Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-02 14:57
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va

Papież Franciszek: owocem zjednoczenia z Jezusem jest miłość

„Nie możemy być dobrymi chrześcijanami, jeżeli nie trwamy w Jezusie. Z Nim zaś możemy wszystko” – powiedział papież przed Regina Coeli. W rozważaniu nawiązał do Ewangelii, w której Jezus przedstawia się jako krzew winny, z którego latorośle czerpią życie. Ten obraz pokazuje, że jesteśmy wszczepieni w Chrystusa i to On pozostaje źródłem naszego istnienia.

Autor/źródło: Vatican Media

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że czasownik „trwać” pojawia w Ewangelii aż siedem razy. Przed opuszczeniem tego świata, Jezus zapewnia swoich uczniów, że nadal mogą być z Nim zjednoczeni.

Papież – krzew winny potrzebuje również latorośli

„To trwanie nie jest trwaniem biernym, «spoczywaniem» w Panu, pozwalając, aby życie nas usypiało: nie! To nie to. Trwanie w Nim, trwanie w Jezusie, które nam proponuje, jest trwaniem czynnym, a także wzajemnym. Dlaczego?” – pytał papież. – „Ponieważ bez krzewu winnego latorośle nic nie mogą uczynić, potrzebują soków, aby rosnąć i przynosić owoce; ale krzew winny potrzebuje również latorośli, ponieważ owoce nie rodzą się na pniu drzewa. Jest to potrzeba wzajemna, jest to wzajemne trwanie, aby wydać owoce. My trwamy w Jezusie i Jezus trwa w nas”.

Ojciec Święty stwierdził, że przed przestrzeganiem przykazań Bożych, przed podejmowaniem drogi błogosławieństw, przed uczynkami miłosierdzia potrzebne jest zjednoczenie z Nim, trwanie w Nim. Ale również krzew winny potrzebuje uczniów, tych, którzy są w niego wszczepieni. Franciszek zauważył, że to pojęcie może wydawać się zbyt zuchwałe, a następnie postawił pytanie: w jakim sensie Jezus nas potrzebuje?

Papież – po owocach można rozpoznać drzewo

„On potrzebuje naszego świadectwa. Owocem, który musimy wydać jako latorośle, jest świadectwo naszego życia chrześcijańskiego. Po wstąpieniu Jezusa do Ojca, zadaniem uczniów – i naszym zadaniem – jest dalsze głoszenie Ewangelii słowem i czynami. I uczniowie – czyli my, uczniowie Jezusa, czynią to, dając świadectwo Jego miłości: owocem, który trzeba wydać, jest miłość” – podkreślił papież. – „Powiązani z Chrystusem, otrzymujemy dary Ducha Świętego i w ten sposób możemy czynić dobro bliźniemu, czynić dobro społeczeństwu oraz Kościołowi. Po owocach możemy rozpoznać drzewo. Życie prawdziwie chrześcijańskie daje świadectwo o Chrystusie”.

Ojciec Święty zaznaczył, że owocność naszego życia zależy od modlitwy. Ważne jest, aby prosić o łaskę myślenia, działania oraz patrzenia na świat i ludzi oczami Jezusa. Wtedy nasze serca zwrócą się w stronę najuboższych i najbardziej cierpiących, aby kochać ich na jego miarę i przynosić w świecie owoce dobroci, miłości i pokoju. „Niech Maryja pomaga trwać w Chrystusie, w Jego miłości, w Jego słowie, abyśmy dawali w świecie świadectwo o Zmartwychwstałym Panu” – zakończył swoje rozważanie Franciszek.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-02 11:25:58
miniaturka

Biało-czerwona to symbol, który wyróżnia Polskę i Polaków

Biało-czerwona to symbol, który wyróżnia Polskę i Polaków. Bądźmy z niej dumni i szanujmy barwy narodowe – powiedział w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
2021-05-02 11:34:45
miniaturka
play

Biało-czerwona nas jednoczy! Niezwykła animacja na Dzień Flagi

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypadającego 2 maja, Fundacja PGE przygotowała patriotyczną animację, przypominającą rolę barw narodowych w najnowszej historii Polski.
2021-05-02 11:58:54
miniaturka

Metropolita San Francisco: nie można godzić przyjmowania Komunii z popieraniem aborcji

„Osoby odrzucające nauczanie Kościoła na temat świętości życia ludzkiego i te, które nie starają się żyć zgodnie z tym nauczaniem, nie powinny przyjmować Eucharystii” – napisał abp Salvatore J. Cordileone. Podkreślił, że katolickie nauczanie na temat odpowiedzialności za aborcję, jest bardzo jasne.
2021-05-02 15:08:45
miniaturka

Wielkanoc na Ukrainie: modlitwa o pokój i ustanie pandemii

Tegoroczne Święta Wielkanocne chrześcijanie Kościołów wschodnich na Ukrainie przeżywają w duchu modlitwy o pokój, prosząc Zmartwychwstałego o nadzieję dla tych, którzy cierpią z powodu wojny oraz pandemii koronawirusa.
2021-05-02 17:15:28
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jakże dumni jesteśmy z dzisiejszego święta! Maryja jest naszą Królową. Wszak któż jak nie ona ratował nas tyle razy z opresji, kiedy wszystkie ludzkie pomysły zawiodły? Do kogóż uciekaliśmy się przez wieki i pokolenia, jak nie do niej, która panuje na częstochowskim tronie?
2021-05-02 17:23:15
miniaturka

Konstytucja 3 Maja była ważnym i nowoczesnym aktem

Konstytucja 3 Maja była niezwykle ważnym, a przede wszystkim nowoczesnym aktem ustrojowym, pokazującym, że polska myśl polityczna była wówczas na najwyższym poziomie. Polska była w absolutnej awangardzie w początkach kształtującej się demokracji – mówił prezydent Andrzej Duda.