Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-18 09:47
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Papież Franciszek jest zwiastunem pokoju i braterstwa

Dokument z Abu Zabi ma ogromne znaczenie, ponieważ kładzie fundament pod braterstwo pomiędzy wierzącymi oraz w całej rodzinie ludzkiej.

Autor/źródło: Pixabay, shorty_ox, licencja: CC0

To opinia Anouara Kbibecha, wiceprzewodniczącego Francuskiej Rady Muzułmańskiej. Należy ona do grona 17 członków Europejskiej Rady, która w ostatnich dniach wyraziła poparcie dla dokumentu podpisanego przez Papieża Franciszka i Wielkiego Imama Al-Ahzar.

Zdaniem uczonego muzułmańskiego można wskazać na trzy kręgi braterstwa, które stopniowo si rozszerzają. Istnieje braterstwo wyznawców tej samej religii, braterstwo pomiędzy wyznawcami religii monoteistycznych oraz braterstwo wszystkich ludzi. Dokument z Abu Zabi pozwala chrześcijanom oraz muzułmanom wyjść z pierwszego kręgu braterstwa i otworzyć się na braterstwo z innymi wierzącymi: właśnie z chrześcijanami, muzułmanami oraz żydami.

Dokument o braterstwie ma ogromne znaczenie, gdyż uwzględnia również czasy, w których żyjemy dzisiaj, naznaczone z jednej strony poważnym kryzysem moralnym i społecznym, a z drugiej strony kryzysem ekonomicznym i politycznym.

Deklaracja odwołuje się do pojęć i wartości, które są zakorzenione w islamie i chrześcijaństwie: szacunek dla drugiego, uznanie wolności sumienia oraz wolności religijnej, równość pomiędzy ludźmi oraz równość pomiędzy kobietami i mężczyznami, dalej odrzucenie wszelkiej formy przemocy i mocne potępienie terroryzmu.

Zdaniem imama najbliższa pielgrzymka Papieża do Maroka będzie ponownym odwiedzeniem ziemi islamu i okazją do zaniesienia jej orędzia pokoju i braterstwa.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-18 08:11:27
miniaturka

Anglia: edukacja seksualna dzieci obowiązkowa?

W Wielkiej Brytanii rodzice coraz częściej zabierają swoje dzieci ze szkół. Powodem takiego stanu rzeczy jest nauczanie na lekcjach bez ich wiedzy i zgody o relacjach w kontekście dewiacji seksualnych.
2019-02-18 08:51:51
miniaturka

Abp Hee-Joong: wszyscy Koreańczycy są braćmi, są jednym narodem

Delegacja około 200 świeckich i religijnych liderów z Korei Południowej przebywała ostatnio przez dwa dni w północnej części półwyspu.
2019-02-18 09:16:22
miniaturka

Różaniec mężczyzn: Nie wystarczy się modlić, trzeba działać!

W brazylijskim sanktuarium narodowym w Aparecidzie odbyło się nietypowe, dwudniowe spotkanie modlitewne, którym jest różańcowa pielgrzymka mężczyzn z różnych regionów kraju. Wzięło w niej udział ponad 80 tysięcy pątników.
2019-02-18 10:19:40
miniaturka

Abp Chaput o głównym powodzie nadużyć seksualnych w Kościele

Rewolucja seksualna zmieniła naszą kulturę i nikt, nawet duchowni, nie są wolni od konsekwencji tych przemian – pisze abp Charles Chaput na temat przyczyn aktualnego kryzysu w Kościele.
2019-02-18 10:40:26
miniaturka

Chata – Nigdy nie jesteś zupełnie sam

Chata - ekranizacja światowego bestsellera, który stał się literacką sensacją w kilkudziesięciu krajach świata, także w Polsce.
2019-02-18 10:55:55
miniaturka

KUL żegna dr Kingę Stasiak, która zmarła po ciężkiej chorobie

Społeczność akademicka KUL żegna dziś dr Kingę Stasiak, która zmarła po ciężkiej chorobie. Miała 38 lat.