Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-09 08:45
ek / Paweł Pasierbek SJ

Papież: bądźmy aniołami, którzy najsłabszych prowadzą do nieba

"W szóstą rocznicę mej wizyty na Lampedusie moja myśl biegnie do „ostatnich”, którzy każdego dnia wołają do Pana, prosząc, aby ich uwolnił od zła, które ich dręczy."

Autor/źródło: www.vaticannews.va/Vatican Media

- to słowa Papieża z homilii, którą wygłosił w bazylice św. Piotra na Mszy dla migrantów. Odwołał się w niej do czytań liturgicznych mówiących o Jakubie, który we śnie widział aniołów schodzących i wychodzących po drabinie łączącej niebo z ziemią (Rdz 28, 10-22a) oraz o uzdrowieniu kobiety cierpiącej na krwotok i wskrzeszeniu córki przełożonego synagogi (Mt 9, 18-26).

Franciszek zaznaczył, że drabina, którą widział Jakub jest alegorią Bożego działania, które zawsze uprzedza ludzkie. Bóg bowiem w Jezusie schodzi do człowieka, objawia się mu i zbawia go. Nie czyni żadnej różnicy, pochyla się nad każdym potrzebującym.

Współczesne ubóstwo ma wiele wymiarów


“Jezus ukazuje uczniom konieczność opcji preferencyjnej na rzecz najsłabszych, którzy muszą zajmować pierwsze miejsce w służbie miłości – powiedział Ojciec Święty. - Dziś wiele jest biedy. Jak napisał św. Jan Paweł II, «Ubóstwo ma wiele wymiarów — ‘ubogimi’ są uciśnieni, zepchnięci na margines, starcy, chorzy, dzieci i wszyscy, których społeczeństwo postrzega i traktuje jak ‘ostatnich’».”

Papież podkreślił, że Jezus wzywa nas do szczególnej miłości i wsparcia osób zmarginalizowanych, których pełne są nasze miasta.

Migranci są przede wszystkim istotami ludzkimi


“Niestety egzystencjalne peryferie naszych miast są gęsto zaludnione osobami odrzuconymi, zmarginalizowanymi, uciskanymi, dyskryminowanymi, wykorzystywanymi, opuszczonymi, biednymi i cierpiącymi. W duchu Błogosławieństw jesteśmy wezwani do pocieszenie ich w smutku i ofiarowania im miłosierdzia: do zaspokojenia ich głodu i pragnienia sprawiedliwości; aby mogli poczuć troskliwe ojcostwo Boga; do wskazania im drogi do Królestwa Niebieskiego. To są osoby, nie chodzi tylko o kwestie społeczne, czy migracyjne. «To nie tylko migranci!» - stwierdził Papież. - W podwójnym znaczeniu migranci są przede wszystkim istotami ludzkimi i dziś są symbolem wszystkich odrzuconych przez zglobalizowane społeczeństwo.”

Odwołując się do drabiny Jakubowej łączącej niebo z ziemią Franciszek wskazał, że to my, chrześcijanie winniśmy być tymi, którzy do nieba będą prowadzić najsłabszych.

Pomóżmy najsłabszym


“W Jezusie Chrystusie połączenie ziemi z niebem jest pewne i możliwe dla wszystkich. Ale wchodzenie po tych szczeblach wymaga zaangażowania, wysiłku i łaski. Najsłabszym i bezbronnym trzeba pomóc. Podoba mi się myśl, że to my możemy być tymi aniołami, którzy wchodzą i schodzą, biorąc pod rękę małych, kulawych, chorych, wykluczonych: najsłabszych, którzy w przeciwnym wypadku pozostaliby z tyłu i oglądaliby tylko biedę ziemi, nie widząc nawet skrawka nieba – podkreślił Ojciec Święty. - Chodzi tutaj o wielką odpowiedzialność, od której nikt nie może się wymówić, jeśli chcemy wypełnić do końca misję zbawienia i wyzwolenia, do której wezwał nas sam Pan.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-08 15:50:38
miniaturka
play

J.R.R. Tolkien był głęboko wierzącym katolikiem

Na całym świecie znane i chętnie czytane są książki „Władca pierścieni”, czy „Hobbit”, ale niewielu z nas wie, że ich autor, J.R.R. Tolkien, był głęboko wierzącym katolikiem.
2019-07-08 22:37:40
miniaturka

Stypendyści-studenci Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" są już w Legnicy

Za stypendystami Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" setki przebytych kilometrów. Niektórzy z nich mieli ich do pokonania ponad 500. Studenci docierali na ziemię dolnośląską wieloma sposobami.
2019-07-08 22:49:34
miniaturka

Reforma Kościoła w Niemczech nie dotyka istoty problemu

Liderzy Kościoła w Niemczech nie uświadamiają sobie realnych problemów. Mówią o moralności seksualnej, celibacie i kapłaństwie kobiet. Kryzys chrześcijaństwa w świecie zachodnim ma tymczasem inne podłoże.
2019-07-08 23:08:05
miniaturka

Hongkong: po nowych protestach Kościół apeluje do władz o dialog z młodzieżą

"Są zagubieni i przygnębieni. Trzeba im pomóc, aby mogli być zadowoleni ze swego życia." – napisał administrator apostolski Hongkongu.
2019-07-09 04:06:58
miniaturka
play

O błogosławieństwie

Jakub podstępnie wykradł błogosławieństwo swego ojca, Izaaka, a ten zewnętrzny gest, nawet mimo nieco innych intencji, jednak „zadziałał“. Jaka moc się w nim kryje!
2019-07-09 09:52:58
miniaturka

Abp Szewczuk: Papież chce naszego rozkwitu, a nie wygaśnięcia

Abp Światosław Szewczuk, podsumował dwudniową wizytę w Watykanie ukraińskich biskupów greckokatolickich.