Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-09 10:02
MG / Krzysztof Ołdakowski SJ – vaticannews.va

Papież: bycie dziećmi Boga jest podstawą równej godności wszystkich ludzi

„Decydujące znaczenie dla nas wszystkich ma odkrycie na nowo piękna bycia dziećmi Bożymi” – powiedział Papież w kolejnej katechezie opartej na Liście do Galatów, wygłoszonej w Auli Pawła VI. Franciszek zwrócił uwagę, iż ta godność sprawia, że wszelkie różnice między ludźmi stają się drugorzędne.


Zaznaczył, że ten, kto przyjmuje Chrystusa w wierze, zostaje „przyobleczony” w Niego przez chrzest i otrzymuje godność synowską (por. w. 27). „Gdybym dziś zapytał: «kto z was zna datę swojego chrztu?», nie sądzę, by podniosło się wiele rąk... A przecież jest to moment, kiedy zostaliśmy zbawieni, gdy staliśmy się dziećmi Bożymi. Jeśli nie znacie tej daty, zapytajcie swoich bliskich i świętujcie tego dnia każdego roku” – powiedział Papież i przypomniał, że pomimo iż w Chrystusie wszyscy ludzie są równi, na świecie wciąż istnieje wiele niesprawiedliwości.

„Jest tak wielu ludzi, miliony, którzy nie mają prawa do jedzenia, nie mają prawa do edukacji, nie mają prawa do pracy: są to nowi niewolnicy, są to ci, którzy znajdują się na peryferiach, którzy są wykorzystywani. Nawet dzisiaj istnieje niewolnictwo: zastanówmy się nad tym trochę. Odmawiamy tym ludziom ludzkiej godności. To są niewolnicy – podkreślił Papież. – Ostatecznie równość w Chrystusie przezwycięża różnice społeczne między płciami, ustanawiając równość między mężczyzną a kobietą, która była rewolucyjna w tamtych czasach i wymaga umocnienia także dzisiaj.“

Franciszek zaznaczył, że również współcześnie należy głośno upominać się o równe prawa dla wszystkich. „Ileż razy słyszymy słowa pogardliwe skierowane do kobiet! Nawet dzisiaj istnieje niewolnictwo kobiet! Kobiety wciąż nie mają takich samych praw jak mężczyźni. Zrozumiejmy to, co pisze św. Paweł, że jesteśmy równi w Chrystusie Jezusie” – powiedział Papież.

„Różnice i konflikty tworzące podziały, nie powinny mieć miejsca wśród wierzących w Chrystusa. Uważajcie na to, czy nie robicie różnic między ludźmi. Już w Liście św. Jakuba Apostoł zauważa, że gdy przychodzi na zgromadzenie ktoś pięknie ubrany, ze złotym pierścieniem na palcu, to odruchowo sadzamy go na pierwszym miejscu. Tymczasem, gdy przychodzi biedak, w kiepskim stroju, to mówimy mu: siadaj tam z tyłu. Działamy tak często nieświadomie – podkreślił Ojciec Święty. – Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy tacy sami. To, co pogłębia różnice między ludźmi, często powodując dyskryminację, to wszystko przed Bogiem nie ma już racji bytu dzięki zbawieniu dokonanemu w Chrystusie. Liczy się wiara, która działa poprzez podążanie drogą jedności wskazaną przez Ducha Świętego. Naszym zadaniem jest zdecydowane podążanie tą drogą.“

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-09 08:57:22
miniaturka

Kard. Krajewski wśród młodych Afgańczyków

Kard. Konrad Krajewski złożył wizytę 14 młodym Afgańczykom, którzy dwa tygodnie temu przybyli do Rzymu wraz czterema misjonarkami miłości Matki Teresy z Kalkuty. Papieski jałmużnik zorganizował testy na Covid-19, którymi kończy się dla nich kwarantanna i rozpoczyna normalne życie we Włoszech.
2021-09-09 09:43:28
miniaturka

Haiti: zamordowano księdza

W poniedziałkowe popołudnie na Haiti nieznani sprawcy zabili księdza. O. André Sylvestre, posługujący na codzień w parafii Robillard, wracał po południu z banku na przedmieściach miasta Cap-Haïtien, w północnej części kraju, gdy został napadnięty. Jak dotąd nie udało się schwytać przestępców.
2021-09-09 10:01:00
miniaturka

Brytyjscy biskupi apelują: skończmy z handlem bronią

Przed rozpoczynającymi się w przyszłym tygodniu w Londynie targami przemysłu obronnego i bezpieczeństwa (DSEI) biskupi Wielkiej Brytanii wystosowali oświadczenie, w którym wzywają do zaprzestania handlu bronią.
2021-09-09 10:07:40
miniaturka

Bp Lechowicz dla KAI: niewielka liczba Polaków w Budapeszcie jest zawstydzająca

Jeśli od liczby Polaków, uczestniczących w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie odliczylibyśmy młodzież polonijną, to zostałoby tu kilkadziesiąt osób z całej Polski. W moim przekonaniu jest to zawstydzające i zastanawiające - mówi bp Wiesław Lechowicz
2021-09-09 10:14:49
miniaturka

Inżynierowie budownictwa zapraszają na bezpłatne konsultacje w całej Polsce

Budowa, eksploatacja czy remont własnego obiektu zawsze budzą wiele pytań i wątpliwości. Inżynierowie budownictwa postanowili wesprzeć Polaków w tych działaniach i służyć radą w ramach ogólnokrajowej, jednodniowej akcji w punktach konsultacyjnych. Wydarzenie zaplanowano na 25 września br. Konsultacje są bezpłatne.
2021-09-09 10:22:15
miniaturka

Zmarł Wiesław Gołas, jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów

Jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, wykonawca słynnej piosenki "W Polskę idziemy", odtwórca ponad 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych, Wiesław Gołas zmarł w czwartek rano. Miał 90 lat.