Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-02 07:39
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież do zwierzchników religijnych: zaufanie, nie sama tolerancja

Budowanie kultury spotkania, dialogu i współpracy wymaga czegoś więcej niż samej tylko tolerancji. Wymaga wyciągnięcia ręki, zaufania i zrozumienia – mówił Franciszek podczas spotkania ze zwierzchnikami religijnymi w Bangladeszu.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Papież zauważył, że wydarzenie to jest wyrazem starań, aby żyć razem we wzajemnym szacunku. Jednocześnie stanowi napomnienie dla tych, którzy usiłują wzniecać podziały, nienawiść i przemoc w imię religii.

Franciszek wskazał też na potrzebę ćwiczenia się w otwartości serca, która w innych widzi drogę, a nie przeszkodę. Omawiając podstawowe cechy tej postawy zauważył, że jest ona niczym brama.

„Nie jest abstrakcyjną teorią, ale przeżywanym doświadczeniem. Pozwala nam podjąć dialog życia, a nie tylko wymianę myśli. Wymaga dobrej woli i akceptacji, ale nie należy jej mylić z obojętnością czy powściągliwością w wyrażaniu naszych najgłębszych przekonań. Owocnie angażować się razem z innymi znaczy dzielić się naszymi odmiennymi tożsamościami religijnymi i kulturowymi, zawsze jednak z pokorą, uczciwością i szacunkiem” – powiedział Ojciec Święty.

Papież zauważył, że otwartość serca jest też podobna do drabiny, która dociera do Absolutu. Przywołując ten transcendentny wymiar zdajemy sobie sprawę z potrzeby oczyszczenia serca, abyśmy mogli zobaczyć wszystkie sprawy w ich prawdziwej perspektywie.

„Otwartość serca jest także pielgrzymką, która prowadzi do poszukiwania dobra, sprawiedliwości i solidarności. Skłania, aby zabiegać o dobro naszych bliźnich. W Liście do Rzymian św. Paweł napominał: «Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj» (Rz 12,21). Jest to postawa, którą wszyscy możemy naśladować. Religijna troska o dobro naszego bliźniego, wypływająca z otwartego serca, płynie jak wielka rzeka, nawadniając jałowe, pustynne ziemie nienawiści, korupcji, biedy i przemocy, które tak bardzo niszczą ludzkie życie, dzielą rodziny i oszpecają dar stworzenia” – powiedział Ojciec Święty.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-01 18:53:49
miniaturka

Inauguracja Jubileuszu 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu

„Poznań. Chrystus i my” – to hasło jubileuszu 1050-lecia przybycia do Polski pierwszego biskupa, którego obchody rozpoczną się wieczorem 2 grudnia.
2017-12-01 20:42:52
miniaturka

Nowy program duszpasterski dla Kościoła Katolickiego w Polsce

Nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce zaprasza wszystkich chętnych do odkrycia tajemnicy Pięćdziesiątnicy - wyjaśnia ks. Roman Chromy, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP (na zdjęciu).
2017-12-02 07:18:23
miniaturka

Patriarcha ekumeniczny na rocznicę głodu na Ukrainie

Patriarcha Bartłomiej skierował modlitewny apel do wszystkich ludzi dobrej woli o zaprzestanie wojny, agresji i przemocy mających miejsce na Ukrainie oraz o poszanowanie praw człowieka i godności zwłaszcza jeńców wojennych.
2017-12-02 08:11:09
miniaturka

Papież na kongres o powołaniach do życia konsekrowanego

Budzenie powołań to „dusza” ewangelizacji i całego duszpasterstwa. Przypomina o tym Papież w przesłaniu do uczestników kongresu duszpasterstwa powołaniowego.
2017-12-02 08:18:35
miniaturka

Pomoc Kościoła w Polsce dla uchodźców na Bliskim Wschodzie

100 tys. euro przekaże na rzecz Caritas Liban przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom na Bliskim Wschodzie.
2017-12-02 08:39:41
miniaturka

Franciszek do latynoamerykańskich polityków: służba, nie totalitaryzm

„Polityka jest przede wszystkim służbą”. Podkreślił to Papież w wideoprzesłaniu do uczestników „Spotkania katolików świeckich pełniących odpowiedzialne funkcje polityczne w służbie narodów Ameryki Łacińskiej”.