Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-22 08:35
AC / Radio Watykańskie

Papież do biskupów: budujcie jedność, nie bądźcie więźniami podziałów

Ze stołecznej katedry Papież udał się do pałacu arcybiskupiego, gdzie spotkał się z peruwiańskimi biskupami. Franciszek wskazał im postać św. Turybiusza z Mogrevejo, który jak Mojżesz może być przykładem osoby nie bojącej się przechodzić na drugi brzeg.

Autor/źródło: EpiskopatNews

Ów święty był arcybiskupem Limy i żył na przełomie XVI i XVII w. Franciszek nazwał go „biskupem ulicy”, gdyż opuścił wygody kurii biskupiej, aby 18 z 22 lat swojego posługiwania spędzić tam, gdzie był najbardziej potrzebny, trzykrotnie przemierzając terytorium swojej diecezji.

Papież podkreślił, że św. Turybiusz jest przykładem biskupa, który dociera także na drugi brzeg kulturowy, propagując ewangelizację w językach ojczystych i nakazując kapłanom ich naukę. Jego postawa przynagla pasterzy XXI w. do uczenia się np. języka cyfrowego, tak bliskiego współczesnej młodzieży.

Odwołując się do postawy świętego arcybiskupa z Limy Franciszek podkreślił potrzebę ewangelizacji w duchu miłosierdzia. Jej celem jest kształtowanie w człowieku postawy Jezusa, który wydaje siebie samego z miłości do człowieka. Ale ta miłość domaga się także sprawiedliwości, bo nie ma autentycznej ewangelizacji bez głoszenia i potępiania wszelkich wykroczeń przeciw życiu, szczególnie najsłabszych i najbiedniejszych.  Dobro duchowe nie może być oddzielone od dobra materialnego zwłaszcza wtedy, gdy zagrożona jest integralność i godność człowieka.

W przemówieniu do członków peruwiańskiego episkopatu Franciszek poruszył także temat jedności. Zaznaczył, że choć niemożliwe jest życie bez konfliktów, to my chrześcijanie jesteśmy wezwani, aby stawić im czoła i aby z nimi żyć. Ale ta akceptacja – wskazał Ojciec Święty – musi się dokonywać w jedności oraz w uczciwym i szczerym dialogu. Wezwał biskupów, aby byli budowniczymi jedności, a nie więźniami podziałów.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-22 07:51:30
miniaturka

FERIE NA PODLASIU ROZPOCZĘTE

Dzieci z województwa podlaskiego cieszą się,że w końcu mają już swoje długo wyczekiwane ferie.I oczywiście,że jest śnieg, bo dzięki temu będzie można ulepić bałwana, pozjeżdżać na nartach i sankach oraz porzucać się śnieżkami.
2018-01-22 08:21:41
miniaturka

Łotwa: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to na Łotwie tradycyjnie ważny moment dla tamtejszych wyznawców Chrystusa. Chodzi nie tylko o zamanifestowanie woli jedności, ale również obecności chrześcijańskiej wiary w zlaicyzowanym społeczeństwie.
2018-01-22 08:24:23
miniaturka

"FERIE Z ROKIEM BEZ NUDY"!

W Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży (woj.podlaskim) rozpoczęły się zajęcia dla dzieci pod hasłem ,,Ferie z ROKiem bez nudy!". W programie nie mogło zabraknąć tańca czy plastyki.
2018-01-22 08:39:04

FRANCJA I AMERYKA WALCZĄ O ŻYCIE NIENARODZONYCH

Wczoraj (21 stycznia) w Paryżu odbył się Marsz dla Życia. Wcześniej, bo w piątek (19 stycznia) odbył się w Waszyngtonie. W Ameryce będzie ich jeszcze wiele.
2018-01-22 09:09:49
miniaturka

Chcę Kościoła ubogiego dla ubogich - powiedział Papież peruwiańskim jezuitom

Podczas wizyty Franciszka w Peru nie mogło zabraknąć spotkania z jego zakonnymi współbraćmi. Odbyło się ono w kościele św. Piotra w Limie i, jak zawsze, miało charakter ściśle prywatny.
2018-01-22 09:26:36
miniaturka

Papież do młodych: serca nie można „fotoszopować”

Po spotkaniu z Episkopatem Peru Franciszek udał się na balkon pałacu arcybiskupiego, by odmówić modlitwę Anioł Pański. Uczestniczyli w niej przede wszystkim młodzi.