Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-25 07:37
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papież do Asyryjskiego Kościoła Wschodu: wasze rany znakiem paschalnego światła

Papież Franciszek spotkał się z członkami Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a Asyryjskim Kościołem Wschodu.

Autor/źródło: Pixabay, strecosa, licencja: CC0

Rany chrześcijan, również niezagojone, jeśli przenika je żywa obecność Jezusa i Jego miłość, stają się ranami jaśniejącymi, znakami światła paschalnego w świecie spowitym tak wieloma ciemnościami – powiedział Franciszek do członków Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a Asyryjskim Kościołem Wschodu.

Wspólnota ta, od początków chrześcijaństwa, jest obecna na Bliskim Wschodzie i w Azji Centralnej. W przeszłości była utożsamiana z nestorianizmem. W 1994 r. oba Kościoły podpisały deklarację o Wcieleniu wyjaśniając dotychczasowe rozbieżności dotyczące chrystologii. Dzisiaj podpisano drugą deklarację o sakramentach i postanowiono się zająć kolejnym tematem, a mianowicie Kościołem.

W swym przemówieniu Franciszek zwrócił uwagę na znaczenie, jakie Kościół asyryjski przywiązuje do znaku krzyża. Niektórzy teolodzy przypisują mu wręcz rangę świętego misterium, bo każdy sakrament włączony jest w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

„Jest to piękna intuicja, bo Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały jest naszym zbawieniem i naszym życiem. Z Jego chwalebnego krzyża płynie nadzieja i pokój, jedność świętych misteriów, które sprawujemy, a także jedność między nami, którzy zostaliśmy ochrzczeni w tej samej śmierci i zmartwychwstaniu Pana. Kiedy patrzymy na krzyż, czy robimy znak krzyża, powinniśmy pamiętać o ofiarach poniesionych w jedności z ofiarą Jezusa i być blisko tych, którzy dziś niosą na swych barkach ciężki krzyż. Również Asyryjski Kościół Wschodu, wraz z innymi Kościołami oraz licznymi braćmi i siostrami w regionie, doświadcza prześladowań i jest świadkiem brutalnej przemocy popełnianej w imię fundamentalistycznych ekstremizmów” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek wspomniał też o licznej grupie wiernych, którzy musieli opuścić swą ojczyznę. Ich integracja nie jest łatwa, a w nowych społeczeństwach grozi im sekularyzacja, która utrudnia zachowanie nie tylko własnych tradycji, ale także samej wiary. Papież życzył, aby pośrodku wszystkich tych trudności, ponawiany wciąż na nowo znak krzyża, przypominał im, że miłosierny Bóg nigdy nie opuszcza swych wiernych, lecz ich rany zanurza w swoich.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-24 18:07:55
miniaturka

Papież: Zmiana, jeśli jest wierna Bogu i człowiekowi, zawsze jest zdrowa

Papież Franciszek skierował wideoprzesłanie do uczestników siódmego Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej.
2017-11-24 18:18:33
miniaturka

Jasna Góra: kongres o duszpasterstwie młodych odpowiedzią na wołanie papieża

Na Jasnej Górze trwa IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Dziś gościem Kongresu był abp Rino Fisichella, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.
2017-11-24 21:57:22
miniaturka

Papież: Przesłanie na Światowy Dzień Pokoju

Problemowi migracji poświęcił Papież przesłanie na przyszłoroczny Światowy Dzień Pokoju. Będzie on obchodzony 1 stycznia pod hasłem: „Migranci i uchodźcy: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju”.
2017-11-24 22:06:22
miniaturka

Papież do związkowców: To praca powinna służyć człowiekowi, a nie człowiek pracy.

Należy odrzucić struktury, które wyzyskują i szkodzą człowiekowi, rodzinom, społeczeństwu i naszej matce ziemi – napisał Franciszek w liście do uczestników międzynarodowej konferencji związków zawodowych i ruchów pracowniczych, która odbywa się w Watykanie.
2017-11-24 22:21:24
miniaturka
play

Papież: dawaj za darmo, a Bóg uzupełni to, czego brakuje

Czuwanie, służba i darmowość, to trzy słowa, na których Franciszek oparł homilię wygłoszoną w Domu św. Marty.
2017-11-25 10:59:16
miniaturka

Katowice: koncert „Polska dla świata. Solidarni z ofiarami wojny”

Koncert poświęcony osobom zmagającym się z ciężarami wojny, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie miał miejsce w piątek wieczorem w katowickim „Spodku”. OPOKA patronuje całemu cyklowi koncertów.