Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-09 08:15
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Papież do Malgaszy: niech Bóg będzie centrum i osią życia

„Postawa «pokornego realizmu» powinna pobudzać was do podejmowania wielkich wyzwań oraz obdarzać pragnieniem czynienia waszego pięknego kraju miejscem, w którym Ewangelia rozkwitnie życiem na większą chwałę Boga”...

Autor/źródło: www.vaticannews.va/Vatican Media

– te słowa Papież Franciszek skierował do zgromadzonych na porannej mszy odprawionej na kampusie diecezjalnym Saomandrakizay w Antananarywie.

Podczas wygłoszonej homilii Ojciec Święty nawiązał do Ewangelii opowiadającej o zaproszeniu na ucztę królestwa niebieskiego. Pierwszym wymaganiem uczestniczenia w niej jest wyjście poza relacje opierające się wyłącznie na więzach krwi, przynależności do grupy, rodu oraz określonej tradycji. Prowadzi to wtedy nieuchronnie do kultury przywilejów oraz wykluczenia. Jezus wskazuje również na niebezpieczeństwo utożsamiania królestwa niebieskiego z osobistymi interesami lub fascynacji obcą Ewangelii ideologią. Dochodzi wtedy do instrumentalnego używania imienia Boga lub religii do partykularnych celów. Tymczasem należy żyć duchem braterstwa i solidarności, szanując dary ziemi oraz wystepując przeciwko wszelkim formom wyzysku. Królestwo Boże wzrasta na drodze dialogu, współpracy oraz wzajemnego porozumienia. Papież zwrócił uwagę, że Jezus wskazuje także na niebezpieczeństwo nadmiernego opierania się na własnych siłach oraz na posiadanych dobrach. Należy pamiętać, że wszystko jest darem, który pochodzi od Boga. Zawdzięczamy go także wielu bezimiennym rękom, których imiona poznamy w niebie. Największym zniewoleniem na drodze do królestwa niebieskiego jest życie dla samego siebie.

“Jest to pokusa zamknięcia się w swoim małym świecie, która doprowadza do pozostawienia niewielkiej przestrzeni dla innych: ubodzy są nieobecni, głos Boga nie jest słyszany, nie ma rozkoszowania się słodką radością Jego miłości, nie ma już entuzjazmu dla czynienia dobra – zauważył Franciszek. Wiele osób, zamykając się w sobie, może czuć się „pozornie” bezpiecznymi, ale ostatecznie zamieniają się w ludzi drażliwych, narzekających, bez życia. Nie jest to wybór godnego i pełnego życia; nie jest to pragnienie, jakie Bóg żywi względem nas; nie jest to życie w Duchu rodzące się z serca zmartwychwstałego Chrystusa (por. Adhort. apost. Evangelii gaudium, 2).”

“Słowo Boże, które usłyszeliśmy, zachęca nas do podjęcia drogi i odważnego dokonania tego skoku jakościowego oraz zastosowania owej mądrości osobistego oderwania jako podstawy dla sprawiedliwości i dla życia każdego z nas: ponieważ razem możemy zwalczyć wszystkie owe formy bałwochwalstwa, które prowadzą nas do stawiania w centrum naszej uwagi zwodniczego zabezpieczenia władzy, kariery i pieniędzy oraz szukania ludzkiej chwały. Wymagania wskazywane przez Jezusa przestają być uciążliwe, gdy zaczynamy smakować radości nowego życia, które On nam proponuje: jest to radość, która rodzi się ze świadomości, że On jako pierwszy wychodzi, by nas szukać na rozstajach dróg.”

Przed odmówieniem modlitwy Anioł Pański Franciszek wyraził wdzięczność za możliwość odbycia pielgrzymki na Madagaskar oraz podziękował władzom oraz lokalnemu Kościołowi za zaproszenie oraz organizację wizyty.

Źródło: www.vaticannews.va

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-08 23:02:50
miniaturka

Ubóstwo nie jest fatalnym przeznaczeniem

"...Dziękuję Panu, który usłyszał wołanie ubogich i który okazał swoją miłość poprzez namacalne znaki, takie jak zbudowanie tej wioski” – powiedział Papież Franciszek do mieszkańców wspólnoty Akamasoa.
2019-09-08 23:23:39
miniaturka

Papież: jesteśmy mężczyznami i kobietami uwielbienia

„Postanowiliście tutaj pozostać i być u boku swojego ludu, ze swoim ludem. Dziękuję wam za to. Bardzo dziękuję za wasze świadectwo i chęć pozostania tutaj, a nie czynienia z powołania «przejścia do lepszego życia”.
2019-09-08 23:34:23
miniaturka

Papież rozbudził nadzieje, ale problemy Madagaskaru są poważne

Papież Franciszek poruszył serca Malgaszów. Jego wizyta była ważna dla wszystkich mieszkańców kraju, nie tylko dla katolików. Ojciec Święty rozbudził nadzieje ubogich. Nie jest jednak jasne, co z tej wizyty pozostanie.
2019-09-09 06:47:27
miniaturka

Niepełnosprawni u tronu Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

W pierwszą sobotę września do Krzeszowa pielgrzymowały osoby niepełnosprawne oraz ich przyjaciele i duszpasterze.
2019-09-09 10:02:58
miniaturka

Papież do młodych: Jezus wam ufa i liczy na was

"Jezus ufa każdemu człowiekowi i zachęca, aby i on ufał swoim zdolnościom i umiejętnościom. Zaprasza do budowania przyszłości z entuzjazmem i świeżością. Czy może więc liczyć także na ciebie?..."
2019-09-09 10:23:50
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: Każdemu człowiekowi przysługuje prawna ochrona życia

"W polskiej konstytucji każdemu człowiekowi przysługuje prawna ochrona życia, które jest fundamentalnym dobrem człowieka. Odbieranie takiego prawa dzieciom chorym przynosi hańbę III Rzeczypospolitej."