Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-06 16:02
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Papież do pierwszokomunijnych dzieci: Jezus jest obecny

Przystępującym po raz pierwszy do Komunii Świętej 245 dzieciom z całej Bułgarii w kościele Najświętszego Serca Jezusa w mieście Rakowski Papież Franciszek wskazał chrześcijański dowód tożsamości.

Autor/źródło: Pixabay, Peggychoucair, licencja: CC0

Wezwał je też coraz ściślejszego zjednoczenia z Jezusem, tak, aby również i inni mogli tego zapragnąć.

Ojciec Święty rozpoczął swoją homilię od pozdrowienia używanego w Bułgarii w okresie wielkanocnym: „Chrystus zmartwychwstał!”. Te słowa są wyrazem chrześcijańskiej radości, ponieważ On oddał swoje życie z miłości do ludzi na krzyżu, aby zniszczyć grzech, i zmartwychwstał, aby uczynić ich przybranymi dziećmi Boga Ojca. Franciszek podkreślił, że zmartwychwstałego Pana spotykamy dzisiaj w Eucharystii. Widzimy Go oczami wiary. Zwracając uwagę na białe tuniki dzieci, zauważył, że są one symbolem święta, celebrowania Jezusa, który żyje i towarzyszy na drogach naszego życia. Papież nawiązał do Ewangelii opowiadającej o rozmnożeniu pięciu chlebów i dwóch ryb, przez co Jezus zaspokoił głód kilku tysięcy ludzi. Zwrócił uwagę, że ten cud rozpoczął się od rąk dziecka, które przyniosło to, co miało.

Cud pierwszego spotkania z Jezusem

- W ten sam sposób dzisiaj pomagacie, aby dokonał się cud przypomnienia nam wszystkim obecnym tu dorosłym pierwszego spotkania z Jezusem w Eucharystii i abyśmy mogli dziękować za ten dzień. Dzisiaj pozwalacie nam ponownie świętować i celebrować Jezusa obecnego w Chlebie Życia. Istnieją bowiem cuda – zauważył Franciszek – które mogą zdarzyć się tylko wtedy, gdy mamy serce takie jak wasze, zdolne do dzielenia się, marzenia, dziękowania, żywienia ufności i szanowania innych.

Ojciec Święty zauważył, że przyjęcie Pierwszej Komunii oznacza pragnienie, aby każdego dnia być bardziej zjednoczonym z Jezusem, wzrastać w przyjaźni z Nim oraz dzielić się z innymi radością tego spotkania. Wezwał dzieci, aby uczestniczyły w cudzie dotarcia Jezusa do wielu krewnych i przyjaciół.

Bądźcie pośrednikami cudu Jezusa

- Drodzy chłopcy, drogie dziewczynki, cieszę się, że mogę uczestniczyć wraz z wami w tym wspaniałym wydarzeniu i dopomóc wam w spotkaniu Jezusa – powiedział Papież. – Przeżywacie naprawdę ten dzień w duchu przyjaźni, w duchu radości i braterstwa, oraz w duchu komunii między wami i z całym Kościołem, który szczególnie w Eucharystii wyraża braterską wspólnotę wszystkich swoich członków. Nasz dowód tożsamości jest następujący: Bóg jest naszym Ojcem, Jezus jest naszym Bratem, Kościół jest naszą rodziną, jesteśmy braćmi, naszym prawem jest miłość.

W ostatnich słowach homilii Ojciec Święty jeszcze raz zachęcił do podtrzymywania entuzjazmu i radości dzisiejszego dnia. Wyraził pragnienie, aby dzień Pierwszej Komunii stanowił początek wielu Komunii Świętych, ponieważ wtedy człowiek przeżywa święto, radość oraz wdzięczność. Następnie Franciszek nawiązał z dziećmi spontaniczny dialog pytań i odpowiedzi, podejmujący najważniejsze elementy chrześcijańskiej tożsamości.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-06 12:09:15
miniaturka

Dzięki protezie spełnił swoje marzenie!

Mowa o 38-letnim Andrzeju Szwalikowskim z Włodawy (woj. lubelskie), któremu amputowano nogę w wyniku wypadku. Mężczyzna bardzo pragnął wrócić do zawodowej jazdy samochodem ciężarowym po Polsce.
2019-05-06 12:19:23
miniaturka

Francja: Uroczystości odpustowe i bierzmowanie w Nicei

W dniu 5 maja Polska Parafia w Nicei świętowała Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski – swój odpust parafialny. Uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, który udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z tutejszej parafii. Po wspólnej modlitwie, na której zgromadzili się nasi rodacy Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji spotkał się tutejszą Polonią.
2019-05-06 12:26:07
miniaturka

Matura 2019. Wielu maturzystów pielgrzymowało na Jasną Górę

Co czwarty tegoroczny maturzysta pielgrzymował na Jasną Górę. Dane statystyczne, z których wynika, że w tym czasie przybyło 71 tys. 400 uczniów, dotyczą jednak tylko grup diecezjalnych. Kolejne tysiące przybyły w mniejszych pielgrzymkach: szkolnych i klasowych.
2019-05-06 13:02:04
miniaturka

6 maja obchodzimy święto Gwardii Szwajcarskiej

Gwardia Szwajcarska pełni rolę straży przybocznej papieża. 6 maja obchodzone jest jej święto.
2019-05-06 13:22:33
miniaturka

Austria: uroczystości w 74. rocznicę wyzwolenia obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen

Zespół nazistowskich obozów koncentracyjnych System KL Mauthausen-Gusen był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym utworzonym poza granicami III Rzeszy, zarazem jednym z najcięższych.
2019-05-06 14:12:10
miniaturka

Warsztaty fotograficzne w Licheniu już w najbliższą sobotę!

Wszystkich miłośników fotografii zapraszamy serdecznie na fotospacer alejkami Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej już w najbliższą sobotę, 11 maja.