Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-08-25 11:35
ek / KAI

Papież Franciszek przybył do Dublina

Samolot włoskich linii lotniczych Alitalia A320 "Aldo Palazzeschi" wylądował na międzynarodowym lotnisku stolicy Irlandii o godz. 10. 27 (11:27 czasu polskiego). Jest to 24. podroż zagraniczna papieża.

Autor/źródło: pkozmin/Pixabay/licencja CC0

Na rzymskim lotnisku Fiumicino papieża pożegnał m.in. bp Gino Reali, ordynariusz diecezji Porto-Santa Rufina, na terenie której położony jest port lotniczy. Samolot w ciągu ponad 3 godz. i 15 minut przebył 1890 km a trasa przelotu wiodła nad Włochami, Szwajcarią, Francją, Wielką Brytanią i Irlandią. Tradycyjnie papież wysłał do przywódców tych państw telegramy z pozdrowieniami.

Po krótkim powitaniu na międzynarodowym lotnisku w Dublinie Franciszek odjedzie do Áras an Uachtaráin - rezydencji prezydenta Irlandii, przed którą odbędzie się ceremonia powitania. Na jej zakończenie zasadzi drzewo w ogrodzie rezydencji prezydenckiej. Także Jan Paweł II zasadził w tym miejscu dąb podczas swojej wizyty w 1979 roku. 

Po kurtuazyjnej wizycie u prezydenta papież odjedzie do Zamku Dublińskiego, gdzie wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.

Po południu o 15.30 Franciszek odwiedzi prokatedrę Najświętszej Maryi Panny, gdzie spotka się z młodymi i starszymi parami małżeńskimi. 

W świątyni papież nawiedzi m. in. grób Matta (Mateusza) Talbota (1856-1925), czczonego w Dublinie jako patrona ludzi uzależnionych m.in. od alkoholu. Talbot pochodził z rodziny alkoholików. Jako 12-latek porzucił naukę w szkole, na utrzymanie zarabiał pracując jako goniec w dublińskim składzie win, w wieku 13 lat cierpiał już na chorobę alkoholową. W 1884 r. na skutek wstrząsów psychicznych związanych z piciem alkoholu i doznanych poniżeń od ludzi, 28-letni Matt doznał „przemiany duchowej". W kościele pw. św. Krzyża po raz pierwszy od wielu lat wyspowiadał się i na ręce miejscowego księdza złożył przyrzeczenie, że przez trzy miesiące nie weźmie alkoholu do ust. Uświadomił sobie, że sam nie da rady, postanowił poszukać pomocy Bożej. Codziennie chodził na msze św., dużo się modlił, prowadził życie pustelnicze. Był abstynentem przez 41 lat. W 1947 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, w 1975, w 50. rocznicę śmierci Talbota, papież Paweł VI uznał heroiczność jego cnót. 

O godz. 16. 30 Franciszek odwiedzi ośrodek dla bezdomnych, prowadzony przez kapucynów, gdzie spotka się z bezdomnymi rodzinami.Wieczorem zaplanowano też prywatne spotkanie z irlandzkimi jezuitami. Ponieważ Franciszek sam jest jezuitą, te spotkania stały się już stałym punktem papieskich podroży zagranicznych.

Wieczorem o 19.30 na stadionie Croke Park papież weźmie udział w Święcie Rodzin i wygłosi przemówienie. 

tom (KAI) / Rzym


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, Irlandia, Dublin, Światowe Spotkanie Rodzin