Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-16 15:40
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież: bądźcie budowniczymi pokoju

Po prywatnym spotkaniu z prezydent Chile Michelle Bachelet Jeria, Papież udał się do położonego w centrum miasta Parku O’Higgins, nazwanego w ten sposób na cześć jednego z ojców założycieli tego kraju Bernardo O’Higginsa.

Autor/źródło: Pixabay, reynaldodallin, licencja: CC0

Park O’Higgins jest jednym z największych w całym Chile i może pomieścić ponad 600 tys. wiernych. Tam, o g. 10.30 miejscowego czasu, rozpoczęła się Msza św., w czasie której szczególnie modlono się o pokój i sprawiedliwość.

W homilii Franciszek nawiązał do Ewangelii o błogosławieństwach. Zaznaczył, iż rodzą się one ze spotkania i spojrzenia Jezusa w twarz człowieka. A w oczach Chrystusa człowiek znajduje odbicie swych poszukiwań i pragnień.

„Błogosławieństwa rodzą się ze współczującego serca Jezusa, spotykającego się z sercami mężczyzn i kobiet, którzy chcą i gorąco pragną życia błogosławionego; mężczyzn i kobiet zaznających cierpienie; rozumiejących rozterki i ból, powstający wtedy, gdy «ziemia trzęsie się pod nogami» lub gdy «toną marzenia», a dorobek całego życia zostaje unicestwiony; ale jeszcze bardziej znają upór i walkę, aby iść naprzód; wiedzą więcej o odbudowie i rozpoczynaniu na nowo. Ileż zna serce chilijskie odbudowywania i ponownego rozpoczynania; ileż wy wiecie o podnoszeniu się po tak wielu upadkach! Do tego serca woła Jezus, dla tego serca są błogosławieństwa!” – powiedział Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że O’Higgins potrzebują serca miłosiernego, a nie postaw krytykanckich, czy „pustych sloganów”, które nie chcą się angażować i blokują procesy przemiany i odbudowy.

Franciszek zaznaczył także, że Jezus nazywając błogosławionymi ubogich, płaczących, uciśnionych, chce również wstrząsnąć tymi, którzy przestali wierzyć w przemieniającą moc Boga i zrezygnowani kryją się w swoim wygodnictwie, izolując się od wszystkich.

„W obliczu rezygnacji, która niczym grubiańskie szemranie podważa nasze więzi żywotne i dzieli nas, Jezus mówi nam: błogosławieni, którzy działają na rzecz pojednania. Szczęśliwi ci, którzy są w stanie pobrudzić sobie ręce i pracować, aby inni żyli w pokoju. Szczęśliwi ci, którzy trudzą się, aby nie wprowadzać podziałów. W ten sposób błogosławieństwo czyni nas budowniczymi pokoju; wzywa nas do angażowania się po to, aby duch pojednania zdobywał sobie miejsce wśród nas. Chcesz powodzenia? Chcesz szczęścia? Szczęśliwi ci, którzy pracują, aby inni mogli mieć pomyślne życie. Chcesz pokoju? Pracuj dla pokoju” – kontynuował Franciszek.

Papież przywołał tutaj słowa zmarłego kard. Raula Silva Henriqueza, nazywając go wielkim pasterzem, którego miało Santiago. Wzywał on Chiliczyków do pracy dla sprawiedliwości, która nie jest tylko szanowaniem cudzej własności, ale wymaga, by każdy człowiek był traktowany jak człowiek.

„Siać pokój poprzez bliskość, przez sąsiedztwo! Wychodzić z domu i spoglądać w twarze, idąc na spotkanie tego, kto przeżywa zły czas, kto nie został potraktowany jak osoba, jak godny syn tej ziemi. Jest to jedyny dostępny nam sposób, aby utkać przyszłość pokojową, aby znów prząść rzeczywistość, która może się pruć. Budowniczy pokoju wie, że często niezbędne jest pokonanie wielkich lub delikatnych małości i ambicji, rodzących się z dążenia do wzrastania i «zdobycia imienia», posiadania prestiżu kosztem innych. Budowniczy pokoju wie, że nie wystarczy mówić: nie robię nikomu niczego złego, bo – jak mawiał św. Albert Hurtado: «Bardzo dobrze jest nie robić źle, ale bardzo źle jest nie czynić dobra» (Meditación radial, kwiecień 1944)” – stwierdził Ojciec Święty.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-16 14:22:02
miniaturka

Synod 2018: Co daje ci szczęście? - od dziś konsultacje z młodzieżą przez WhatsApp

Sekretariat Synodu Biskupów zaprasza młodzież do udziału w konsultacjach prowadzonych za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Każdego miesiąca młodzi będą odpowiadać - w postaci komentarza lub zdjęcia - na jedno pytanie.
2018-01-16 14:49:19
miniaturka

Przewodniczący KEP: Schronienie nie zostanie udzielone temu, kto stanowi zagrożenie

– Schronienie nie zostanie udzielone temu, kto stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej nt migrantów i uchodźców w Warszawie, 15 stycznia 2018 r.
2018-01-16 15:19:00
miniaturka

Zmarł o. bp Eugeniusz Juretzko OMI – Apostoł Pigmejów

16 stycznia 2018 r. zmarł o. Eugeniusz Juretzko OMI, pierwszy biskup diecezji diecezji Yokadouma w Kamerunie. Wybudował około 60 szkół podstawowych i jedną średnią, 16 przychodni i szpital.
2018-01-16 18:08:57
miniaturka

„Betlejem w Krakowie” wspomoże niedożywionych

W Tauron Arenie odbędzie się koncert „Betlejem w Krakowie”. Wydarzenie będzie mieć charakter zarówno ewangelizacyjny, jak i charytatywny.
2018-01-16 18:45:14
miniaturka

Trwają zapisy na XIII Ogólnopolski Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej

Do 19 stycznia przedłużono termin wysyłania zgłoszeń na XIII Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej - ŻORY 2018.
2018-01-16 19:00:02
miniaturka

Papież do chilijskich władz: ojczyzna to misja, troska o przyszłość

Wszyscy jesteśmy budowniczymi najpiękniejszego dzieła: Ojczyzny. Ojczyzna ziemska jest zapowiedzią i przygotowaniem ojczyzny bez granic – powiedział Franciszek podczas swego pierwszego przemówienia tej podróży apostolskiej.