Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-04 15:56
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Papież: Bóg nigdy nie wyrzeka się swojego ojcostwa!

„W momencie pokusy, w chwili grzechu, w sytuacji, kiedy oddalamy się od Boga, spróbujmy usłyszeć ten głos: «Synu mój, córko moja, dlaczego?»” – mówił Papież Franciszek podczas Mszy w Domu św. Marty.

Autor/źródło: Pixabay, skalekar1992, licencja: CC0

W swojej refleksji nawiązał do dzisiejszego czytania z Drugiej Księgi Samuela (2 Sm 18, 9-10. 14b. 24-25a. 31-19, 3). Przedstawia ono zakończenie długiej walki prowadzonej przez Absaloma ze swoim ojcem, królem Dawidem. Dawid musiał uciekać z Jerozolimy przed swoim synem, żądnym władzy, który zdobył serce ludu kłamstwami i obietnicami.

Ojciec Święty zauważył, że Dawid znajduje się w stanie oczekiwania na wiadomość z frontu walki. Jeden z posłańców zawiadamia go, że Absalom poniósł śmierć. Dawida przeniknął dreszcz i zapłakał nad swoim synem. Osoba będąca świadkiem tego wydarzenia dziwi się mocno tej reakcji.

Papież – płacz Dawida pozwala zobaczyć serce Boga

- Ale dlaczego płaczesz? On był przeciwko tobie, zaparł się ciebie, odrzucił twoje ojcostwo, znieważył cię, prześladował. Powinieneś świętować, świętuj, ponieważ zwyciężyłeś. Ale Dawid powiedział jedynie: «Synu mój, synu mój, synu mój», i płakał. Ten płacz Dawida jest faktem historycznym, ale jest także proroctwem – podkreślił Papież. Pozwala nam zobaczyć serce Boga, co czyni Pan z nami, kiedy oddalamy się od Niego, co robi Pan, kiedy niszczymy samych siebie poprzez grzech, zdezorientowani i zagubieni. Pan jest ojcem i nigdy nie wyrzeka się tego swojego ojcostwa: «Synu mój, synu mój».

Ojciec Święty zauważył, że spotykamy się z tym płaczem Boga, kiedy idziemy się wyspowiadać z naszych grzechów, ponieważ to nie jest jak „pójście do pralni”, aby oczyścić plamę, ale to jest pójście do ojca, który płacze nade mną, ponieważ jest ojcem. Zdanie Dawida: „Obym umarł zamiast ciebie Absalomie, synu mój” jest profetyczne, zaznaczył Franciszek i dodał, że w samym Bogu stało się ono rzeczywistością.

Papież – Bóg zajął nasze miejsce

- Ojcowska miłość, którą Bóg nas otacza jest tak wielka, że umarł zajmując nasze miejsce. Stał się człowiekiem i umarł za nas. Kiedy patrzymy na ukrzyżowanego, pomyślmy o tym – stwierdził Franciszek. «Obym umarł zamiast ciebie». I usłyszmy głos ojca, który w synu mówi do nas: «Synu mój, synu mój». Bóg nie wypiera się swoich dzieci, Bóg nie negocjuje swojego ojcostwa.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że miłość Boga nie zna granic. Ten, który jest na krzyżu jest Bogiem, Synem Ojca, posłanym, aby dać życie.

Papież – synu, córko, co ty robisz?

- Dobrze nam zrobi w trudnych momentach naszego życia – a wszyscy takie mamy – chwile grzechu, momenty odejścia od Boga, usłyszeć w sercu ten głos: «Synu mój, córko moja, co ty robisz? Nie zabijaj siebie, bardzo proszę. To ja umarłem za ciebie»

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-04 14:06:31
miniaturka

40. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę

Zaproszenie na jubileuszową 40. Pielgrzymkę Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę, która odbędzie się 21 marca (sobota) 2020 r. pod hasłem: „Każdy człowiek ma prawo do życia. Bez wyjątków”.
2020-02-04 14:36:18
miniaturka

Kardiolodzy elektrofizjolodzy odznaczeni Orderami Odrodzenia Polski

Wybitni kardiolodzy elektrofizjolodzy zostali wyróżnieni z uwagi na wyjątkowe zasługi w dziedzinie prewencji, diagnostyki i terapii chorób sercowo-naczyniowych u polskich pacjentów.
2020-02-04 15:12:18
miniaturka

Żywiec: odnowiona Madonna z Dzieciątkiem ze spalonego kościoła wróciła do muzeum

Późnogotycka tablica ołtarzowa ze spalonego 28 lat temu drewnianego kościoła w Łękawicy trafiła do Muzeum Miejskiego w Żywcu.
2020-02-04 16:10:49
miniaturka

Papież na 150-lecie przeniesienia stolicy Włoch do Rzymu

„Jedynie jeśli Rzym będzie stawał się miastem coraz bardziej braterskim będzie mógł realizować swoje uniwersalne powołanie i stanie się promotorem jedności i pokoju w świecie.” – te słowa Franciszek skierował w orędziu na otwarcie obchodów 150-lecia przeniesienia stolicy Włoch z Florencji do Rzymu.
2020-02-04 17:27:51
miniaturka

Czy Bóg wodzi nas na pokuszenie? - wyjaśnia ks. prof. Witczyk

"W chwili pokusy Bóg jest z nami." Przedstawiamy pierwszą część wypowiedzi ks. prof. Henryka Witczyka, członka Papieskiej Komisji Biblijnej oraz członka Komitetu Nauk Teologicznych PAN dotyczącej brzmienia tekstu modlitwy „Ojcze Nasz" i podejmowanych prób zmian w jej treści.
2020-02-04 17:28:51
miniaturka

Zły kusi. Bóg nigdy nas nie opuszcza, to pewne - stwierdza ks.prof. Witczyk

Druga część wypowiedzi ks. prof. Henryka Witczyka, członka Papieskiej Komisji Biblijnej oraz członka Komitetu Nauk Teologicznych PAN, w której wprowadza jasne rozróżnienie, że czym innym jest „prowadzić ku pokusie”, a czym innym „kusić” i wyjaśnia skąd wynika źródło zła.