Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-14 07:02
Anna Bajon / Michał Król SJ

Papież do seminarzystów: lud nie wybacza światowości księży

Franciszek spotkał się na audiencji z seminarzystami z włoskiej Lombardii oraz szwajcarskiego Lugano. Formuła spotkania polegała na udzielaniu odpowiedzi na nadesłane pytania, jakie chcieli zadać młodzi kandydaci do kapłaństwa.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Papież odpowiadał na nie w sposób bardzo rozbudowany. Zwrócił przede wszytkim uwagę na Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu i Pismo Święte, jako trzy elementy podstawowe w formacji kapłańskiej, jak również w duszpasterstwie.

Wśród uczestników audiencji obecny był również studiujący w szwajcarskim seminarium diakon Łukasz Żurawka z archidiecezji wrocławskiej. W wywiadzie dla naszej rozgłośni zwraca uwagę, że to co najbardziej uderzyło go w tym spotkaniu to normalność i bliskość Ojca Świętego oraz porównanie obecnego Kościoła z Kościołem pierwszych wieków. Mówi ks. diakon Łukasz Żurawka.

    “Odpowiedzi, których udzielił nam papież pokazują to, że przechodził drogę rozpoznania powołania, drogę formacji seminaryjnej, drogę studiów tak samo jak każdy z nas. Czyli zmagał się z problemami, z którymi zmagają się myślę wszyscy seminarzyści, wszystkie osoby, które przygotowują się do życia zakonnego. I to było to, co było takie zaskakujące z jednej strony, a z drugiej strony tak bardzo oczywiste – stwierdził ks. diakon Łukasz Żurawka. - Pojawił się także temat skandalu w Kościele. Papież odniósł się do niego pytając, który Kościół - czy ten współczesny, czy też ten, który był za czasów Jezusa, zmagał się z większymi problemami? I odpowiedział, że oba miały swoje trudności i skandal w Kościele wyrażony w różnych sytuacjach jest obecny od zawsze, ale to, co najbardziej gorszy jego samego, to jest światowość księży, tego – jak zaznaczył - także i lud wierny nie wybacza.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-13 17:41:55
miniaturka

Papież Franciszek: Jan Paweł II świadek wierności Bogu

Jan Paweł II pozostawił trwały ślad na wizerunku Kościoła i społeczeństwa - napisał Franciszek.
2018-10-13 18:18:25
miniaturka

Historyczna koronacja w Szczecinie

Historyczna papieska koronacja Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej odbyła się w sobotę w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie. Uroczystościom przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak.
2018-10-13 18:50:01
miniaturka

Synod w małych grupach, biskupi współpracują z młodymi

Synod Biskupów obradował w sobotę w małych grupach nad drugą częścią dokumentu roboczego o rozeznawaniu. Dyskusje w grupach językowych będą kontynuowane w poniedziałek, natomiast we wtorek zostaną przedstawione relacje z poszczególnych grup.
2018-10-13 23:10:03
miniaturka

Abp Mokrzycki o synodzie: doświadczona wojną młodzież chce być wysłuchana

Trudności w dialogu na linii młodzież-Kościół zawsze były i będą. Niezależnie jednak od tego młodzi ludzie chcą, by im towarzyszyć, domagają się także, by korzystając z ich języka pokazać im piękno wiary i wartości ludzkich.
2018-10-13 23:13:25
miniaturka

Bp Vitale: młodzi chcą adorować Najświętszy Sakrament

Młodzi chcą się modlić, adorować Najświętszy Sakrament – uważa bp Ottavio Vitale, reprezentujący na synodzie Kościół w Albanii. Dodał, że synod bardziej powinien skupić się na tym aspekcie, a nie na kwestiach socjologicznych czy pedagogicznych.
2018-10-13 23:17:34
miniaturka

P. Lepori: aby głosić Chrystusa potrzebne osobiste spotkanie

Uderza ogromne bogactwo tematów i uniwersalność Kościoła, której doświadcza się zarówno w czasie wystąpień, jak i w spotkaniach nieformalnych – twierdzi o. Mauro Giorgio Giuseppe Lepori, opat generalny cystersów, uczestnik synodu.