Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-28 14:38
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież do władz Birmy: rola religii w przezwyciężaniu konfliktów

Przemawiając do przedstawicieli władz państwowych, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego, Papież podkreślił, że przybył do Birmy, aby przede wszystkim modlić się z tamtejszą „małą, ale żarliwą wspólnotą katolicką”.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Mówiąc o celach swojej wizyty Franciszek wskazał, że spotykając się z birmańską wspólnotą katolicką chce „umocnić ją w wierze i dodać jej otuchy w trudzie wnoszenia wkładu w dobro tego kraju”, który nawiązał ostatnio formalne stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską. Należy w tym widzieć „znak dążenia do dialogu i konstruktywnej współpracy w ramach większej wspólnoty międzynarodowej, a także do odnowy tkanki społeczeństwa obywatelskiego”. Papież zwrócił uwagę, że swą wizytą pragnie też objąć wszystkich mieszkańców Birmy, niosąc słowo zachęty każdemu, kto buduje tam społeczeństwo sprawiedliwe, pojednane i zintegrowane.

„Birma została obdarzona niezwykłym pięknem i licznymi bogactwami naturalnymi, ale jej największym skarbem są z pewnością jej mieszkańcy. Wiele wycierpieli oni i nadal cierpią z powodu konfliktów wewnętrznych i działań zbrojnych, które trwały nazbyt długo i stworzyły głębokie podziały. Ponieważ naród pracuje obecnie nad przywróceniem pokoju, uzdrowienie z tych ran stanowi podstawowy priorytet polityczny i duchowy” – powiedział Papież.

Ojciec Święty wyraził uznanie dla wysiłków, jakie podejmuje w tym celu birmański rząd, zwłaszcza przez konferencję pokojową w Panglong z udziałem przedstawicieli różnych ugrupowań. Papież przypomniał, że sprawiedliwość, która jest wolą przyznania każdemu tego, co mu się należy, stanowi podstawę prawdziwego i trwałego pokoju. Świadomość tego, potwierdzona tragicznym doświadczeniem dwóch wojen światowych, doprowadziła do utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych i Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

„Przyszłością Birmy musi być pokój, pokój oparty na poszanowaniu godności i praw każdego członka społeczeństwa, na poszanowaniu dla każdej grupy etnicznej i jej tożsamości, na respektowaniu państwa prawa i porządku demokratycznego, który pozwala każdej jednostce czy grupie – nikogo nie wykluczając – na wniesienie swego słusznego wkładu w dobro wspólne” – mówił Ojciec Święty.

Franciszek wskazał, że w „dziele pojednania oraz integracji narodowej w Birmie szczególną rolę do spełnienia mają wspólnoty religijne”.

„Różnice religijne nie powinny być źródłem podziału i nieufności, lecz raczej siłą na rzecz jedności, przebaczenia, tolerancji i roztropnego budowania kraju. Religie mogą pełnić znaczącą rolę w leczeniu ran emocjonalnych, duchowych i psychologicznych tych, którzy ucierpieli w latach konfliktu. Czerpiąc z głęboko zakorzenionych wartości, mogą one pomóc wykorzeniać przyczyny konfliktu, budować mosty dialogu, dążyć do sprawiedliwości i być proroczym głosem dla tych, którzy cierpią. Wielkim znakiem nadziei jest to, że zwierzchnicy różnych tradycji religijnych tego kraju wspólnie działają, w duchu harmonii i wzajemnego poszanowania, na rzecz pokoju, aby pomagać ubogim i wychowywać do autentycznych wartości religijnych i ludzkich” – stwierdził Papież.

Ojciec Święty podkreślił, że przyszłość Birmy leży w rękach tamtejszej młodzieży. Dlatego ważna jest jej formacja, „nie tylko w dziedzinach technicznych, ale przede wszystkim do wartości etycznych prawości, uczciwości i ludzkiej solidarności”. Kończąc swe przemówienie do przedstawicieli władz państwowych, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego, Papież raz jeszcze zwrócił myśl ku birmańskiej wspólnocie katolickiej.

„W tych dniach pragnę dodać otuchy moim braciom i siostrom katolikom, aby trwali w wierze i nadal wyrażali swoje orędzie pojednania i braterstwa poprzez dzieła charytatywne i humanitarne, z których może korzystać całe społeczeństwo. Mam nadzieję, że w pełnej szacunku współpracy z wyznawcami innych religii i z wszystkimi ludźmi dobrej woli przyczynią się oni do otwarcia nowej ery zgody i postępu dla ludów mieszkających w tym umiłowanym kraju” – dodał Franciszek.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-28 13:25:34
miniaturka

Koszalin: ruszyła akcja "Wymiana ciepła"

Szkoła Nowej Ewangelizacji w Koszalinie rozpoczęła drugą edycję ogólnopolskiej oddolnej akcji pn. "Wymiana ciepła", czyli zbiórki i dystrybucji odzieży zimowej.
2017-11-28 13:47:08
miniaturka

Szef scholi gregoriańskiej: modlić się śpiewając święte teksty

O tym, czym jest chorał gregoriański, jak rozmawiać z Bogiem za pośrednictwem świętych tekstów i łączyć to z muzyką, mówi w wywiadzie z Dawidem Gospodarkiem Sławomir Witkowski.
2017-11-28 14:27:57
miniaturka

Egipt: obawy przed kolejnymi atakami - również na kościoły

Grecko-prawosławny patriarcha Aleksandrii Teodor II obawia się, że zamach islamistów na suficki meczet na Północnym Synaju może mieć dalsze konsekwencje. „Bardzo się niepokoję” - powiedział w wywiadzie dla telewizji egipskiej.
2017-11-28 15:28:32
miniaturka
play

Sesja misjologiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej

„Na wzór Oblubienicy Ducha Świętego” to hasło sesji misjologicznej i czuwania Papieskiej Unii Misyjnej, które odbędą się 2 i 3 grudnia na Jasnej Górze.
2017-11-28 15:51:48
miniaturka

Kard. Nycz o procesie beatyfikacyjnym Prymasa Wyszyńskiego

Po uroczystej prezentacji “Pro memoria” metropolita warszawski został zapytany o stan trwającego w Stolicy Apostolskiej procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego. Publikujemy odpowiedź kard. Nycza.
2017-11-28 18:22:20
miniaturka

Koncert kolęd - bożonarodzeniowe przesłanie z Gdańska

W tym roku bożonarodzeniowe przesłanie popłynie na całą Polskę z Gdańska. Wszystko za sprawą wielkiego koncertu kolęd, który zostanie nagrany dziś o godz. 19.00 w kolegiacie pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli na Oruni.