Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-25 15:11
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Papież do młodych: idźcie na peryferie, Jezus już tam jest

Wyjdźcie ze swoich ograniczeń i udajcie się na peryferie, a znajdziecie tam Jezusa. Jest On bowiem obecny w życiu brata, który cierpi i jest odrzucony – to słowa zachęty, które Papież skierował do młodych.

Autor/źródło: Pixabay, Broesis, licencja: CC0

Franciszek spotkał się z młodzieżą w kościele luterańskim i wydarzenie to miało charakter ekumeniczny. Jego przemówienie było inspirowane wypowiedziami młodych: luteranki, prawosławnego i katolika.

Papież odwołał się do dokumentu poprzedzającego zbliżający się Synod o młodych, w którym proszą oni, aby ktoś im towarzyszył, rozumiał ich bez osądzania i umiał ich wysłuchać. Przyznał, że niestety bardzo często Kościoły chrześcijańskie reprezentują postawę mówiącego, a nie słuchającego. Stąd wielu młodych wydaje się mówić: czyż nie widzicie, że nikt już was nie słucha i nikt wam nie wierzy?

Kościół musi się nawrócić, aby wsłuchać się w młodych

“Naprawdę musimy się nawrócić, aby odkryć, że aby być przy was, musimy skorygować wiele istniejących sytuacji, które w ostatecznym rozrachunku was oddalają. Wiemy - jak nam powiedzieliście - że wielu młodych ludzi o nic nas nie pyta, ponieważ nie uważa nas za partnera rozmowy znaczącego dla ich życia. Niektórzy, wręcz wyraźnie proszą, by zostawić ich samych, ponieważ odczuwają obecność Kościoła jako irytującą, a nawet denerwującą – mówił Ojciec Święty. - Są oburzeni skandalami seksualnymi i ekonomicznymi, nie widząc ich zdecydowanego potępienia; nieumiejętnością odpowiedniego zrozumienia życia i wrażliwości młodzieży, spowodowanej brakiem przygotowania; czy też przypisywaniem jej tylko roli biernej.”

Franciszek wyraził podziw dla młodych, którzy pomimo braku świadectwa ze strony Kościoła odnajdują Jezusa. Ale jest jeszcze wielu – kontynuował Papież – którzy Go nie znają, albo uważają, że prawdziwej miłości już nie ma.

Miłość nie umarła, ma jeszcze coś do powiedzenia

“Wielu tego doświadczyło: widzą, że kończy się miłość ich rodziców, że rozpada się miłość nowożeńców, którzy dopiero co się pobrali. Doświadczają głębokiego żalu, gdy nikogo nie obchodzi, że muszą wyemigrować, aby szukać pracy, lub gdy patrzy się na nich podejrzliwie, ponieważ są obcokrajowcami – wskazał Ojciec Święty. - Mogłoby się zdawać, że miłość umarła, ale wiemy, że tak nie jest, i mamy coś do powiedzenia, coś do ogłoszenia, z niewieloma słowami, a wieloma gestami. Jesteście bowiem pokoleniem obrazu i działania ponad spekulacjami, teoriami.”

Franciszek zachęcił więc młodych, aby przyjęli nowość, którą daje Jezus, a która nie wyraża się w słowach, lecz w czynach. Ona bowiem pobudza do tego, by iść tam, gdzie jest zranione człowieczeństwo, gdzie ludzie wciąż pytają o sens życia. Zapewnił, że na tej drodze nigdy nie są sami, bo idzie z nimi sam Bóg.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-25 13:51:02
miniaturka

Ruszyła 4. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego "Zabytkomania"

ZABYTKOMANIA to konkurs skierowany do pasjonatów sztuki filmowej oraz historii, którzy poprzez swoje prace chcą pokazywać i popularyzować materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe Polski.
2018-09-25 14:16:22
miniaturka

Ks. Kwiatkowski: Stanisław Kostka odważnie poszukiwał powołania

Chcemy dziś patrzeć na świętego Stanisława Kostkę jako syna tej ziemi, Mazowszanina i Polaka - podkreślił ks. dr Jarosław Kwiatkowski, wykładowca seminarium duchownego w Płocku.
2018-09-25 14:53:35
miniaturka

Wiślica: koncert cerkiewny dedykowany Madonnie Łokietkowej

Fragmenty średniowiecznego Graduału Wiślickiego oraz śpiew gregoriański i cerkiewny złożą się na niezwykły koncert, który odbędzie się 30 września w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wiślicy.
2018-09-25 15:47:46
miniaturka

Diecezja radomska: powstała Rada Młodzieży

Biskup radomski Henryk Tomasik powołał Radę Młodzieżową Diecezji Radomskiej. To pokłosie Światowych Dni Młodzieży 2016 roku.
2018-09-25 18:09:22
miniaturka

Jasna Góra: 19. Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

„Wypełnijmy dokładnie rolę, jaką Bóg powierza każdemu z nas w swoim Kościele” - te słowa św. Jana Pawła II stały się mottem 19. Ogólnopolskiego Forum Młodzieży Szkół Katolickich, które trwa na Jasnej Górze.
2018-09-25 18:35:50
miniaturka

Międzynarodowa konferencja "Czy pontyfikat Jana Pawła II zmienił świat?"

„Czy pontyfikat Jana Pawła II zmienił świat?” – pod takim hasłem w Warszawie odbyła się konferencja naukowa z okazji 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża.