Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-29 18:10
ek / Radio Watykańskie

Papież dostrzegł rany wszystkich Birmańczyków, nie tylko Rohingya

Dzisiejszy dzień jest historyczny dla birmańskich katolików nie tylko ze względu na pierwszą wizytę Papieża, ale również dlatego, że jeszcze nigdy nie zgromadzili się tak licznie w jednym miejscu.

Autor/źródło: thomaspedrazzoli/Pixabay/licencja CC0

Zwraca na to uwagę ks. Bernardo Cervellera, dyrektor kościelnej agencji prasowej AsiaNews. Jeśli weźmie się pod uwagę, że w całej Birmie jest ok. 700 tys. katolików, to dziś na papieskiej Mszy była jedna czwarta katolickiej populacji tego kraju. Jest to tym bardziej znaczące, że Birma to kraj ubogi o słabo rozwiniętym transporcie, a katolicy często są biedni i żyją w dużym rozproszeniu.

Komentując papieską homilię z porannej Eucharystii, ks. Cervellera zwrócił szczególną uwagę na misję leczenia ran.

„Kiedy się przybywa do Birmy i rozmawia z katolikami, a także z innymi Birmańczykami, to jedno rzuca się od razu w oczy: zranienia, głębokie rany. My koncentrujemy się dzisiaj na krzywdach ludu Rohingya, tych ludzi, którzy uciekli z Birmy, są prześladowani przez wojskowych itd. Jednak podobne krzywdy były też udziałem innych. Tak wielu katolików, tak wiele mniejszości etnicznych doświadczyło przemocy ze strony wojskowych, wysiedleń, konfiskat. Zburzono ich kościoły i domy. I to w tym kontekście Papież mówi dzisiaj: nie odpowiadajcie na to odwetem, ale zabiegajcie o pojednanie i ukryjcie się w ranach Chrystusa, aby znaleźć uzdrowienie dla waszych ran. Jest to bardzo ważne. Bo wciąż jeszcze trwa tak wiele konfliktów z mniejszościami etnicznymi. Słowa Papieża są zatem odważnym programem” – powiedział Radiu Watykańskiemu dyrektor agencji AsiaNews.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-29 15:08:33
miniaturka

Premiera Pisma Świętego dla młodych - wielkie wydarzenie wydawnicze

Po raz pierwszy w Polsce pełny tekst Pisma Świętego w najbardziej cenionym pallotyńskim tłumaczeniu połączono z najpopularniejszą na świecie edycją Biblii dla dzieci i młodzieży, potocznie nazywaną „Biblią z papugą”.
2017-11-29 15:35:08
miniaturka
play

Czarny humor, czyli o Kościele na wesoło

3 grudnia o godz. 19:00 w sali kurialnej przy Katedrze św. Floriana w Warszawie odbędzie się spotkanie premierowe książki "Czarny humor, czyli o Kościele na wesoło".
2017-11-29 15:46:45
miniaturka

Na Franciszkańskiej znów zabrzmi głos kard. Karola Wojtyły!

Abp Marek Jędraszewski zaprasza na premierę książki i płyty - Karol Wojtyła. Noc wigilijna.
2017-11-29 17:57:26
miniaturka

Papież do birmańskich buddystów: nieśmy słowo nadziei

Przemawiając do mnichów buddyjskich, Ojciec Święty zauważył, że spotkanie z nimi jest okazją, by potwierdzić wspólne zaangażowanie buddystów i katolików na rzecz pokoju, poszanowania ludzkiej godności oraz sprawiedliwości dla każdego.
2017-11-29 20:57:19
miniaturka

Rok łaski pod patronatem św. Józefa

O osobistej relacji do św. Józefa, ustanowieniu przez Papieża Franciszka Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego i wydarzeniach związanych z obchodami tego jubileuszowego Roku mówi Biskup Kaliski Edward Janiak.
2017-11-30 08:17:33
miniaturka

Trzeci dzień pobytu Franciszka w Birmie

Eucharystia, spotkanie z buddystami i z biskupami. Podsumowanie trzeciego dnia pobytu Papieża w Birmie.