Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-13 10:32
nc

Papież: Bóg Ojciec nie chce wzbudzać w człowieku lęku

Ojciec Święty wygłosił kolejną katechezę o modlitwie. Mówił o relacji z Bogiem w oparciu o fragment Psalmu 63 oraz Ewangelii wg św. Jana.

Franciszek wygłaszający katechezę o modlitwie
Autor/źródło: Vatican Media

Fragment Psalmu 63 odczytany podczas dzisiejszej audiencji:

2 Boże, Ty Boże mój, Ciebie szukam;
Ciebie pragnie moja dusza,
za Tobą tęskni moje ciało,
jak ziemia zeschła, spragniona, bez wody.
3 W świątyni tak się wpatruję w Ciebie,
bym ujrzał Twoją potęgę i chwałę.
4 Skoro łaska Twoja lepsza jest od życia,
moje wargi będą Cię sławić.
5 Tak błogosławię Cię w moim życiu:
wzniosę ręce w imię Twoje.
9 do Ciebie lgnie moja dusza,
prawica Twoja mnie wspiera.

Po odczytaniu słowa Bożego w różnych językach, Ojciec Święty powiedział, że modlitwa jest cechą wszyscy ludzi. Przenika ona intelekt i ciało. Jest impulsem, pochodzącym z Bożego Objawienia. Franciszek wskazał, że Bóg Ojciec nie chce wzbudzać lęku. Chrześcijaństwo wykluczyło zatem wszelkie relacje feudalne. Przedstawia ono w zamian relacje komunii. W tym miejscu odwołał się do Ewangelii wg św. Jana. Wskazał, że modlitwa to rozmowa z Bogiem Ojcem o wszystkim, co dotyczy naszego życia. On nas kocha, nawet jeżeli Jego miłość do nas prowadzi Jego Syna na Kalwarię. Papież postawił pytanie: czy Ty Boże znasz tylko miłość? Odpowiedzi na nie powinniśmy poszukiwać w kontemplacji.

Następnie Franciszek pozdrowił serdecznie wszystkich Polaków. Przypomniał, że dziś obchodzimy wspomnienie MB Fatimskiej. Powracamy w ten sposób do jej objawień, orędzia oraz przypominamy sobie zamach na Jana Pawła II, który w ocaleniu widział opiekę Dziewicy. Papież polecił, abyśmy modlili się o pokój dla świata, powstrzymanie pandemii, ducha pokuty i nasze nawrócenie. Na zakończenie Ojciec Święty odniósł się do 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Zapowiedział, ze w poniedziałek odprawi Mszę świętą przy jego ołtrarzu. Zachęcił, abyśmy dziękowali Bogu za tego Biskupa Rzymu, który prowadził Kościół.

Opoka

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-13 09:26:16
miniaturka

Franciszek zadzwonił do koptyjskiego patriarchy Tawadrosa

Ojciec Święty telefonował, aby zapewnić o swej bliskości i solidarności w czasie pandemii. Okazją ku temu była przypadająca w niedzielę 47. rocznica przełomowego spotkania Pawła VI z ówczesnym patriarchą Shenoudą III oraz 7. rocznica pierwszego spotkania między Franciszkiem i Tawadrosem II.
2020-05-13 09:36:54
miniaturka

Strefa Gazy: Matka Boża z Lujan odwiedza rodziny

W Strefie Gazy ludzie bardziej cierpią na skutek sanitarnych obostrzeń i blokad, niż ze względu na samego koronawirusa. Wskazuje na to proboszcz tamtejszej parafii katolickiej. Na ponad 2 mln mieszkańców nie odnotowano tam jeszcze ani jednego przypadku śmiertelnego.
2020-05-13 09:55:18
miniaturka

Papież: módlmy się za uczniów i nauczycieli

Za nauczycieli i uczniów, którzy z powodu pandemii koronawirusa stanęli w oblicznu nowych form uczenia się i nauczania modlił się papież na porannej Eucharystii. W homilii mówił o życiu chrześcijańskim, które jest wzajemnym trwaniem: w Jezusie i Jezusa w nas.
2020-05-13 11:14:24
miniaturka

Pijarzy pomagają w ZOLu w Jeleniej Górze

W związku z sytuacją epidemiczną, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Jeleniej Górze potrzebował wolontariuszy, którzy wsparliby personel medyczny. Ojciec Piotr Różański z dwoma klerykami Bartkiem i Szymonem są na oddziałach od 4 maja.
2020-05-13 12:16:01
miniaturka

Zacznij działać w Internecie. ARP w tym pomoże.

Przenieś swoją firmę do Internetu. Zarabiaj na e-handlu – to rządowy projekt biznesowy skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorców posiadających sklepy stacjonarne. Ma zachęcić firmy, które do tej pory nie prowadziły sprzedaży e-commerce, do współpracy z platformami sprzedaży internetowej.
2020-05-13 12:31:28
miniaturka

Dziś rusza Młodzieżowy Telefon Zaufania CALM

Chcesz się wygadać? Szukasz pomocy? Boisz się koronawirusa? Zadzwoń. W taki sposób Ruch Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej we współpracy z Fundacją AUXILIUM zachęcają młodych do telefonicznego kontaktu. Dziś rusza telefon zaufania Codzienna Anonimowa Linia Młodzieżowa.