Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-14 18:30
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ,

Papież: człowiek nie jest właścicielem natury, ale nią zarządza

O opowiedzialności za 'wspólny dom' mówił dziś Papież do uczestników IV Światowego Spotkania Forum Ludów Tubylczych, zwołanego przez Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa. Odbywa się ono w rzymskiej siedzibie FAO.

Autor/źródło: ks. Janusz Gnat, licencja: CC BY

Dzięki różnorodności języków, kultur, tradycji oraz wiedzy przodków pełnicie rolę „dzwona alarmowego” przypominającego, że człowiek nie jest właścicielem natury, ale jest tym, który nią zarządza. - mówił Papież do uczestników Spotkania.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że trzeba uważnie przyglądać się naszej planecie, która w wielu miejscach jest zraniona ludzką chciwością, konfliktami zbrojnymi rozsiewającymi zło i nieszczęścia oraz klęskami żywiołowymi, które pozostawiają po sobie braki i zniszczenia. Nie można dalej ignorować tych plag, reagować na nie obojętnie brakiem solidarności oraz odkładaniem na później koniecznych działań, aby im zaradzić.

Franciszek podkreślił, że człowiek jest powołany, aby z troską czuwać nad naturą, by nie utracić jej różnorodności biologicznej i aby woda pozostała nadal zdrowa i krystaliczna, powietrze czyste, a gleby żyzne. Szczególna rola w tym względzie przypada ludom tubylczym.

Papież – odpowiedzialność za wspólny dom

Rdzenne ludy są żywym wołaniem o nadzieję. Przypominają nam, że ludzie ponoszą odpowiedzialność za troskę o «wspólny dom». I jeśli niektóre decyzje podjęte do tej pory zrujnowały go, to nigdy nie jest za późno, aby nauczyć się lekcji i przyjąć nowy styl życia – podkreślił Papież. - Chodzi o przyjęcie sposobu postępowania, który odejdzie od powierzchownego podejścia i szkodliwych nawyków, przezwycięży okropny indywidualizm, gorączkowy konsupmcjonizm oraz zimny egoizm.

Franciszek zachęcił do połączenia sił w szczerym i konstruktywnym dialogu, aby ochraniać naturalne środowisko życia. Ubodzy nie mogą nadal cierpieć z powodu niesprawiedliwości. Młodzi ludzie mają prawo do lepszego świata niż ten obecny i oczekują konsekwentnych oraz przekonywujących odpowiedzi.

Ojciec Święty wyraził wdzięczność uczestnikom forum za ich wytrwałość w przypominaniu, że ziemia nie może być eksploatowana bez żadnej refleksji oraz, że środowisko naturalne musi być chronione i być ponad interesami gospodarczymi i finansowymi. Rozwój technologiczny oraz ekonomiczny, który nie pozostawia lepszego świata oraz nie sprzyja integralnemu rozwojowi człowieka i środowiska nie może być uważany za prawdziwy postęp.

Papież zapewnił także o modlitwie za wszystkich, którzy pracują na rzecz ochrony tych, którzy żyją na obszarach wiejskich oraz najbiedniejszych naszej planety.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy