Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-30 08:16
ek / Paweł Pasierbek SJ

Papież: bilans w świetle radości płynącej z Ewangelii

Słowami Papieża z przemówienia do Kurii Rzymskiej i z adhortacji Evangelii Gaudium można podsumować mijający, 2018 r.

Autor/źródło: episkopat.pl/Flickr/licencja: CC BY-SA

Słowa te brzmią: Pomimo trudnego czasu, jaki Kościół przeżywał, targany burzami i wichrami, powinniśmy pozwolić przebudzić się radości płynącej z wiary, ukrytemu, ale stanowczemu zaufaniu, także pośród wielkich trudności.

W centrum treści ponad 40 katechez wygłoszonych podczas audiencji ogólnych, blisko 90 homilii w Domu św. Marty, wielu rozważań przed modlitwą „Anioł Pański” oraz innych wystąpień Franciszka znajdowało się spotkanie z żywym Jezusem. Były one zaproszeniem dla wszystkich chrześcijan, aby zanieśli na cały świat radość ze spotkania z Panem, ukazując piękno zbawczej miłości Boga oraz stanowiły wezwanie dla Kościoła, aby był wspólnotą otwartą i gościnną. Nie chcę Kościoła zamkniętego, skoncentrowanego na własnym bezpieczeństwie, ale Kościoła, który wychodzi na ulice, nie boi się ubrudzić i jest obolały – mówił Papież.

Ten rok, to trudny czas, w którym skandal nadużyć popełnianych przez ludzi Kościoła wybuchł z całą mocą. W reakcji na ten problem Papież napisał list do ludu Bożego, w którym zapewnił, że nie ma tolerancji dla nadużyć, Kościół pragnie prawdy, sprawiedliwości, zrobi wszytko, aby do takich sytuacji nie dochodziło w przyszłości. Chce również wynagrodzić tym, którzy zostali skrzywdzeni.

Mówiąc o nadużyciach Franciszek wskazał na ich trojaką formę: nadużycia władzy, sumienia oraz te seksualne. Wśród głównych przyczyn tej plagi wymienił klerykalizm, który jego zdaniem wyraża się w zatraceniu w kapłaństwie poczucia powołania do służby, a skupieniu się na władzy. Reakcją na konkretne przypadki nadużyć było m.in. przeniesienie do stanu świeckiego biskupów i kapłanów oraz pozbawienie godności kardynalskiej byłego arcybiskupa Waszyngtonu.

Papież odwołał się także do siły modlitwy różańcowej i opieki św. Michała Archanioła wobec zakusów Wielkiego Oskarżyciela, szatana, który sieje zamęt i chce podzielić Kościół. Przyznał, że z wielkim smutkiem patrzy na tych, którzy zdradzają swoje oddanie się Bogu i Kościołowi, a także skrywając się za „dobrymi intencjami” ciągle w niego uderzają znajdując usprawiedliwienie dla swoich działań.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-29 19:22:04
miniaturka

Legnicki bal osób niepełnosprawnych i przyjaciół

Już po raz kolejny na kilka dni przed końcem roku osoby niepełnosprawne z terenu diecezji legnickiej oraz ich bliscy i przyjaciele spotkali się na balu osób niepełnosprawnych.
2018-12-29 22:11:27
miniaturka

Bp Janiak dziękuje za Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego

Biskup kaliski Edward Janiak w liście pasterskim wystosowanym w związku z zakończeniem Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego podkreśla, że rok jubileuszowy miał zasięg nie tylko diecezjalny, ale ogólnopolski, a nawet światowy.
2018-12-29 23:10:41
miniaturka

Papież wyraża współczucie ofiarom zamachu w Egipcie

Watykański Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin przesłał w imieniu Papieża Franciszka telegram z wyrazami współczucia dla ofiar zmachu terrorystycznego, który miał miejsce w Gizie, w Egipcie.
2018-12-30 08:29:14
miniaturka

Nigeria: tysiące ofiar islamskich ekstremistów

Szacuje się, że od 2016 r. ponad trzy i pół tysiąca osób zostało zabitych w Nigerii w starciach pomiędzy rolnikami i muzułmańskimi pasterzami Fulani.
2018-12-30 08:36:45
miniaturka

W Iraku żyją chrześcijanie dumni ze swojej wiary

Podsumowując swoją wizytę w Iraku watykański Sekretarz Stanu podkreślił, że spotkał w tym kraju ludzi dumnych z tego, że są chrześcijanami. Wytrwali w nim pomimo ogromnych cierpień, prześladowań i niepewności.
2018-12-30 08:58:01
miniaturka

Taizé: pierwszy dzień – zachęta do gościnności

Do większej otwartości na drugiego człowieka i gościnności, która jest źródłem radości zachęcał w Madrycie brat Alois podczas pierwszej medytacji.