Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-20 18:30
ek / Radio Watykańskie

Papież do węgierskich biskupów

Ojciec Święty przyjął Episkopat Węgier, który przebywa w Rzymie z wizytą ad limina.

Autor/źródło: Fot. Mazur / episkopat.pl / Flickr / EpiskopatNews / licencja CC BY-NC-SA 2.0

Biskupi rozmawiali z Papieżem o aktualnej sytuacji swego Kościoła. Wiele miejsca poświęcili pozytywnym przemianom, jakie dokonują się aktualnie w ich kraju. Kard. Péter Erdő podkreślił, że przed Kościołem otwiera się wiele możliwości. Ugruntowała się obecność religii w szkołach, poszerzył się zakres finansowanej przez państwo oświaty katolickiej. Węgierscy biskupi pozytywnie też ocenili prorodzinną politykę państwa, która jest odpowiedzią na poważny kryzys demograficzny.

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Erdő Papież żywo interesował się sytuacją na Węgrzech. Zachęcił też biskupów, by dbali o zachowanie europejskiej tożsamości.

Ojciec Święty wskazał na potrzebę doceniania wartości każdego z narodów europejskich, ich tożsamości kulturowej, bo przyszłością Europy nie jest zatracenie tożsamości poszczególnych ludów i narodów, lecz ich wzajemne uznanie i docenienie. Ma się to odbywać w postawie wdzięczności względem Stwórcy, który przyzwolił na rozwój tej wielości narodów i kultur w Europie. Ma to być wielość pojednana, która jest potem zdolna do zgodnej współpracy. Rozmawialiśmy też z Papieżem o problemie rodziny i małżeństwa w Europie. Franciszek zachęcił nas do umacniania tych podstawowych wartości, które zostały ustalone przez Stwórcę, a nie przez opinię większości” – powiedział kard. Erdő.

 Węgierscy biskupi rozmawiali też o pomocy, jakiej ich kraj udziela prześladowanym wspólnotom chrześcijańskim. Wspomnieli o wspólnym projekcie Caritas krajów Europy Środkowej, w tym również Polski, na rzecz uchodźców w Libanie.

Na dzisiejszej audiencji dla węgierskich biskupów Papież poświęcił też krzyż Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w Budapeszcie w 2020 r. Trzymetrowy krucyfiks, w którym znajdują się relikwie świętych Węgrów, w tym wielu męczenników komunistycznych prześladowań, będzie peregrynował po wszystkich węgierskich diecezjach.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy