Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-21 18:48
ek / KAI

Papież do młodych Peruwiańczyków: Jezus jest po waszej stronie!

"Nie uważajcie się za przegranych, nie traćcie nadziei! - zwrócił się do młodzieży Franciszek w przemówieniu przed modlitwą „Anioł Pański” na Plaza de Armas w Limie.

Autor/źródło: manchav/Pixabay/licencja CC0

Papież przemawiając z balkonu pałacu arcybiskupiego zwrócił uwagę, że nie można "fotoszopować" innych osób, rzeczywistości czy nas samych. "Są zdjęcia, które są bardzo ładne, ale wszystkie są fałszywe i pozwólcie, że wam powiem, iż serca nie można fotoszopować, bo tam idzie o prawdziwą miłość, tam stawką jest szczęście" - zaznaczył.

Franciszek przypomniał, że w październiku br. odbędzie się w Rzymie Synod Biskupów na temat młodzieży. "Wasze twarze, wasze dążenia, wasze życie są ważne dla Kościoła i musimy docenić ich znaczenie, na jakie zasługują, oraz mieć odwagę, jaką miało wielu młodych tej ziemi, którzy nie bali się kochać i poświęcić się dla Jezusa" - zapewnił papież.

Za wzór dla peruwiańskiej młodzieży papież postawił św. Marcina de Porres (1569-1639), dominikanina, który całe życie spędził w klasztorze w Limie, pełniąc obowiązki furtiana i bez wytchnienia pielęgnował chorych, rannych, nędzarzy i bezdomnych. "Dla ludzkich oczu lub dla przyjaciół wydawało się, że był skazany na `przegraną`, ale potrafił czynić to, co stało się później sekretem jego życia: ufać. Pokładał ufność w Panu, który go miłował. Ponieważ Pan najpierw zaufał jemu; tak jak ufa każdemu z was i niestrudzenie będzie darzył was zaufaniem" - zapewnił Franciszek.

Przestrzegł młodych przed postawą rezygnacji i poczucia bycia pokonanymi gdy nie mogą spełnić pragnień swego życia i marzeń. "Wszyscy przeszliśmy przez takie sytuacje" - zaznaczył papież i zaapelował by nie zapominali, że Jezus jest po ich stronie. "Nie uważajcie się za przegranych, nie traćcie nadziei!" - wezwał i zachęcił młodych Peruwiańczyków by nie zapominali o świętych, modlili się do nich i prosili o wstawiennictwo. "Świętych dnia wczorajszego, ale także dzisiejszego: ta ziemia ma ich wielu, ponieważ jest to kraina pełna świętości” - zaznaczył Franciszek.

Papież zachęcił młodych aby podążali daną przez Jezusa drogą Błogosławieństw, która nie jest łatwa, ale fascynująca, drogą, której nie można przebyć samotnie, ale w grupie, gdzie każdy może współpracować, dając z siebie to, co najlepsze. Wskazał na przykład peruwiańskich świętych: Różę z Limy, Turybiusza, Jana Macíasa i Franciszka Solano. 

"Drodzy przyjaciele, Pan patrzy na was z nadzieją, nigdy się do nas nie zniechęca. Być może my możemy zniechęcić się do siebie lub do innych" - powiedział Franciszek.

Zwrócił uwagę, że nie można "fotoszopować" innych osób, rzeczywistości czy nas samych. "Są zdjęcia, które są bardzo ładne, ale wszystkie są fałszywe i pozwólcie, że wam powiem, iż serca nie można fotoszopować, bo tam idzie o prawdziwą miłość, tam stawką jest szczęście" - zaznaczył Franciszek.

Zwrócił uwagę, że Jezus nie chce robienia „makijażu” serca ale kocha człowieka takim, jakim jest. "Nie zapominajcie, że On się nie zniechęca wobec nas" - stwierdził papież i zaznaczył, że jedyne pytanie, jakie stawia, brzmi: "czy chcesz iść za mną i być moim uczniem?" "Nie trać czasu na maskowanie swojego serca, napełnij swoje życie Duchem Świętym!" - zaapelował Franciszek.

"Idąc za Jezusem, nigdy, przenigdy, nie zostajemy wykluczeni. Nawet jeśli popełniamy błędy, Pan zawsze daje nam nową możliwość, aby na nowo podjąć drogę z Nim" - zapewnił Ojciec Święty.

Na zakończenie zawierzył młodych Peruwiańczyków Matce Bożej. 

st, tom (KAI) / Lima

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-21 17:28:15
miniaturka

Papież do kleru: nie jesteśmy Mesjaszem!

„Nasze powołania mają podwójny wymiar: korzenie w ziemi i serca w niebie. Kiedy brakuje jednego z tych dwóch, zaczyna się dziać coś złego, a nasze życie stopniowo się wyjaławia” – mówił Papież na spotkaniu z kapłanami, osobami życia konsekrowanego i seminarzystami w Trujillo.
2018-01-21 17:40:47
miniaturka

Peru: papież wzywa siostry do pogłębienia życia modlitwą i miłością

Modlitwa - wspólnotowa i osobista - jest rdzeniem życia kontemplacyjnego i drogą do pielęgnowania doświadczenia miłości, która podtrzymuje naszą wiarę. Przypomniał o tym Franciszek w przemówieniu do sióstr klauzurowych, z którymi spotkał się w sanktuarium Pana Cudów w Limie.
2018-01-21 18:46:06
miniaturka

Bp Milewski: bycie seniorem jest znakiem Bożej hojności

O tym, że bycie seniorem jest znakiem Bożej hojności i Bożego błogosławieństwa, bo Bóg daje czas, aby go spożytkować także dla innych, mówił dziś bp Mirosław Milewski w parafii św. Jadwigi w Płocku, podczas II Diecezjalnego Dnia Babci i Dziadka.
2018-01-22 07:51:30
miniaturka

FERIE NA PODLASIU ROZPOCZĘTE

Dzieci z województwa podlaskiego cieszą się,że w końcu mają już swoje długo wyczekiwane ferie.I oczywiście,że jest śnieg, bo dzięki temu będzie można ulepić bałwana, pozjeżdżać na nartach i sankach oraz porzucać się śnieżkami.
2018-01-22 08:21:41
miniaturka

Łotwa: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to na Łotwie tradycyjnie ważny moment dla tamtejszych wyznawców Chrystusa. Chodzi nie tylko o zamanifestowanie woli jedności, ale również obecności chrześcijańskiej wiary w zlaicyzowanym społeczeństwie.
2018-01-22 08:24:23
miniaturka

"FERIE Z ROKIEM BEZ NUDY"!

W Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży (woj.podlaskim) rozpoczęły się zajęcia dla dzieci pod hasłem ,,Ferie z ROKiem bez nudy!". W programie nie mogło zabraknąć tańca czy plastyki.