Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-28 14:43
S. Zielińska / Krzysztof Bronk

Papież do prawosławnych: nie możemy się pogodzić z zanikiem chrześcijańskiej wiary

Przyjmując delegację prawosławnego Patriarchatu Konstantynopola na uroczystości patronalne Rzymu, Franciszek zwrócił uwagę na istotne zbliżenie między dwoma Kościołami.

Autor/źródło: Pixabay, seojob, licencja: CC0

Papież zaapelował o nowe wspólne inicjatywy, również na polu modlitwy i ewangelizacji.

Pogłębiają się więzy jedności między Kościołem katolickim i Prawosławnym Patriarchatem Konstantynopola. Świadczy o tym obecność delegacji patriarchy Bartłomieja w Watykanie z okazji przypadającej jutro uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła, głównych patronów Rzymu. Zwrócił na to uwagę Papież przyjmując na audiencji członków delegacji.

W Watykanie są oni od wczoraj. Gościli już w Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Dziś biorą udział w konsystorzu, a jutro będą obecni na papieskiej Eucharystii.

Zwracając się do nich, Franciszek zauważył, że wspominając apostołów, ich nauczanie i świadectwo, przypominamy sobie tym samym o wspólnych korzeniach, z których wyrastają nasze siostrzane Kościoły, a zarazem uświadamiamy sobie wspólną misję na służbie Ewangelii, by tworzyć nową ludzkość, ukierunkowaną na Boga.

W społeczeństwach chrześcijańskich zanika wiara

“W wielu społeczeństwach, które tradycyjnie określały się mianem chrześcijańskich, obok jasnych świadectw wierności Jezusowi Chrystusowi, naszemu Panu, widzimy dziś również stopniowy zanik wiary chrześcijańskiej. Nie ma już ona wpływu na wybory jednostki i na decyzje publiczne. Pogarda dla godności człowieka, bałwochwalstwo pieniądza, szerzenie się przemocy, absolutyzacja nauki i techniki, nierozważne korzystanie z zasobów naturalnych to tylko niektóre ważne przejawy tragicznej rzeczywistości, z którą nie możemy się pogodzić. W pełni zgadzam się z tym, co powiedział patriarcha ekumeniczny Bartłomiej podczas swej niedawnej wizyty w Rzymie na międzynarodowej konferencji o nowej polityce i stylach życia w erze cyfrowej: «Odrzucamy – mówił patriarcha Bartłomiej – to cyniczne twierdzenie, że nie ma alternatywy. Jest niedopuszczalne, aby alternatywne formy rozwoju, a także moc solidarności społecznej i sprawiedliwości były ignorowane i znieważane. Nasze Kościoły mogą stworzyć nowe możliwości przemiany dla naszego świata. W rzeczywistości, nasz Kościół sam jest wydarzeniem przemiany, dzielenia się, miłości i otwarcia».”

Franciszek podkreślił, że nie chodzi tu wyłącznie o słowa. Zgodność poglądów między nim i patriarchą przekłada się również na konkretną współpracę miedzy dwoma Kościołami.

Musimy ze sobą częściej współpracować, na różnych szczeblach

“Również w tych ostatnich miesiącach Patriarchat Konstantynopola i Kościół katolicki współpracowały w inicjatywach dotyczących zagadnień o wielkim znaczeniu, takich jak zwalczanie współczesnych form niewolnictwa, ochrona stworzenia, dążenie do pokoju. Jestem też bardzo wdzięczny patriarsze Bartłomiejowi, że bez wahania przyjął moje zaproszenie na spotkanie w Bari 7 lipca, wraz ze zwierzchnikami Kościołów i wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie, by modlić się i rozważać tragiczną sytuację tak wielu naszych braci i sióstr w tym regionie. Gorąco pragnę, aby przybywało okazji, w których katolicy i prawosławni, mogliby, na różnych szczeblach razem współpracować, modlić się i głosić tę samą Ewangelię Jezusa Chrystusa, którą otrzymaliśmy dzięki nauczaniu apostołów, aby coraz głębiej doświadczyć na tej wspólnej drodze jedności, która dzięki łasce Bożej już teraz nas łączy.”


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-06-28 13:21:02
miniaturka

Nad morzem, w górach i na Przystanku Jezus – wakacyjne akcje ewangelizacyjne

To kapitalne momenty spotkań, wspólnego siedzenia na ziemi, rozmawiania w klimacie swoistego luzu. Nie ma żadnej 'spiny', nikt ich nie kontruje. Mogą powiedzieć, co im leży na sercu – mówi ks. Artur Godnarski, koordynator Przystanku Jezus.
2018-06-28 13:47:24
miniaturka

Zbliża się 25-rocznica podpisania Konkordatu

Konkordat między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską został podpisany 28 lipca 1993 r. przez Krzysztofa Skubiszewskiego, ministra spraw zagranicznych polskiego rządu i abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce.
2018-06-28 14:22:42
miniaturka

Uczeń św. Jana Pawła II, abp Krajewski – kardynałem

Ceremoniarz św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, jałmużnik papieża Franciszka, arcybiskup Konrad Krajewski w czwartek przyjmie godność kardynalską. To obecnie siódmy polski kardynał – podkreśla rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2018-06-28 15:24:12
miniaturka

Kard. Ladaria: robię to co kard. Ratzinger, strzegę wiary ludzi

Pod względem kościelnej hierarchii najważniejszym spośród nowych kardynałów jest prefekt Kongregacji Nauki Wiary. kard. Luis Francisco Ladaria Ferrer SJ podkreślił, że bierze przykład ze swego poprzednika kard. Josepha Ratzingera.
2018-06-28 15:52:38
miniaturka

Zaprzestanie terapii daremnej nie może być utożsamiane z eutanazją

Rezygnacja z terapii daremnej nie oznacza opuszczenia pacjenta w zakresie podstawowych form opieki i nie może być utożsamiana z eutanazją. – czytamy w dokumencie Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP.
2018-06-28 18:12:13
miniaturka
play

Niezwykły film o „likwidacji” bonifraterskiego szpitala dla psychicznie chorych

Powstał krótkometrażowy film o niemieckiej zbrodni dokonanej podczas II wojny światowej na pacjentach zamiejscowego oddziału kobierzyńskiego szpitala dla umysłowo chorych przy konwencie bonifratrów w Zebrzydowicach.