Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-29 08:00
MG / Krzysztof Bronk - Watykan

Papież do instytutów świeckich: bądźcie odważni w świadectwie

28 września Papież spotkał się z przedstawicielami Światowej Konferencji Instytutów Świeckich

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Celem refleksji podjętej dziś nad miejscem kobiety w Kościele nie jest ustanowienie diakonis czy kapłaństwa kobiet. Rola kobiety jest jeszcze ważniejsza. Franciszek mówił o tym podczas audiencji dla prezydium Światowej Konferencji Instytutów Świeckich.


Zrzesza ona 184 instytuty, do których na całym świecie należy ponad 20 tys. osób. 80 proc. z nich to kobiety. Przewodniczącą rady wykonawczej jest Polka Jolanta Szpilarewicz z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła.

Szpilarewicz: Papieżowi zależy na tej formie życia konsekrowanego

“ Ojciec Święty odniósł się konkretnie do naszej formy życia konsekrowanych w świecie. Potwierdził, że nas zna i rozumie, z tym naszym byciem: w pełni konsekrowani i w pełni zanurzeni w świecie. Zatrzymał się dłużej przy sytuacji kobiety. Stwierdził, że kobieta ma swoja bardzo ważną rolę w świecie i Kościele. Mówił, że nie chodzi tu o kapłaństwo kobiet czy żeby były jakimiś diakonisami z urzędu, bo miejscem kobiety jest bycie oblubienicą w Kościele, zwłaszcza kobiety konsekrowane - powiedziała Radiu Watykańskiemu Jolanta Szpilarewicz. - Na koniec Ojciec Święty powiedział: odwagi, bądźcie odważni w dawaniu świadectwa. Członkowie instytutów świeckich wykonują różne zawody, ale chodzi o to, by w tych miejscach być z radykalizmem ewangelicznym, żeby być jasnym świadectwem przynależności do Chrystusa i do Kościoła. Papież potwierdził też, że potrzebne jest pogłębienie teologii życia świeckich konsekrowanych. Ponieważ przybywa nowych form życia konsekrowanego, to warto też tę naszą formę pogłębić. Franciszek nawet wskazał nam, do kogo możemy się udać, tak że bardzo praktycznie do tego podszedł, by nam w tym pomóc. ”


Jolanta Szpilarewicz dodała, że Franciszkowi bardzo leży nas sercu los kobiet, zwłaszcza tych, które doświadczają przemocy czy wręcz niewolnictwa. Przedstawiciele Światowej Konferencji Instytutów Świeckich przedstawicieli też Papieżowi plany przyszłorocznego kongresu, który odbędzie się w Avilii, by zdynamizować tę formę życia konsekrowanego.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-28 15:20:41
miniaturka

Betlejem w Polsce 2019/2020

5 grudnia o godz. 10.00 w Centrum Prasowym PAP odbędzie się konferencja prasowa poświęcona charytatywnej trasie koncertowej "Betlejem w Polsce 2019/2020".
2019-11-28 15:38:20
miniaturka

W Burkina Faso pogłębia się kryzys humanitarny

W Burkina Faso pogłębia się kryzys humanitarny spowodowany suszą, biedą, długotrwałymi konfliktami wewnętrznymi oraz islamskim ekstremizmem. Do tego spada wsparcie dla tego regionu ze strony ONZ.
2019-11-28 16:44:28
miniaturka

„Poszukiwanie sacrum” – wystawa ikon na szkle

Zapraszamy Państwa na wystawę ikon - niezwykłych prac Barbary Banieckiej Dziadzio i Bogdana Dziadzio, które wielokrotnie były nagradzane zarówno w Polsce jak i za granicą. M.in. droga krzyżowa wykonana przez Panią Barbarę ozdobiła prywatną kaplicę w apartamentach papieskich Jana Pawła II w Licheniu i kaplicę w domach zakonnych księży Marianów.
2019-11-28 22:36:06
miniaturka

Kard. DiNardo: jesteśmy na dobrej drodze do wykorzenienia nadużyć

„W ciemności widać światło. Jesteśmy na dobrej drodze do wykorzenienia nadużyć wśród duchowieństwa w naszym kraju” – powiedział były przewodniczący episkopatu Stanów Zjednoczonych, kard. Daniel DiNardo.
2019-11-29 08:49:59
miniaturka

Albania: 100 tys. euro od Papieża dla ofiar trzęsienia ziemi

Papież Franciszek przeznaczył 100 tys. euro na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Albanii.
2019-11-29 08:51:32
miniaturka

W niedzielę Papież odwiedzi Sanktuarium Żłóbka w Greccio

Pod koniec środowej audiencji ogólnej Papież zapowiedział, że w najbliższą niedzielę, 1 grudnia złoży wizytę w Sanktuarium Żłóbka w Greccio.