Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-05-13 07:09
S. Zielińska / Krzysztof Bronk

Papież do belgijskich katolików: ukazujcie Ewangelię, nie potępiajcie

Franciszek spotkał się z członkami stowarzyszenia, które zabiega o obecność chrześcijaństwa w belgijskich mediach. Papież zachęcił ich, by czynili to delikatnie i z szacunkiem, bez potępiania i wytykania palcami.

Autor/źródło: Pixabay, jeffjacobs1990, licencja: CC0

Wiara, jeśli jest autentyczna, zawsze zawiera w sobie wolę przemiany świata, dzielenia się wartościami, pozostawienia po sobie tego, co w nas jest najlepsze – powiedział Papież spotykając się z członkami belgijskiego stowarzyszenia Logia. Zajmuje się ono promowaniem chrześcijańskiego punktu widzenia we flamandzkojęzycznych mediach. Na jego czele stoi Hans Geybels, były rzecznik prasowy kard. Godfrieda Danneelsa, dawnego Prymasa Belgii.

Franciszek wskazał na znaczenie ich działalności w społeczeństwie zsekularyzowanym, które chce ograniczyć religię do najbardziej skrytej i osobistej sfery ludzkiego życia.

“Zachęcam was – mówił Papież - byście uczestnicząc w debacie publicznej, ukazywali, że Ewangelia jest drogą humanizacji w szkole Jezusa, naszego Pana i Mistrza. Nie czyńcie tego jako nieprzyjaciele, którzy wytykają palcem i potępiają, lecz delikatnie i z szacunkiem, nie nużąc się nigdy w czynieniu dobra. Poprzez wasze różnorakie inicjatywy możecie świadczyć, że Kościół pragnie wspierać za pośrednictwem różnych sił społecznych «propozycje bardziej odpowiadające godności osoby ludzkiej i dobru wspólnemu» (Evangelii gaudium, 241). Opierajcie się w tym na wielkim bogactwie tradycji chrześcijańskiej i na Społecznym Nauczaniu Kościoła. Starajcie się pokazywać, słowami i czynami, że wiara w Jezusa Chrystusa nigdy nie jest synonimem zamknięcia, ponieważ stanowi dar Boga przeznaczony dla wszystkich ludzi jako droga, która wyzwala z grzechu, smutku i wewnętrznej próżni, izolacji, a zarazem jest źródłem radości, której nikt nam nie zdoła odebrać.”

Franciszek zachęcił też członków belgijskiego stowarzyszenia Logia, by niestrudzenie budowali mosty między ludźmi, pokoleniami i różnymi środowiskami społecznymi, mając zawsze na względzie ubogich i wykluczonych.


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, media, sekularyzacja, Belgia, stowarzyszenie Logia, Hans Geybels