a jednając, odnawia. Jezus nie wpada w zastawioną na niego pułapkę legalizmu. Nie wypowiada się czy kobietę należy ukamienować czy nie, tylko mówi: „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem”.

- W ten sposób Jezus odwołuje się do sumień tych ludzi: «czuli się obrońcami sprawiedliwości», ale On przypomniana ich sumieniu, że są ludźmi grzesznymi i dlatego nie mogą rościć sobie prawa, aby decydować o życiu lub śmierci im podobnych – mówił Franciszek. – W tym momencie, jeden po drugim, zaczynając od najstarszych - czyli najbardziej świadomych swej nędzy - wszyscy odeszli, rezygnując z ukamienowania kobiety. Ta scena zachęca również każdego z nas do uświadomienia sobie, że jesteśmy grzesznikami, i wypuszczenia z naszych rąk kamieni oczerniania, potępienia, plotek, którymi chcielibyśmy czasami rzucić w innych.

Papież przypomniał, że na końcu został tylko Jezus i kobieta. „Nieszczęśliwa i miłosierdzie”, jak mówi św. Augustyn. Jezus, który jest jedynym bez winy i jako jedyny może rzucić w nią kamieniem nie czyni tego, ponieważ Bóg „nie chce śmierci grzesznika, ale aby się nawrócił i żył”. Żegna się z kobietą wspaniałymi słowami: „Idź, a od tej chwili już nie grzesz”.

- Otwiera przed nią nową drogę, stworzoną przez miłosierdzie; drogę, która wymaga jej zaangażowania, by już więcej nie grzeszyć. To zaproszenie dotyczy każdego z nas – mówił Ojciec Święty. – W obecnym czasie Wielkiego Postu jesteśmy wezwani do uznania siebie za grzeszników i proszenia Boga o przebaczenie. A to przebaczenie dokonując w nas pojednania i obdarzając nas pokojem, pozwala nam rozpocząć odnowioną historię. Każde prawdziwe nawrócenie ukierunkowane jest na nową przyszłość, nowe życie, piękne, wolne od grzechu, szczodre. Nie lękajmy się prosić Jezusa o przebaczenie, On przed nami otwiera drzwi nowego życia.

Niedzielne popołudnie Franciszek spędza w rzymskiej parafii św. Juliusza w dzielnicy Monteverde. W świeżo oddanym do użytku kościele, po prawie czteroletnim remoncie, Papież konsekruje nowy ołtarz. Spotka się z dziećmi, nowożeńcami, a także osobami ubogimi i chorym. Przed Eucharystią, która będzie stanowiła zwieńczenie papieskie wizyty wyspowiada 5 osób. Będzie to 20 parafia odwiedzona przez Franciszka od początku pontyfikatu.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-07 12:15:47
miniaturka

Beskidy: próba sił przed Ekstremalną Drogą Krzyżową

92 osoby, między innymi te, które wciąż są niezdecydowane na Ekstremalną Drogę Krzyżową, przeszły 18-kilometrową – Lekko Ekstremalną Drogą Krzyżową z Lipnika na Hrobaczą Łąkę w Beskidach.
2019-04-07 12:28:31
miniaturka

XIV Marsz Świętości Życia w Warszawie

Już dzisiaj (7 kwietnia) w Warszawie odbędzie się XIV Marsz Świętości Życia pod hasłem "Tato to Ja". Ta demonstracja to nie tylko głośne opowiedzenie się za życiem, ale również podziękowanie Bogu za rodzinę i pontyfikat Jana Pawła II.
2019-04-07 17:33:53
miniaturka

Bp Kamiński: dziecko potrzebuje obecności, mądrości i wiary ojca

Dziecko potrzebuje ojca, jego obecności, mądrości i wiary - podkreślił Bp Romuald Kamiński. Uroczysta msza św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika poprzedziła XIV Marsz Świętości Życia, który przeszedł ulicami stolicy.
2019-04-07 18:27:23
miniaturka
play

Bitwa o Odpowiedzialność. Gość specjalny - o. Leon Knabit OSB!

17 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. Gościem będzie o. Leon Knabit OSB.
2019-04-08 09:57:26
miniaturka

Pogłębia się kryzys humanitarny w Wenezueli

Nie ma czasu do stracenia. Nadszedł czas zmian, oczekiwany przez ogromną większość mieszkańców kraju. Trzeba wyjść sobie na spotkanie. Należy otworzyć umysły i serca” – to słowa biskupów wenezuelskich, którzy kolejny raz zabierają głos wobec pogłębiającego się kryzysu.
2019-04-08 10:05:31
miniaturka

Francja: od tych wyborów zależy model Unii Europejskiej

Francuscy biskupi zaapelowali o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreślają, że nie jest to głosowanie za lub przeciw Unii. W tych wyborach mamy zadeklarować, jakiej chcemy Europy, jakiego modelu ekonomicznego, społecznego, kulturalnego i duchowego.