Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-18 12:41
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież do duchownych: nie jesteśmy superbohaterami

Droga od przygnębienia, poprzez przebaczenie, do przemiany – to motyw przewodni przemówienia do kapłanów, osób konsekrowanych i seminarzystów, które Franciszek wygłosił wczoraj w katedrze w Santiago de Chile.

Autor/źródło: Pixabay, aitoff, licencja: CC0

Opierając się na przykładzie św. Piora i wspólnoty apostołów, Papież zwrócił uwagę na momenty zamętu i przygnębienia w życiu ucznia. Prześladowania, nieszczęścia i wątpliwości – mówił Ojciec Święty – mogą powodować pokusę myślenia, że wszystko jest złe i mogą prowadzić do apatii i rozczarowania. Najgorszą jednak pokusą ze wszystkich jest oddawanie się ciągłemu rozpamiętywaniu rozpaczy. 

„Co umacnia Piotra jako apostoła? Co nas podtrzymuje jako apostołów? – pytał Franciszek. Tylko jedno: Dostąpiliśmy miłosierdzia.” (1Tm 1, 12-16)

„Nie jesteśmy tutaj dlatego, że jesteśmy lepsi od innych. Nie jesteśmy superbohaterami, którzy z wyżyn zniżają się na spotkanie ze «śmiertelnikami». Zostaliśmy raczej posłani ze świadomością bycia mężczyznami i kobietami, którym wybaczono. I to jest źródłem naszej radości. Jesteśmy osobami konsekrowanymi i duszpasterzami na podobieństwo Jezusa zranionego, umarłego i zmartwychwstałego. Osoba konsekrowana to ta, która znajduje w swych własnych ranach znaki zmartwychwstania. Która potrafi zobaczyć w ranach świata moc zmartwychwstania.” – mówił Ojciec Święty

Dostąpienie przebaczenia sprawia, że Jezus przemienia i odnawia nasze serce. Wtedy jak Piotr, obmyci ze swojego grzechu, nie boimy się wychodzić, aby służyć poranionej ludzkości. To przebaczenie – kontynuował Papież – wzywa nas do przejścia z bycia Kościołem zrozpaczonych do Kościoła służącego licznym przygnębionym, spragnionym tej samej miłosiernej miłości. mk/rv

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-18 11:18:21
miniaturka

Papież w więzieniu: jesteście pozbawione wolności, ale nie godności i nadziei

Bycie pozbawionym wolności to nie to samo, co bycie pozbawionym godności. To nie to samo. Godność jest nienaruszalna. O godność się dba. – powiedział Franciszek podczas wizyty w więzieniu kobiecym w Santiago de Chile.
2018-01-18 11:53:13
miniaturka

O. Leon Knabit o starości

Na temat starości oraz tego jak wiara i relacja z Bogiem pomaga człowiekowi nie być osamotnionym, mówił w środę wieczorem o. Leon Knabit, podczas spotkania „Rozmowy o człowieku”, które odbyło się w Krakowie.
2018-01-18 12:17:30
miniaturka

„Nie” dla klerykalizmu, będącego karykaturą powołania

„Powiedzmy nie klerykalizmowi i wyidealizowanym światom, obecnym tylko w naszych schematach, a nie dotykającym niczyjego życia” – wzywał Ojciec Święty na spotkaniu z biskupami Chile.
2018-01-18 13:19:24
miniaturka

Brzeszcze: upamiętniono ofiary Marszu Śmierci sprzed 73 lat

Uroczystość złożenia kwiatów oraz upamiętnienia ofiar Marszu Śmierci sprzed 73 lat odbyła się na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach, gdzie znajduje grób kilkunastu uczestników marszu.
2018-01-18 13:50:52
miniaturka
play

Chrześcijański przedsiębiorca kontynuatorem dzieła stworzenia

Chrześcijański przedsiębiorca wie, że jest nad nim Pan Bóg i jaką łaską został obdarzony, mogąc w pewnej mierze kontynuować dzieło stworzenia - mówił abp Jędraszewski na konferencji „Mateusz 25. Droga i cel przedsiębiorcy".
2018-01-18 14:19:48
miniaturka
play

Debiutancki utwór zespołu z Żywca podbija chrześcijańskie listy przebojów

Tworzący zespół "Let Him Run" Marcin Pawełek, Rafał Hilbrycht i Dominik Cendrzak ze swym utworem „Czekam” okazali się prawdziwym objawieniem wśród artystów pragnących za pomocą muzyki wyrażać wdzięczność Bogu.