Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-19 16:04
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Papież: czcijmy rodziców, nigdy ich nie obrażajmy

Zgodnie z hebrajskim oryginałem czwarte przykazanie oznacza uznanie wagi obecności rodziców w naszym życiu poprzez konkretne działania wyrażające się w poświęceniu, miłości i trosce. - mówił Papież podczas dzisiejszej katechezy.

Autor/źródło: Photogenica.pl, Kablonk

Franciszek wskazał, że zgodnie z tym, co czytamy w Księdze Powtórzonego Prawa z zachowania tego przykazania wynikają pewne konsekwencje. Okazywanie czci rodzicom zapewnia długie i szczęśliwe życia. Słowo „szczęście” w Dekalogu pojawia się jedynie w powiązaniu z relacją z rodzicami.

W tym kontekście Papież przypomniał mądrość liczącą wiele tysięcy lat, a którą nauki humanistyczne odkryły dopiero nieco ponad sto lat temu, że dzieciństwo naznacza całe nasze życie. Stąd niejednokrotnie łatwo można dostrzec, kto dorastał w zdrowym i szczęśliwym środowisku, a kto pochodzi z doświadczeń trudnych, przemocy czy odrzucenia. W Jezusie jednak, dodał Franciszek, można pogodzić się z własnym życiem.

Papież – wszystkie dzieci mogą być szczęśliwe

“Ale Czwarte Słowo mówi jeszcze więcej. Nie mówi o dobroci rodziców, nie wymaga od ojców i matek doskonałości. Mówi o postawie dzieci, niezależnie od zasług rodziców i powiada coś niezwykłego i wyzwalającego: chociaż nie wszyscy rodzice są dobrzy i nie każde dzieciństwo jest pogodne, to wszystkie dzieci mogą być szczęśliwe, ponieważ osiągnięcie życia pełnego i szczęśliwego zależy od słusznej wdzięczności wobec tych, którzy wydali nas na świat – mówił Ojciec Święty. - Zastanówmy się, jak bardzo to Słowo może być konstruktywne dla wielu ludzi młodych, którzy wywodzą się z sytuacji bólu i dla tych wszystkich, którzy cierpieli w młodości. Wielu świętych - i bardzo wielu chrześcijan - po bolesnym dzieciństwie przeżyło pogodne życie, ponieważ dzięki Jezusowi Chrystusowi pogodzili się z życiem.”

Aby rany, które zostały zadane w dzieciństwie mogły się stać naszą siłą konieczna jest zmiana perspektywy i nie pytać już: „dlaczego?” tak się stało, ale „dla kogo?” nam się to przytrafiło. W jakim celu Bóg kształtował mnie poprzez taką historię? – pytał Franciszek i dodał, że wtedy wszystko się odwraca, staje się cenne. Jeżeli chcemy, to możemy w pełnej wolności przyjąć łaskę nowego zrodzenia w Chrystusie.

Papież – nigdy nie obrażajcie rodziców

“Wtedy możemy zacząć okazywać cześć naszym rodzicom z wolnością dorosłych dzieci i miłosiernym przyjęciem ich ograniczeń. Czcić rodziców, bo oni dali nam życie! – nawoływał Papież. - Jeżeli oddaliłeś się od nich, to spróbuj się przełamać i wrócić, wróć do nich, może są już starzy... Oni dali ci życie. Czasami niektórzy z nas są przyzwyczajeni do mówienia złych rzeczy, nawet przekleństw. Proszę was nigdy, nigdy, nigdy nie obrażajcie waszych rodziców. Nigdy! Nigdy nie obraża się mamy, nigdy nie obraża się ojca. Nigdy! Nigdy! Zróbcie sobie takie wewnętrzne postanowienie: od dziś nigdy nie obrażę mamy i taty. Oni dali nam życie! Nie wolno ich obrażać!”


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-09-19 14:45:35
miniaturka

Odkryj niezbadane - budowle, społeczności, religie, wyznania - Noc Świątyń

W sobotę 22 września w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku i Łodzi odbędzie się czwarta edycja Nocy Świątyń.
2018-09-19 15:11:35
miniaturka
play

„Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” – XI Zjazd Gnieźnieński

Dobrego zagospodarowywania wolności wciąż musimy się uczyć, i nie dlatego, że wcześniej nie odrobiliśmy lekcji, ale dlatego, że wymusza to wciąż zmieniająca się rzeczywistość. – mówi abp Wojciech Polak przed XI Zjazdem Gnieźnieńskim.
2018-09-19 15:34:53
miniaturka
play

Szkółka TGD w nowych miastach w Polsce

Zajęcia wokalne dla dzieci Szkółka TGD startują właśnie w kolejnych 3 miastach: Poznaniu, Krakowie i Gdańsku.
2018-09-19 17:10:51
miniaturka

Iść za Jezusem, kiedy Kościół rozkwita i kiedy jest w kryzysie

W tych dniach (17.09.) Ojciec Święty spotkał się z dwudziestoosobową grupą młodzieży z diecezji Grenoble-Vienne we Francji.
2018-09-19 17:20:12
miniaturka

Rzym: kongres mariologiczny o objawieniach

Prezes Papieskiej Akademii Mariologicznej zwraca uwagę, że w ostatnim czasie Kościół na nowo docenia objawienia. Choć nie są one konieczne do zbawienia, to jednak są to dary Boga, którymi nie powinno się gardzić.
2018-09-19 17:51:01
miniaturka

Papież Franciszek udaje się z pielgrzymką na Łotwę

W najbliższy poniedziałek 24 września, w ramach swojej pielgrzymki do krajów bałtyckich Franciszek udaje się na Łotwę, gdzie odwiedzi Rygę i Agłonę. Hasłem 25. pobytu papieża na Łotwie są słowa: "Monstra te esse Matrem" - "Okaż się nam matką".