Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-18 08:06
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież: bądźmy budowniczymi jedności, przemocy mówimy „nie”

Tematowi jedności poświęcił Papież homilię, którą wygłosił na Mszy, w czasie której dziękował Bogu za ziemię Araucani i za jej mieszkańców.

Autor/źródło: Marcin Mazur/episkopat.pl

Podczas Mszy św. Papież prosił także za tymi, którzy tam cierpieli i cierpią, oraz każdego dnia niosą ciężar wielu niesprawiedliwości. Na Mszy licznie obecni byli przedstawiciele Mapuchów oraz innych ludów tubylczych.

Franciszek przypomniał, że Jezus w Wieczerniku, w czasie Ostatniej Wieczerzy modlił się o jedność, gdyż wiedział, że jednym z największych zagrożeń dotykających ludzkość będą podziały i konflikty. Trzeba więc uważać na wszystkie pokusy, które jej zagrażają.

Jedną z nich, zauważył Papież, jest mylenie jedności z jednorodnością. Jezus nie prosi, aby wszyscy byli tacy sami, identyczni. Jednorodność bowiem często wynika z przewagi silniejszego.

„Jedność jest pojednaną różnorodnością, ponieważ nie godzi się, aby w jej imieniu usprawiedliwiano niesprawiedliwości osobiste lub wspólnotowe. Potrzebujemy bogactwa, które każdy może zaoferować i musimy odłożyć na bok logikę, według której ​​istnieją kultury wyższe lub niższe. Piękny chamal (płaszcz) wymaga tkaczy, którzy znają sztukę harmonizowania różnych materiałów i kolorów; którzy potrafią poświęcić czas na każdą rzecz i na każdą fazę. Można ich naśladować w sposób przemysłowy, ale wszyscy rozpoznamy, że jest to ubiór wykonany syntetycznie. Sztuka jedności wymaga i żąda autentycznych rzemieślników, którzy potrafią zharmonizować różnice w «laboratoriach» wiosek, ulic, placów i krajobrazów. Nie jest to dzieło sztuki wykonane zza biurka lub tylko na podstawie dokumentów, jest to sztuka wysłuchania i rozeznawania. W tym zakorzenione jest jej piękno, a także jej odporność na upływ czasu i żywioły, z jakimi będzie musiała się zmierzyć” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek dodał, że jedność wymaga, abyśmy się nawzajem słuchali i uznawali. A to prowadzi nas na drogę solidarności, która wskazuje, iż w naszych różnicach potrzebujemy siebie nawzajem. W tym kontekście przestrzegł przed dwoma postaciami przemocy, które zagrażają jedności i pojednaniu.

„Przede wszystkim musimy uważać na tworzenie «pięknych» porozumień, które nigdy nie doczekają się wprowadzenia w życie. Świetne słowa, wykończone plany – tak, jeśli są niezbędne - ale jeśli nie stają się konkretem, kończą się «wymazaniem łokciem tego, co napisano ręką»”. To także jest przemocą, ponieważ niweczy nadzieję. Po drugie, należy koniecznie stwierdzić, że kultury wzajemnego uznawania nie można budować w oparciu o przemoc i zniszczenia, za które ostatecznie trzeba zapłacić ludzkim życiem. Nie można domagać się uznania, unicestwiając drugiego, ponieważ stwarza to tylko większą przemoc i podział. Przemoc skłania do przemocy, zniszczenie powiększa pęknięcia i podziały. Przemoc w ostateczności czyni fałszywą sprawę najbardziej słuszną. Dlatego mówimy «nie przemocy, która niszczy» w którejkolwiek z jej dwóch form” – stwierdził Franciszek.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-17 18:27:38
miniaturka

Rzecznik KEP: Zarzut o. Wiśniewskiego - bezpodstawnym oskarżeniem

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr. Paweł Rytel-Andrianik wydał oświadczenie w związku z artykułem pt. „Oskarżam” opublikowanym na łamach Tygodnika Powszechnego z dn. 21.01.2018.
2018-01-17 18:46:47
miniaturka

Wisła: XXI Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim

W sobotę, 20 stycznia br., na stoku Stożka w Wiśle-Łabajowie odbędą się XXI Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim o Puchar św. Jana Pawła II.
2018-01-17 21:50:40
miniaturka

Obchody Dnia Judaizmu w Kaliszu

Bp Łukasz Buzun przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu z okazji XXI Dnia Judaizmu. W czasie liturgii modlono się za „starszych braci w wierze”.
2018-01-18 08:42:32
miniaturka

Dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem "Prawica Twoja wsławiła się mocą” zaczerpniętym z Księgi Wyjścia (15,6) od dziś do 25 stycznia obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
2018-01-18 09:19:40
miniaturka
play

Manifestacje demoniczne, zwiedzenie a charyzmatycy

Duch Święty czy zwiedzenie? Jakie owoce przynosi zasiew Toronto Blessing? Gośćmi Tematu Dnia byli Łukasz Malinowski i Marcin Remisiewicz, twórcy portalu zwiedzeni.pl.
2018-01-18 10:03:56
miniaturka

Metropolita krakowski o "Jubileuszowej Nowennie"

Modlitwa dziękczynna za dar wolnej Ojczyzny oraz prośba o błogosławieństwo Boże dla niej, powinna być obecna we wszystkich miesiącach roku. Jej szczególnym wyrazem będzie „Jubileuszowa Nowenna" - napisał abp Jędraszewski.