Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-08 15:25
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież: czuwajmy, aby nie oddalić się od Pana

Do zepsucia dochodzimy drogą osłabienia serca. Trzeba czuwać każdego dnia, aby nie oddalić się od Pana – mówił Papież do wiernych w czasie Mszy odprawionej w Domu św. Marty.

Autor/źródło: Marcin Mazur/episkopat.pl

W homilii Franciszek nawiązał do dzisiejszego pierwszego czytania, które mówi o nieposłuszeństwie króla Salomona (1 Krl 11,4-13). „Słyszymy dziwną rzecz – mówił Franciszek – serce Salomona nie pozostało zespolone z Panem, jego Bogiem, w przeciwieństwie do serca jego ojca Dawida”.

Papież tłumaczył, że jest to dziwne, bo przecież Salomon nie popełnił wielkich grzechów, był człowiekiem zrównoważonym. Jego ojciec, Dawid, był zaś wielkim grzesznikiem. Ale to Dawid jest święty, a o Salomonie mówimy, że jego serce „odwróciło się od Pana”. Tak postąpił wielki król Izraela, którego wychwalał sam Bóg za to, że nie prosił o bogactwa, ale o mądrość w rządzeniu. Dawid jednak, kiedy zgrzeszył, prosił o przebaczenie. Salomon natomiast, którego wychwalał cały świat, oddalił się od Pana, aby oddawać cześć bożkom.

„I tutaj tkwi problem osłabienia serca. Kiedy serce zaczyna słabnąć, to nie jest jeszcze grzech; kiedy popełnia się grzech, od razu się orientujemy: «Zgrzeszyłem», to jasne. Natomiast osłabianie się serca jest procesem powolnym, w który wchodzi się kroczek za kroczkiem... I Salomon, który zachłysnął się swoją wielkością, swoją sławą, zaczął wchodzić na tę drogę” – powiedział Ojciec Święty.

Papież dodał, że choć brzmi to paradoksalnie, to lepiej mieć jasność grzechu, niż popadać w osłabianie serca. Salomon kończy zdeprawowany: dzieje się to powoli, ponieważ serce zaczęło słabnąć.

„Mężczyzna i kobieta z sercem słabym, osłabionym, zostają pokonani. To jest proces, który przechodzi wielu chrześcijan, wielu z nas. «Nie, ja nie grzeszę ciężko». Ale jakie jest twoje serce? Jest mocne? Jesteś wierny Panu, czy powoli się staczasz?” – kontynuował Papież.

Franciszek przestrzegł, że dramat osłabionego serca może przytrafić się każdemu z nas. Dlatego trzeba czuwać nad swoim sercem. Każdego dnia uważać na to, co dzieje się w nim dzieje.

„Dawid jest święty. Był grzesznikiem. Grzesznik może zostać świętym. Salomon został odrzucony, ponieważ był zdeprawowany. Zepsuty nie może zostać świętym. A do zepsucia dochodzimy drogą osłabienia serca. Czujność. Każdego dnia trzeba czuwać nad swym sercem. Jakie jest moje serce, jaka jest moja relacja z Panem? I trzeba zasmakować piękna i radości wierności” – powiedział Franciszek.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-08 13:41:05
miniaturka

W nowym numerze „eSPe” o mitach i stereotypach nt. żeńskiego życia zakonnego

Czy „wytrwanie w czystości” jest najtrudniejsze w życiu zakonnym? Czy pragnienie bycia żoną i matką jest oznaką braku powołania zakonnego? O stereotypach nt. żeńskiego życia zakonnego czytamy w najnowszym wydaniu czasopisma „eSPe”.
2018-02-08 13:43:45
miniaturka

Br. Daniel Kloch OMI - za niego modli się abp Stanisław Gądecki

Przewodniczący Episkopatu wylosował misjonarza, którego obejmie swoją osobistą modlitwą w ramach akcji „Misjonarz na Post”. 7 lutego odbyła się w Poznaniu konferencja prasowa, podczas której Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zainaugurował tegoroczną akcję modlitwy za misjonarzy.
2018-02-08 14:32:46
miniaturka

Gliwice: Msza święta za chorych w Centrum Onkologii

Z okazji Światowego Dnia Chorego, 8 lutego Biskup Gliwicki Jan Kopiec przewodniczył Mszy św. w Centrum Onkologii w Gliwicach.
2018-02-08 16:11:32
miniaturka

Duszpasterze ludzi pracy zastanawiają się, jak docierać do zatrudnionych w korporacjach

O zachowaniu podmiotowości pracownika przypomnieli zgromadzeni na Jasnej Górze duszpasterze ludzi pracy. Czterdziestu kapłanów uczestniczyło w dorocznych rekolekcjach.
2018-02-08 18:18:51
miniaturka

Warszawa: spotkanie Polskiego Forum Chrześcijańskiego

Pierwsze spotkanie Polskiego Forum Chrześcijańskiego odbyło się 8 lutego w Warszawie. Zgromadziło ono przedstawicieli Kościoła katolickiego, Polskiej Rady Ekumenicznej (P), Aliansu Ewangelicznego i chrześcijańskich uczelni wyższych.
2018-02-08 18:53:17
miniaturka

Pogrzeb najstarszego polskiego dominikanina

„Był przekonany, że Matka Najświętsza poprowadzi go prosto do nieba. I ufam, że tak się stało” - wyznał o. Rozpłochowski, który wygłosił homilię podczas pogrzebu o. Reginalda Wiśniowskiego.