Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-22 10:01
nc / Krzysztof Ołdakowski SJ/ VN

Papież do biskupów: podążajcie śladami pierwszej miłości

- Oby Dobra Nowina mogła być rozlewana jako balsam i woń na tym wspaniałym i wielkim kontynencie - tymi słowami Papież zwrócił się do biskupów tajskich oraz członków Federacji Konferencji Biskupów Azji, zrzeszającej hierarchów z 19 krajów.

Autor/źródło: Pixabay, pedroivo, licencja: CC0

Franciszek mówił o znaczeniu ewangelizacji Azji oraz bycia misjonarzami Jezusa. Zaprosił biskupów do powierzenia się Duchowi Św., aby dać się prowadzić śladami pierwszej miłości.

Papież – misjonarze byli przekonani o pięknie, które nieśli

"Impuls Ducha Świętego wspierał i pobudzał Apostołów oraz wielu misjonarzy, by nie odrzucali żadnej ziemi, ludu, kultury ani sytuacji. Nie szukali jakiegoś terenu gwarantującego sukces – zaznaczył Papież. – Wręcz przeciwnie, ich «gwarancja» polegała na pewności, że żadna osoba i kultura nie były z góry niezdolne do przyjęcia ziarna życia, szczęścia, a szczególnie przyjaźni, którą Pan chce obdarzyć. Nie czekali, aż jakaś kultura upodobni się, czy łatwo dostroi do Ewangelii. Przeciwnie, zanurzyli się w te nowe rzeczywistości, zanurzyli się, będąc przekonanymi o pięknie, które nieśli."

Ojciec Święty wskazał, że misja powierzona Kościołowi nie polega jedynie na głoszeniu Ewangelii, ale także na uczeniu się wiary w nią i pozwalaniu, aby ona przemieniała życie. Chodzi o podążanie naprzód w świetle Słowa, które należy głosić. Papież zwrócił uwagę, że Kościół może się wiele nauczyć od wspólnot rozsianych po całym kontynencie azjatyckim, gdzie chrześcijanie często pozostają mniejszością, a mimo to nie dają się zarazić kompleksem niższości i narzekaniem, że nie czują się należycie uznawani. Franciszek zaznaczył, że misja jest wyrazem miłości do Chrystusa, ale jednocześnie obejmuje cały Lud Boży.

Papież – jesteście częścią Ludu Bożego

"Pamiętajmy, że także i my jesteśmy częścią tego Ludu. Nie jesteśmy panami, jesteśmy częścią ludu. Zostaliśmy wybrani jako słudzy, a nie jako szefowie lub właściciele. Oznacza to, że musimy towarzyszyć tym, którym służymy, z cierpliwością i życzliwością, słuchając ich, szanując ich godność, zawsze zachęcając i doceniając ich inicjatywy apostolskie. Nie traćmy z oczu faktu, że wiele spośród waszych krajów zostało zewangelizowanych przez świeckich – zauważył Papież. – Bardzo proszę, nie klerykalizujmy misji, tym bardziej nie klerykalizujmy świeckich. Mieli oni możliwość mówienia dialektem swego ludu, dokonując prostej i bezpośredniej inkulturacji, nie teoretycznej ani ideologicznej, ale będącej owocem pasji dzielenia się Chrystusem."

Spotkanie z biskupami odbyło się w sanktuarium bł. Nicolasa Bunkerda Kitbamrunga. Poświęcił on życie ewangelizacji Tajlandii, Wietnamu i terenów graniczących z Laosem przypieczętowując swe świadectwo męczeństwem.

Źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-21 19:46:34
miniaturka
play

#EwangeliarzOP - 30 listopada 2019 | (Mt 4, 18-22)

Codzienne rozważanie Ewangelii przygotowane przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP.
2019-11-22 08:25:45
miniaturka
play

Migawki z pierwszego dnia papieskej wizyty w Tajlandii

Nie zdążyłeś obejrzeć transmisji z pierwszego dnia wizyty papieskiej w Tajlandii? Zapraszamy do obejrzenia migawek!
2019-11-22 09:15:06
miniaturka
play

Papież w Tajlandii: iść do sióstr i braci, aby przyprowadzić ich do Jezusa w Eucharystii

Bóg Ojciec chce z nas stworzyć jedną rodzinę. Czyni to przez dar pojednania, który przyniósł Jezus. Jesteśmy wezwani, aby przyjąć ten dar i zanieść go drugim, tak aby i oni mogli przystąpić do Pana i przyjąć Go w Eucharystii - mówił Franciszek w homilii.
2019-11-22 09:45:36
miniaturka

Tajlandia: Rozpoczęło się spotkanie międzyreligijne

Papież przemawia do liderów wyznań chrześcijańskich oraz innych religii. Trwa transmisja. Spotkanie odbywa się w budynku Uniwersytetu Chulalongkorna w stolicy Tajlandii - Bangkoku.
2019-11-22 09:48:26
miniaturka

Fundacja Świętego Józefa

Fundacja Świętego Józefa ma być dziełem pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. Fundacja będzie finansowana przez wszystkie diecezje, proporcjonalnie do liczby duchownych. Biskupi mają nadzieję, że rozpocznie działalność z początkiem przyszłego roku.
2019-11-22 10:06:38
miniaturka

Ewangelizacja Tajów przez dialog życia

Ewangelizacja w Tajlandii jest bardzo trudna ponieważ dla mieszkańców tego kraju buddyzm to coś więcej niż religia, wyznacza tożsamość narodową.