Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-25 08:45
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papież: dawaj za darmo, a Bóg uzupełni to, czego brakuje

Czuwanie, służba i darmowość, to trzy słowa, na których Franciszek oparł homilię wygłoszoną w Domu św. Marty.

Inspiracją, jak zwykle, była Liturgia Słowa, która dziś skoncentrowała się na przywróceniu świątyni jej podstawowego znaczenia: Machabeusze rekonsekrowali sprofanowaną przez pogan świątynię, a Pan Jezus wyrzucił z niej tych, którzy uczynili z Domu Pana jaskinię zbójców.

Najważniejszą jednak świątynią – mówił Papież – jest nasze serce, bo w nim mieszka Duch Święty. Co się w nim dzieje? – pytał.

„Czy nauczyłem się czuwać nad tym, co dzieje się w moim sercu, aby było świątynią tylko dla Ducha Świętego? Oczyszczać tę wewnętrzną świątynię i czuwać. Uważajcie: co się dzieje w twoim sercu? Kogo zapraszam, kto do niego wchodzi... Jakie są twoje uczucia, pragnienia? Rozmawiasz z Duchem Świętym? Słuchasz Go? Czuwać.  Uważać: co się dzieje w mojej świątyni, w moim wnętrzu?” – pytał Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że Pan Jezus w sposób szczególny jest obecny w chorych, cierpiących, głodnych, w więźniach.

„Pytam się więc:  czy dbam o tę światynię, (którą są te osoby?). Opiekuję się nią poprzez moje konkretne czyny? Zbliżam się, aby im pomóc, ubrać, pocieszyć tych, którzy są w potrzebie? Św. Jan Chryzostom napominał tych, którzy dawali wiekie ofiary, aby wystroić, upiększać świątynię z kamienia, a nie wspierali potrzebujących. Napominał ich! I mówił: «Nie, to nie jest tak. Najpierw służba, a potem upiększanie»” – kontynuował Papież.

Z kolei Franciszek odniósł się do darmowości w działaniu i tak ją tłumaczył.„Ile razy ze smutkiem wchodzimy do świątyni; pomyślmy o takich parafiach, biskupstwach..., w których nie wiemy, czy to Dom Boży, czy supermarket. Odbywa się w nich bowiem handel, jest nawet lista z cenami za udzielanie sakramentów. Brakuje darmowości. A Bóg darmowo nas zbawił, nie kazał nam płacić” – stwierdził Papież.

Franciszek dodał jednak, że pięniądze są ważne, aby dbać o to, co zewnętrzne, utrzymać kapłanów i dodał: „Dawaj za darmo, a Bóg zrobi resztę. Bóg uzupełni to, czego brakuje”. „Oby nasze kościoły były kościołami, gdzie służy się darmowo” – zakończył swą homilię Papież.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-24 21:57:22
miniaturka

Papież: Przesłanie na Światowy Dzień Pokoju

Problemowi migracji poświęcił Papież przesłanie na przyszłoroczny Światowy Dzień Pokoju. Będzie on obchodzony 1 stycznia pod hasłem: „Migranci i uchodźcy: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju”.
2017-11-24 22:02:15
miniaturka

Papież do Asyryjskiego Kościoła Wschodu: wasze rany znakiem paschalnego światła

Papież Franciszek spotkał się z członkami Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a Asyryjskim Kościołem Wschodu.
2017-11-24 22:06:22
miniaturka

Papież do związkowców: To praca powinna służyć człowiekowi, a nie człowiek pracy.

Należy odrzucić struktury, które wyzyskują i szkodzą człowiekowi, rodzinom, społeczeństwu i naszej matce ziemi – napisał Franciszek w liście do uczestników międzynarodowej konferencji związków zawodowych i ruchów pracowniczych, która odbywa się w Watykanie.
2017-11-25 10:59:16
miniaturka

Katowice: koncert „Polska dla świata. Solidarni z ofiarami wojny”

Koncert poświęcony osobom zmagającym się z ciężarami wojny, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie miał miejsce w piątek wieczorem w katowickim „Spodku”. OPOKA patronuje całemu cyklowi koncertów.
2017-11-25 11:02:05
miniaturka

Bp Jamrozek: dzięki potrzebującym mamy szansę zasługiwać na niebo

Przez potrzebujących Pan Bóg daje nam szansę, by zasługiwać na niebo – stwierdził bp Stanisław Jamrozek w piątek w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu.
2017-11-25 13:54:10
miniaturka

Kraków: „wielkie szpakowisko”, czyli ostatnia droga ks. Andrzeja Szpaka SDB

Kilkudziesięciu kapłanów, rodzina i przyjaciele, tłumy młodzieży i starszych wychowanków z całej Polski uczestniczyły w uroczystościach pogrzebowych ks. Andrzeja Szpaka – salezjanina, duszpasterza młodzieży „różnych dróg”, które odbyły się dziś w Krakowie.